Wrestling

Saturday’s Results

North Bend Coast Classic

Team Scores — Crook County 266, Roseburg 213, Crescent Valley 204, North Medford 150.5, Redmond 140.5, Crater 124, Century 121, Marshfield 92, Canby 82, Bend 74, Clackamas 73, North Salem 71.5, Milwaukie 68.5, Eagle Point 65, Sandy 56, Phoenix 47.5, Molalla 42.5, Cleveland 42, Grants Pass 42, Cascade Christian 40.5, Woodburn 40.5, Cottage Grove 39, Myrtle Point 38.5, Hidden Valley 37.5, North Marion 36, Henley 33, Douglas 29, Coquille 26, Siuslaw 23, Liberty 21, West Salem 12, South Albany 9, Illinois Valley 6, Newport 3, Brookings-Harbor 0.

Championship Finals

(Central Oregon winners)

126 — Hunter Mode, Crook County, major decision, Angel Diaz, Crater, 10-1. 132 — Zachary Mauras, Crook County, pinned Trae Bolken, Redmond. 170 — Clayton Elrod, Redmond, def. Ethan Stoner, Roseburg, 4-3. 182 — Kyle Knudtson, Crook County, pinned Dustin Brown, Hidden Valley. 195 — Jaxson Rhoden, Crook County, def. Loudyn Reese, Century, 8-3.

Culver Invitational

Team Scores — La Pine 202.5, Culver 190, Harrisburg 188, Glide 175, Crook County 158, Ridgeview 125.5, Irrigon 106.5, Mazama 97.5, Joseph 95, Madras 90.5, Pine Eagle 83, Grant Union 67, Toledo 67, Santiam 62, Corbett 60, Sisters 54, North Lake 33, Gold Beach 25, North Valley 16, Gilchrist 4.

Championship Finals

106 — Carmelo Farfaglai, La Pine, pinned Coy Butner, Pine Eagle. 113 — Dylan Mann, La Pine, pinned Chase Butner, Pine Eagle. 120 — Jace England, Crook County, pinned Dennack Towne, Glide. 126 — Lorenzo Vasquez, Culver, pinned Braxton Dill, Glide. 132 — Chance Hendrickson, Harrisburg, def. Danny Cornejo, Ridgeview, 7-3. 138 — Lane Downing, Culver, def. Anthony Hood, Culver, 8-2. 145 — Kaden Wood, Mazama, pinned Daniel Jaramillo, Ridgeview. 152 — Mason Rouillard, Harrisburg, pinned Kyle Hayner, Toledo. 160 — Victor Torres, Madras, pinned Brody Davidson, Santiam. 170 — Zach Holland, Glide, pinned Trentyn Tennant, La Pine. 182 — Alex Miranda-Walls, Irrigon, major decision Cole Jackson, Ridgeview, 15-5. 195 — Dax Bennett, Harrisburg, pinned Ethan Martin, Sisters. 220 — Cylus Hoke, Culver, pinned Daniel Underwood, La Pine. 285 — Zack Welker, Glide, pinned Drew Lusco, Grant Union.

Nordic skiing

Saturday’s Results

OISRA Northern League

At Meissner Sno-park

4.5 Kilometers

Girls

Team Scores — Summit 11, Bend 19, Hood River Valley 34, Redmond Proficiency Academy 36, Ridgeview/Redmond 54, Corvallis 68, St. Mary’s Academy 81.

Individual (top 10) — 1, Alice McKnight, Bend, 18:01.7. 2, Estelle Hyde, Summit, 18:36.3. 3, Jorun Downing, 18:43.9. 4, Katelyn Costello, Redmond Proficiency Academy, 19:02.7. 5, Kira Gilbert, Bend, 19:46.7. 6, Greta Leitheiser, Summit, 19:54.6. 7, Ashley Boone, Summit, 20:24.7. 8, Sophia Corkran, guest, 20:29.1. 9, Ellie Skjersaa, Summit, 20:43.2. 10, Elle St. Clair, Summit, 20:56.8.

Boys

Team Scores — Summit 6, Bend 26, Ridgeview/Redmond 33, Hood River Valley 37, Corvallis 63.

Individual (top 10) — 1, Aidan Whitelaw, Summit, 15:07.0. 2, Jack Conde, Summit, 15:12.6. 3, Mario Cacciola, Summit, 15:34.0. 4, Evan Grover, Summit, 16:56.4. 5, Benjamin Kaden, Hood River Valley, 17:12.3. 6, Taylor Nelson, Summit, 17:32.9. 7, Zachary Jayne, Summit, 17:38.8. 8, Jacob Christensen, Summit, 18:08.8. 9, Soren Nyquist, Bend, 18:18.7. 10, Micah Capson, Ridgeview/Redmond, 18:31.6.

Boys basketball

Saturday’s Games

Nonleague

Mountain View 75, Gresham 73

South Albany 79, Crook County 46

Cascade 62, Redmond 44

Putnam 63, Ridgeview 47

White Buffalo Classic

Hood River Valley 83, Madras 73

Lost River Tournament

Lost River 56, Culver 45

Arlington Tournament

Central Christian 46, Dayville 31

North Lake Tournament

North Lake 54, Paisley 35

Girls basketball

Saturday’s Games

Nonleague

South Medford 87, Mountain View 35

Silverton at Crook County, canceled

Redmond 43, Cascade 23

Ridgeview Tournament

Crescent Valley 52, Ridgeview 38

Lost River Tournament

Lost River 38, Culver 37

Arlington Tournament

Dayville 39, Central Christian 28

Gilchrist Tournament

Gilchrist 29, Bend JVII 13

North Lake Tournament

Paisley 41, North Lake 38

21963422