BMX

Great Northwest Nationals

April 7-8 in Redmond

Top 3 and local finishers

———

April 7

Pro Open — 1, Jacob Peebles, Citrus Heights, Calif. 2, Brian Ensey, Bella Vista, Calif. 3, Brandon Cato, Oakland, Calif.

6 & Under Mixed Open — 1, Kennedy Knopp, Richland, Wash., 2, Olivia Alvidrez, Moreno Valley, Calif. 3, Reese Litherland, Orangevale, Calif.

7-8 Mixed Open — 1, Annalyse Solano, Citrus Heights, Calif. 2, Mallory Aldridge, Terrebonne. 3, Eli Bundy, Fort Collins, Colo.

9-10 Mixed Open — 1, Sophia Rodriguez, Bend. 2, Brooklyn Van Renselaar, West Jordan, Utah. 3, Tess Bailey, Lake Tapps, Wash.

11-12 Mixed Open — 1, Sierra Samhammer, Eagle Point. 2, Stella Sunseri, San Jose, Calif. 3, Keiley Shea, La Habra, Calif.

13-14 Mixed Open — 1, Madelynn DeSantis, Simi Valley, Calif. 2, Gabriel Johnston, Watsonville, Calif. 3, Chance Hedrick, Eugene.

15-16 Mixed Open — 1, Violet Cejalvo, Surrey, B.C. 2, Carter Hendricks, Las Vegas, 3, Ryan Mysek, Okotoks, Alberta.

21-15 Mixed Open — 1, Rigoberto Solano, Citrus Heights, Calif. 2, Sebastian Schloffel, San Leandro, Calif. 3, Tyler Shields, Eugene.

6 & Under Open — 1, Wyatt Christensen, Kingston, Wash. 2, Jay Smith, Phoenix, Ariz. 3, Diesel Mumma, Roseville, Calif.

7-8 Open — 1, Hayden Passanisi, Alpine, Calif. 2, Corey Townley, Stockton, Calif. 3, Mason Medley, Madera, Calif.

9-10 Open — 1, Tarin Fields, Newman Lake, Wash. 2, Dyllon Reeder, Wildomar, Calif. 3, Lucas Twist, Bakersfield, Calif.

11-12 Open — 1, Tyler Grigsby, Rio Linda, Calif. 2, Ronnie Kim, Corona, Calif. 3, Banyan Howell, Bend.

13-14 Open — 1, Brandon Crain, Riverside, Calif. 2, Tomas Anderson, Chula Vista, Calif. 3, Levi Folkrod, Arroyo Grande, Calif.

15-16 Open — 1, Nicholas Adams, Orangevale, Calif. 2, Patrick Coo, Bellflower, Calif. 3, Jack Kelly, Chico, Calif.

21-25 Open— 1, Shane Harlow, Moreno Valley, Calif. 2, Brayden Bartlett, Lacey, Wash. 3, Devon Courtney, Dorchester, Mass.

31 & Over — 1, London Johnson, Campbell, Calif. 2, Kent Elliot, Granite Bay, Calif. 3, James Pond, Alameda, Calif.

10 & Under Girls Cruiser — 1, Christina Cunningham, Hollister, Calif. 2, Annalyse Solano, Citrus Heights, Calif. 3, Miley Manning, Redding, Calif. 5, Jade Durfee, Bend.

11-12 Girls Cruiser — 1, Jordyn Miranda, Mohave Valley, Ariz. 2, Deserae Romero, Victorville, Calif. 3, Jordis Harmer, Spokane, Wash.

13-14 Girls Cruiser — 1, Breanna Winter, Antelope, Calif. 2, Sierra Altendorf, Everett, Wash. 3, Laney Cooper, Sparks, Nev.

15-16 Girls Cruiser — 1, Megan Hayes, Henderson, Nev. 2, Alycia White, Grants Pass. 3, Megan Decoteau, Renton, Wash.

17-20 Women Cruiser — 1, Sumiko Yuki, Sacramento, Calif. 2, Elizabeth Bowers, Spokane, Wash. 3, Myranda Boxwell, Torrance, Calif.

21-30 Women Cruiser — 1, Meghan Matthews, Manteca, Calif. 2, Emily Mundahl, Bismarck, N.D. 3, Jaydra Kinsey, Bend.

