Alpine skiing

OSSA, race 8 of 8

at Mt. Bachelor, Cliffhanger

Giant slalom

———

Boys

Team times — Bend 6:21.42, Summit 6:30.61, Mountain View 6:35.35, Marist 6:47.21, Sisters 6:55.44, Philomath 7:03.09, Corvallis 7:06.23.

Top 10 (combined A and B runs) — 1, Kirill Myagkov, Oak Hill, 2:04.01. 2, Colt Musgrave, Bend, 2:04.81. 3, Wesley Georgiev, Willamette, 2:05.25. 4, Ty Zuber, Sum, 2:07.02. 5, Luc Barnes, Phil, 2:07.16. 6, Reed Kellar, Bend, 2:08.08. 7, Giovanni Ricci, Bend, 2:08.53. 8, Aaron Duarte, Bend, 2:08.96. 9, Christian Kleinsmith, Sum, 2:09.40. 10, Charlie Moore, Mar, 2:09.46.

Girls

Team times — Summit 6:31.34, Bend 6:40.24, Mountain View 6:44.85, South Eugene 7:10.67, Marist 7:18.42, Crescent Valley 7:34.10, Corvallis 8:27.33.

Top 10 (combined A and B runs) — 1, Ava Lilley, Sum, 2:08.38. 2, Keely Buchanan, Sum, 2:09.55. 3, Dagny Donohue, Bend, 2:10.69. 4, Cara Albertson, Lakeview, 2:11.89. 5, Olivia Pulliam, 2:13.41. 6, Olivia Montgomery, SE, 2:13.76. 7, Martina Schneider, Churchill, 2:14.20. 8, Julia Watson, Bend, 2:14.28. 9, Kayla Berg, MV, 2:14.38. 10, Morgan Berg, MV, 2:15.08.

Boys basketball

STATE PLAYOFFS

Class 6A

Second Round

Saturday’s Results

No. 1 Jefferson 77, No. 16 Grants Pass 52

No. 8 Jesuit 66, No. 9 North Medford 51

No. 12 Tualatin 61, No. 5 McNary 45

No. 20 Barlow 84, No. 4 Sprague 62

No. 3 Southridge 63, No. 19 Roosevelt 55

No. 11 Lincoln 82, No. 6 Lake Oswego 81

No. 10 West Salem 72, No. 7 West Linn 62

No. 2 Grant 85, No. 15 McMinnville 66

STATE TOURNAMENT

At Chiles Center, Portland

Thursday’s Games

Quarterfinals

No. 1 Jefferson vs. No. 8 Jesuit, 1:30 p.m.

No. 20 Barlow vs. No. 12 Tualatin, 3:15 p.m.

No. 11 Lincoln vs. No. 3 Southridge, 6:30 p.m.

No. 2 Grant vs. No. 10 West Salem, 8:15 p.m.

Class 5A

First Round

Friday’s Result

No. 2 Crater 51, No. 15 Hermiston 43

Saturday’s Results

No. 1 Silverton 64, No. 16 Sandy 47

No. 8 Churchill 83, No. 9 Bend 39

No. 5 Springfield 62, No. 12 La Salle 45

No. 4 Wilsonville 56, No. 13 Central 31

No. 3 Thurston 58, No. 14 Pendleton 40

No. 6 Mountain View 88, No. 11 Crescent Valley 81, OT

No. 7 South Albany 49, No. 10 Summit 43

STATE TOURNAMENT

At Gill Coliseum, Corvallis

Wednesday’s Games

Quarterfinals

No. 1 Silverton vs. No. 8 Churchill, 1:30 p.m.

No. 4 Wilsonville vs. No. 5 Springfield, 3:15 p.m.

No. 6 Mountain View vs. No. 3 Thurston, 6:30 p.m.

No. 7 South Albany vs. No. 2 Crater, 8:15 p.m.

Churchill 83, Bend 39

Bend (39) — Brian Warinner 16, Kerr 14, Brown 4, Miller 3, Robertson 2. Totals 16 2-7 39.

Churchill (83) — Silas Bennion 21, Wilkenson 12, Nchekwube 11, Schwin 9, Akuma 9, Wallace 8, Bennion 7, Carson 4, Lewis 2. Totals 30 8-11 83.

Bend 11 8 9 11 — 39

Churchill 21 23 30 9 — 83

3-point goals — Bend: Kerr 3, Miller, Warinner; Churchill: Silas Bennion 6, Akuma 3, Wallace 2, Schwin 2, Wilkenson 2.

Mountain View 88, Crescent Valley 81

Crescent Valley (81) — A.J. Sandvig 28, Harris 20, Killen 9, Boock 9, Heede 7, Prasad 6, Sanders 2. Totals 26 21-30 81.

Mountain View (88) — Chase McClain 31, Van Tassell 25, Jordan 15, Scott 5, Fields 5, Amoroso 4, DeMeyer 3. Totals 28 20-24 88.

Crescent Valley 23 17 21 15 5 — 81

Mountain View 12 27 18 19 12 — 88

3-point goals — Crescent Valley: Sandvig 2, Prasad 2, Killen 2, Boock, Harris; Mountain View: McClain 4, Jordan 4, Van Tassell 3, Fields.

South Albany 49, Summit 43

Summit (43) — Beau Blea 14, Hicks 10, Klecker 9, Scalley 4, Tompkins 3, Dugan 3. Totals 17 5-8 43.

South Albany (49) — Jake Costello 25, Guilford 15, Rodriguez 3, Cullison 2, Nafziger 2, Myers 2. Totals 15 14-15 49.

