Cycling

Worthy Brewing Summer Criterium Series

Race 2 of 6

Held July 11 at Pacific Crest Middle School

———

Junior — 1, Ian Brown. 2, Evan Lilly. 3, Jacob Olander. 4, Zane Strait. 5, Parke Chapin.

Women 1/2/3 — 1, Julie Cutts. 2, Kristi Cutter. 3, Nicole Pressprich. 4, Krisi Roberts. 5, Corey Tucker.

Women 4/5 — 1, Patricia Strange. 2, Meg Lane. 3, Susan Kolb.

Men 4/5 — 1, Peter Madsen. 2, Ian Brown. 3, Mark Goodman. 4, Jacob Olander. 5, Sam Myers.

Men 1/2/3 — 1, Dillon Caldwell. 2, Kyle Wuepper. 3, Sean Davis. 4, Brent Poole. 5, Cliff Eslinger.

———

Standings after Week 2

———

Junior — 1, Ian Brown, 26 points. 2, Jacob Olander, 18. 3, Ryder Uetrecht, 16. T4, Evan Lilly and Gavin Bowen, 13.

Women 1/2/3 — 1, Kristi Cutter, 23. T2, Julie Cutts and Ryan Levering, 16. 4, Serena Bishop Gordon, 13. 5, Nicole Pressprich, 10.

Women 4/5 — 1, Patricia Strange, 32. 2, Susan Kolb, 23. 3, Meg Lane, 13. 4, Stephanie Uetrecht, 10. 5, Carolyn Daubeny, 8.

Men 4/5 — 1, Peter Madsen, 29. 2, Mark Goodman, 18. 3, Joshua Johnston, 16. 4, Ian Brown, 13. 5, Toby Woods, 10.

Men 3 — 1, Brent Poole, 32. 2, Justin Guidroz, 26. 3, Paul Armstrong, 16. 4, Paul Hynes, 14. 5, Jeremy Tufts, 10.

Men 1/2 — T1, Kyle Wuepper and Sean Davis, 26. 3, Dillon Caldwell, 16. 4, Cliff Eslinger, 14. 5, Eric Martin, 10.

Multi-Sports

Deschutes Dash

Held Saturday in Bend

(Top 5 in each event)

———

Olympic Triathlon

(700m swim, 25-mile bike, 10K run)

Female

1, Kaitlin Allen, 2:04:08.7. 2, Abbi Milner, 2:12:16.4. 3, Kelsey Narby, 2:19:03.7. 4, Jacqueline Losi-Sasaki, 2:21:02.3. 5, Jess Lawron, 2:21:37.0.

Male

1, Curtiss Feltner, 1:48:41.6. 2, David C. Heuuman, 1:52:08.7. 3, Neal Richards, 1:57:49.2. 4, Fabian Stocek, 1:57:49.9. 5, Derek Hudson, 2:03:51.9.

Olympic Duathlon

(10K run, 25-mile bike, 5K run)

Female

1, Skylar Tupper, 2:56:54.8. 2, Monica Truax, 3:19:22.3. 3, Maureen Heintz, 3:25:09.5.

Male

1, David Giersdorf, 3:04:04.9. 2, Keith Seed, 3:13:38.4. 3, Scott Kiever, 3:14:04.4.

Olympic Aquabike

(700-meter swim, 25-mile bike)

Female

1, Patty Jo Struve, 1:46:53.4. 2, Amy Ahola, 2:12:54.1.

Male

1, Alan Schroeder, 1:30:52.1. 2, Sean Schroeder, 1:37:03.3. 3, Eric Bradley, 1:50:01.9.

Sprint Tri

(700-meter swim, 12.5-mile bike, 5K run)

Female

1, Lori Deschamps, 1:07:35.2. 2, Adrienne Farabee, 1:10:39.7. 3, Michelle Baragona, 1:16:39.3. 4, Emily McMallon, 1:17:22.2. 5, Caroline Suiter, 1:18:33.3.

Male

1, Andy Krueger, 57:31.3. 2, Adam Goulet, 58:49.8. 3, Brian Schur, 1:02:05.2. 4, Brady Monteith, 1:07:11.3. 5, Andrew Steele, 1:07:25.8.

Sprint Duathlon

(5K run, 12.5-mile bike, 5K run)

Female

1, Chausonette Alcala, 1:38:45.1. 2, Jennifer Stoulil, 1:46:09.7. 3, Jill Cocores, 1:51:12.1. 4, Linda Knox, 1:53:04.9. 5, Alexandra Gasiorowski, 1:58:19.2.

Male

1, Bruce Anders, 1:24:38.7. 2, Rob Dexter, 1:32:56.4. 3, Cesar Alcala, 1:35:04.1. 4, William Martin, 1:37:39.8. 5, Brian Lawatch, 1:38:35.7.

Sprint Aquabike

(700-meter swim, 12.5-mile bike)

Female

1, Karen Cleary, 1:01:58.8. 2, Monica Franks, 1:12:28.1.

Male

1, DR Stones, 50:39.1. 2, Eric Wood, 1:03:58.5. 3, Tracy Kevin Franks, 1:12:49.1.

Tri a Tri

(700-meter swim, 12.5-mile bike, 5K run)

Female

1, Morgan Parkerson, 1:26:02.6. 2, Alexandra Baldari, 1:26:59.0. 3, Kyla Danos, 1:29:03.8. 4, Alison Thilo, 1:29:37.7. 5, Deirdre Griffin, 1:30:18.4.

Male

1, Jason Hyde, 1:25:45.1. 2, Levi Forney, 1:26:31.1. 3, Brandon Granger, 1:28:54.7. 4, Jake Bell, 1:29:00.6. 5, Rob Thomas, 1:35:52.3.

5K

Female

1, Amara Christensen, 23:28.8. 2, Mia Henming, 25:34.5. 3, Lynn O’Donnell, 26:57.8. 4, Lauren Christensen, 27:24.1. 5, Jessica Hutchison, 27:51.5.

10K

Female

1, Ellis Clair, 42:03.3. 2, Ashley Desanno, 42:10.2. 3, April Summer, 43:12.1. 4, Susan Moore, 45:43.3. 5, Erica Schiess, 46:51.6.

Male

1, Nick Scalfone, 38:11.6. 2, Ben Heidegger, 41:50.3. 3, Troy Cross, 45:33.8. 4, John Parr, 46, 46:48.3. 5, Daniel Bell, 47:44.8.

20775355