31-35 Women Cruiser — 1, Bethany Price, Gig Harbor, Wash. 2, Jessy Lloyd, Fort Collins, Colo. 3, Jillian Labrie, South Lake Tahoe, Calif.

41-45 Women Cruiser — 1, Hidi Cramer, Des Moines, Wash. 2, Christina Ross, Kelowna, B.C. 3, Richelle Klass, Portland.

46-50 Women Cruiser — 1, Holly Dunn-Barsocchini, Gilbert, Ariz. 2, Sunny Harmeson, Pendleton. 3, Michelle Goodin, Bend.

7 & Under Cruiser — 1, Isaac Leung, San Ramon, Calif. 2, Lian Auyon, Heber, Calif. 3, Chase Harrison, Gilroy, Calif.

8 Cruiser — 1, Hayden Passanisi, Alpine, Calif. 2, Jared Smith, Orangevale, Calif. 3, Marco Derenzo, Morgan Hill, Calif.

9 Cruiser — 1, Gaige Gomolicke, Ukiah, Calif. 2, Cohen Bundy, Fort Collins, Colo. 3, Ashton Duty, Bonney Lake, Wash.

10 Cruiser — 1, Ryder Santos, Lincoln, Calif. 2, Max Clark, Carmichael, Calif. 3, Dylan Downing, Orting, Wash.

11 Cruiser — 1, Wyatt Worth, Coalinga, Calif. 2, Aaron Kingslien, Lake Tapps, Wash. 3, Bryant Johnson, Bend.

12 Cruiser — 1, Drake Velador, Hollister, Calif. 2, Michael Bennett, Napa, Calif. 3, Gunner Tillema, Arroyo Grande, Calif.

13 Cruiser — 1, Angel Montoya, Las Vegas. 2, Jacob Trujillo, Rancho Palos Verdes, Calif. 3, Jayce Bartley, Milwaukie. 5, Gage Brown, Bend.

14 Cruiser — 1, Joshua Veron, Carmichael, Calif. 2, Ryan Yuki, Sacramento, Calif. 3, Skyler Williams, Salt Lake City.

15 Cruiser — 1, Mason Meininger, Pasco, Wash. 2, Aaron Blee, Grand Junction, Colo. 3, Stephan Van Steen, Hesperia, Calif.

16 Cruiser — 1, Riley Shea, La Habra, Calif. 2, Sean Carvajal, Gilbert, Ariz. 3, Nick Kolesky, South Jordan, Utah.

17-20 Cruiser — 1, Brandon Loudermilk, Salem. 2, Jacob South, Oroville, Calif. 3, Michael Tesch, Nampa, Idaho.

21-25 Cruiser — 1, Shane Harlow, Moreno Valley, Calif. 2, Carter O’Neal, Phoenix, Ariz. 3, Garrett Northington, Hayden, Idaho.

26-30 Cruiser — 1, Matthew Baisley, Boise, Idaho. 2, Daniel Patterson, North Salt Lake, Utah. 3, Bobby Esquivel, San Jose, Calif.

31-35 Cruiser — 1, Christian Ricks, Bakersfield, Calif. 2, Nicholas Valencia, Newark, Calif. 3, Darcy Glencross, Nanaimo, B.C.

36-40 Cruiser — 1, Eric Baca, Scottsdale, Ariz. 2, Leeangelo Valencia, Albuquerque, N.M. 3, Nathan Bonilla, Fairfield, Calif.

41-45 Cruiser — 1, Jasiri Daire, San Jose, Calif. 2, Brent Lee, University Place, Wash. 3, Jon Lindberg, Bremerton, Wash.

46-50 Cruiser — 1, Jean Marc Durviaux, Los Angeles. 2, Jim Nelson, Sacramento, Calif. 3, Gerry Erickson, Langley, B.C.

51-55 Cruiser — 1, Robert Raymonde, Riverside, Calif. 2, Ben Troia, Auburn, Calif. 3, Richard Spencer, Fair Oaks, Calif.

56-60 Cruiser — 1, Greg Turnage, Beaverton. 2, Georges Kreuzkamp, White Rock, B.C. 3, Rob Gamble, Grants Pass.

61 & Over Cruiser — 1, Nicholas Roth, Everett, Wash. 2, Danny Bushnell, Vancouver, Wash. 3, John Rush, Brentwood, Calif.