Summit 11 6 17 9 — 43

South Albany 8 8 12 21 — 49

3-point goals — Summit: Hicks 2, Blea, Dugan; South Albany: Costello 4, Rodriguez.

Class 4A

First Round

Saturday’s Results

No. 1 Banks 102, No. 16 Madras 58

No. 8 Sisters 72, No. 9 Henley 60

No. 5 Valley Catholic 57, No. 12 Cascade 45

No. 4 La Grande 64, No. 13 Stayton 58, OT

No. 3 Marshfield 61, No. 14 Baker 44

No. 6 Newport 73, No. 11 Sutherlin 54

No. 7 Mazama 61, No. 10 Philomath 44

STATE TOURNAMENT

Thursday’s Games

Quarterfinals

At Forest Grove HS

No. 1 Banks vs. No. 8 Sisters, 1:30 p.m.

No. 4 La Grande vs. No. 5 Valley Catholic, 3:15 p.m.

No. 3 Marshfield vs. No. 6 Newport, 6:30 p.m.

No. 7 Mazama vs. No. 2 Seaside, 8:15 p.m.

Banks 102, Madras 58

Madras (58) — Kanim Smith III 17, Patt 15, Thurby 7, Herkshan 6, Badoni 5, Reese 3, Fine 2, Bagley 2, Lockey 1. Totals 19 12-21 58.

Banks (102) — Dalton Renne 31, Gobel 27, Bunn 12, Slifka 12, Vandehey 6, Geraci 6, Markham 6, Cameron 2. Totals 44 14-20 102.

Madras 19 10 10 19 — 58

Banks 23 20 32 27 — 102

3-point goals — Madras: Smith 3, Patt 2, Reese, Badoni, Thurby; Banks: none.

Sisters 72, Henley 60

Henley (60) — Kyle Hadwick 21, J. O’Connor 10, Allen 10, Loney 8, Fenters 6, Overstreet 5. Totals 21 13-21 60.

Sisters (72) — Noah Richards 27, Horner 21, Berg 14, Anderson 4, Eagan 2, Waddell 2, Lake 2. Totals 25 21-27 72.

Henley 8 8 19 25 — 60

Sisters 10 17 26 19 — 72

3-point goals — Henley: Fenter 2, Hadwick 2, Overstreet; Sisters: Berg.

STATE TOURNAMENT

Class 3A

Saturday’s Results

At Marshfield HS

Fourth-place game

No. 6 Cascade Christian 55, No. 8 Irrigon 45

Third-place game

No. 4 Blanchet Catholic 52, No. 3 Santiam Christian 45

Championship

No. 1 De La Salle North Catholic 68, No. 2 Dayton 55

Class 2A

Saturday’s Results

At Pendleton Convention Center

Fourth-place game

No. 10 Kennedy 54, No. 8 Grant Union 45

Third-place game

No. 11 Vernonia 55, No. 5 Oakland 50

Championship

No. 2 Columbia Christian 65, No. 1 Western Mennonite 61

Class 1A

At Baker HS

Saturday’s Results

Fourth-place game

No. 2 Sherman 66, No. 9 Hosanna Christian 55

Third-place game

No. 11 Jordan Valley 54, No. 4 Triad 39

Championship

No. 1 Pacific 73, No. 7 Prairie City 50

Girls basketball

STATE TOURNAMENT

Class 6A

At Chiles Center, Portland

Wednesday’s Games

Quarterfinals

No. 9 Clackamas vs. No. 1 Southridge, 1:30 p.m.

No. 5 North Medford vs. No. 4 West Linn, 3:15 p.m.

No. 6 Sheldon vs. No. 3 Beaverton, 6:30 p.m.

No. 7 Benson vs. No. 2 Tigard, 8:15 p.m.

Class 5A

At Gill Coliseum, Corvallis

Tuesday’s Games

Quarterfinals

No. 9 Crescent Valley vs. No. 1 Marist, 1:30 p.m.

No. 5 Silverton vs. No. 4 Springfield, 3:15 p.m.

No. 6 Bend vs. No. 3 Central, 6:30 p.m.

No. 10 Crater vs. No. 2 La Salle, 8:15 p.m.

Class 4A

Thursday’s Games

Quarterfinals

At Pacific University, Forest Grove

No. 9 Valley Catholic vs. No. 1 Marshfield, 1:30 p.m.

No. 5 Banks vs. No. 4 Baker, 3:15 p.m.

No. 6 Stayton vs. No. 3 Cascade, 6:30 p.m.

No. 10 North Marion vs. No. 2 Hidden Valley, 8:15 p.m.

Class 3A

Saturday’s Results

At Marshfield HS

Fourth-place game

No. 7 Coquille 36, No. 8 Nyssa 28

Third-place game

No. 5 Blanchet Catholic 44, No. 3 Rainier 28

Championship

No. 2 Dayton 35, No. 1 Salem Academy 26

Class 2A

Saturday’s Results

At Pendleton Convention Center

Fourth-place game

No. 4 Grant Union 54, No. 3 Oakland 44

Third-place game

No. 6 St. Paul 47, No. 5 Faith Bible 36

Championship

No. 1 Kennedy 53, No. 2 Monroe 40

Class 1A

At Baker HS

Saturday’s Results

Fourth-place game

No. 9 Joseph 65, No. 11 Hosanna Christian 42

Third-place game

No. 3 Powder Valley 63, No. 4 Days Creek 44

Championship

No. 1 Country Christian 56, No. 2 Nixyaawii 54

19701610