5 & Under Novice — 1, Adero Gonzalez, Penticton, B.C. 2, Nate Trerise, Sherwood. 3, Kaydian McClure, Gig Harbor, Wash.

6 Novice — 1, Louis Ekler, Puyallup, Wash. 2, Turner Sullivan, Hood River. 3, Malcolm Lindsay, Seattle. 5, Elijah Bennett, Bend. 6, Xavier Hewes, Bend.

7 Novice — 1, Kade Hockersmith, Louisville, Ky. 2, Ryder Rojas, Redmond. 3, Madox Shetler, Redmond. 6, Ryley Rojas, Redmond.

8 Novice — 1, Jaycee Burdette, Newberg. 2, Shanyia Reese, Portland. 3, Kylee Ottovich, Veneta.

9 Novice — 1, Ryder Winter, Grants Pass. 2, Aiden Ramsey, Marysville, Wash. 3, Milo Steere, Seattle. 8, Riley Gehring, Bend.

10 Novice — 1, Gabe Holen, Washougal, Wash. 2, Keith Peterson, Grants Pass. 3, Levi Stewart, Lowell.

11 Novice — 1, Westen Gelsleichter, Port Orchard, Wash. 2, Mathew Koeppen, Nampa, Idaho. 3, Lauren Johanson, Roseville, Calif.

13 Novice — 1, Quinton Brown, Myrtle Creek. 2, Kadyn Banks, Winston. 3, Kylah Cobarrubias, Eugene.

14 Novice — 1, Korbin Jones, Talent. 2, Logan Growdon, Susanville, Calif. 3, Beau Grover, Springfield.

15 Novice — 1, Nathanial Hall, Grass Valley, Calif. 2, Thomas Taylor, Cottonwood Heights, Utah. 3, Taylor Hedrick, Redding, Calif.

17-20 Novice — 1, Dillin Wilson, Roseburg. 2, Trevor Beilfuss, Redding, Calif. 3, Bill-Lee Gravetter, Spokane, Wash.

36-40 Novice — 1, Carl Smith, Orangevale, Calif. 2, Doug Gelsleichter, Port Orchard, Wash. 3, Brandon Taylor, Roseburg.

41-45 Novice — 1, Aaron Tate, Port Orchard, Wash. 2, Jeremy Woodruff, Middletown, Calif. 3, Kipper McNeal, Grants Pass.

46-50 Novice — 1, Eric Altendorf, Everett, Wash. 2, Sylvester Brown, Suisun City, Calif. 3, Tony Rose, Hillsboro.

5 & under Intermediate — 1, Maddox Lowe, Bakersfield, Calif. 2, Hudson Rodriguez, Bakersfield, Calif. 3, Jacob Gonzales, Los Angeles.

6 Intermediate — 1, Knox Perkins, Midvale, Utah. 2, Austin Miller, Colorado Springs, Colo. 3, Wyatt Quaring, St. Helens.

7 Intermediate — 1, Riley Reel, Rancho Cucamonga, Calif. 2, Preston Espeleta, Riverside, Calif. 3, Andrew Salas, Riverside, Calif.

8 intermediate — 1, Ryeder Coon, Saratoga Springs, Utah. 2, Kyle Cannady, Moreno Valley, Calif. 3, Kaleb Smith, Chico, Calif. 6, Evan Quinn, Prineville.

10 Intermediate — 1, Pierce Feiring, Salem. 2, Aiden Weaver, Irvine, Calif. 3, Maxwell Lee, Calgary, Alberta.

11 Intermediate — 1, Andrew Cose, Modesto, Calif. 2, Tayler Herrera, Herriman, Utah. 3, Isaac Moore, Palo Alto, Calif.

12 Intermediate — 1, Brandon Robinson, Reno, Nev. 2, Angel Cartagena, Lynden, Wash. 3, Isaac Sprik, Caldwell, Idaho. 6, Dominic Darrow, Redmond.

13 Intermediate — 1, Austin Bangs, Medford. 2, Manuel Johnson, Myrtle Creek. 3, Vanessa Harnden, Norco, Calif.

14 Intermediate — 1, Gabriel Johnston, Watsonville, Calif. 2, Chance Hedrick, Eugene. 3, Tyler Alexander, Springfield.

15 Intermediate — 1, Deven Stolk, Ruth, Nev. 2, D.J. Diakos, San Jose, Calif. 3, Swasey Goss, Redding, Calif.

16 Intermediate — 1, Carter Hendricks, Las Vegas. 2, Noah Martinez, Salem. 3, Nolan Ryan, Glenwood, Wash.

17-20 Intermediate — 1, Seth Frazier, Eugene. 2, Sebastian Schloffel, San Leandro, Calif. 3, Aaron Lawson, Veneta.

26-35 Intermediate — 1, Anthony Pate, Marysville, Wash. 2, Nick Scott, Bend. 3, Rigoberto Solano, Citrus Heights, Calif.

36-40 Intermediate — 1, Atul Buono, Bend. 2, Bryan Young, Bend. 3, Shawn Ryan, Glenwood, Wash.

46-50 Intermediate — 1, Matt Nelson, Bend. 2, Mike McIntyre, Austin, Texas. 3, Grant Dubois, Edmonds, Wash.

51 & Over Intermediate — 1, James Schloffel, San Leandro, Calif. 2, Monty Cavadini, Ferndale, Wash. 3, Albert Harnden, Riverside, Calif.

5 & Under Girls — 1, Taylor Durfee, Bend. 2, Bentley Manning, Redding, Calif. 3, Charlotte, Bradshaw, Eureka, Calif.

6 Girls — 1, Kennedy Knopp, Richland, Wash. 2, Olivia Alvidrez, Moreno Valley, Calif. 3, Reese Litherland, Orangevale, Calif. 5, Riley Young, Bend.

7 Girls — 1, True Johnson, Bakersfield, Calif. 2, Brooke Walski, Bakersfield, Calif. 3, Jordan Taylor, Bonney Lake, Wash.

8 Girls — 1, Annalyse Solano, Citrus Heights, Calif. 2, Piper Graaten, Lantzville, B.C. 3, Landon Burian, Bozeman, Mont. 4, Mallory Aldridge, Terrebonne.

9 Girls — 1, Derin Merten, Jamul, Calif. 2, Tess Bailey, Lake Tapps, Wash. 3, Sofia Rodriguez, Bend. 7, Jade Durfee, Bend.

10 Girls — 1, Brooklyn Van Renselaar, West Jordan, Utah. 2, Joey Clark, Grants Pass. 3, Olivia Yee, San Jose, Calif. 4, Jaiden Nickel, Redmond. 6 Emma Young, Bend.

11 Girls — 1, Jordis Harmer, Spokane, Wash. 2, Rita Fedewa, Fort Collins, Colo. 3, Cailey Pita, Santa Maria, Calif.

12 Girls — 1, Jordyn Miranda, Mohave Valley, Ariz. 2, Deserae Romero, Victorville, Calif. 3, Sierra Samhammer, Eagle Point.

13 Girls — 1, Cassidy Warnock, Yuma, Ariz. 2, Breanna Winter, Antelope, Calif. 3, Taylor Weisser, Hanford, Calif.

14 Girls — 1, Madelynn Desantis, Simi Valley, Calif. 2, Robyn Schenk, Garibaldi Highlands, B.C. 3, Laney Cooper, Sparks, Nev.

15-16 Girls — 1, Lexi Colby, Peoria, Ariz. 2, Violet Cejalvo, Surrey, B.C. 3, Breanna Brady, Yuba City, Calif. 5, Jasmine Pedersen, Bend.

17-20 Women — 1, Olivia Armstrong, Bend. 2, Sumiko Yuki, Sacramento, Calif. 3, Madison Gomes, Ripon, Calif.

21-30 Women — 1, Kaitlyn White, Yuba City, Calif. 2, Emily Mundahl, Bismarck, N.D. 3, Gabrielle Mikkelsen, Eugene.

41 & Over Women — 1, Holly Dunn-Barsocchini, Gilbert, Ariz. 2, Sunny Harmeson, Pendleton. 3, Bethany Price, Gig Harbor, Wash.

5 & Under Expert — 1, Jay Smith, Phoenix. 2, Trace Litherland, Orangevale, Calif. 3, Talon Griffin, Gardnerville, Nev.

6 Expert — 1, Connor West, Chandler, Ariz. 2, Henry Leners, Saint Francis, Minn. 3, Wyatt Christensen, Kingston, Wash.

7 Expert — 1, Samuel Trerise, Sherwood. 2, Cohen James, Bakersfield, Calif. 3, Chance Hertel, Klamath Falls. 6, Dreyden Herrera, Redmond. 7, Landon Nickel, Redmond.

8 Expert — 1, Hayden Passanisi, Alpine, Calif. 2, Alexander Booth, Vancouver, B.C. 3, Ryder Scranton, Eastvale, Calif.

9 Expert — 1, Gaige Gomolicke, Ukiah, Calif. 2, Cohen Bundy, Fort Collins, Colo. 3, Jack Cerney, Coquitlam, B.C.

10 Expert — 1, Karter Montellano, Riverside, Calif. 2, Tarin Fields, Newman Lake, Wash. 3, Ryder Santos, Lincoln, Calif.

11 Expert — 1, Sean Day, Tacoma, Wash. 2, Wyatt Worth, Coalinga, Calif. 3, True Bailey, Lake Tapps, Wash.

12 Expert — 1, Angel Montoya, Las Vegas. 2, Jacob Trujillo, Rancho Palos Verdes, Calif. 3, Jayce Bartley, Milwaukie.

14 Expert — 1, Brandon Crain, Riverside, Calif. 2, Chase Warncok, Yuma, Ariz. 3, Tomas Anderson, Chula Vista, Calif.

15 Expert — 1, Nicholas Adams, Orangevale, Calif. 2, Jack Kelly, Kearns, Utah. 3, Nicholas Berarducci, Okotoks, Alberta.

16 Expert — 1, Patrick Coo, Bellflower, Calif. 2, Bobby Dellert, Gilberts, Ill. 3, Ryan Tougas, Pitt Meadows, B.C.

17-20 Expert — 1, Zachary Frier, Abbotsford, B.C. 2, Jackson Elliott, Granite Bay, Calif. 3, Curtis Garlick, Novato, Calif.

21-25 Expert — 1, Shane Harlow, Moreno Valley, Calif. 2, Carter O’Neal, Phoenix. 3, Tyler Dudek, Murrieta, Calif.

26-35 Expert — 1, Robert Patterson, Roy, Utah. 2, Matthew Baisley, Boise, Idaho. 3, Joshua Klatman, Port Orchard, Wash.

36-40 Expert — 1, Adam Treadwell, Medford. 2, Leeangelo Valencia, Albuquerque, N.M. 3, Cid Martinez, Victoria, B.C.

41-45 Expert — 1, Rick Lowry, Yuba City, Calif. 2, Daniel Mendieta, San Jose, Calif. 3, Brent Lee, University Place, Wash.

46-50 Expert — 1, Robert Nelson, Sacramento, Calif. 2, Shawn Ogorman, Marysville, Calif. 3, Jean Marc Durviaux, Los Angeles.

51 & Over Expert — 1, Robert Raymonde, Riverside, Calif. 2, Richard Spencer, Fair Oaks, Calif. 3, Greg Turnage, Beaverton.

———

April 8

Pro Open — 1, Jacob Peebles, Citrus Heights, Calif. 2, Pete Pascual, Stockton, Calif. 3, Hunter Brown, West Bountiful, Utah.

6 & Under Mixed Open — 1, Kennedy Knopp, Richland, Wash. 2, Knox Perkins, Midvale, Utah. 3, Reese Litherland, Orangevale, Calif. 7, Taylor Durfee, Bend.

7-8 Mixed Open — 1, Annalyse Solano, Citrus Heights, Calif. 2, Maddux, Hesperia, Calif. 3, Mallory Aldridge, Terrebonne.

9-10 Mixed Open — 1, Brooklyn Van Renselaar, West Jordan, Utah. 2, Tess Bailey, Lake Tapps, Wash. 3, Derin Merten, Jamul, Calif. 4, Sofia Rodriguez, Bend.

11-12 Mixed Open — 1, Keiley Shea, La Habra, Calif. 2, Stella Sunseri, San Jose, Calif. 3, Sierra Samhammer, Eagle Point.

13-14 Mixed Open — 1, Madelynn Desantis, Simi Valley, Calif. 2, Gabriel Johnston, Watsonville, Calif. 3, Kylie Smith, Phoenix.

15-16 Mixed Open — 1, Violet Cejalvo, Surrey, B.C. 2, Carter Hendricks, Las Vegas. 3, Amya Raven, Vallejo, Calif.

17-20 Mixed Open — 1, Olivia Armstrong, Bend. 2, Madison Gomes, Ripon, Calif. 3, Myranda Boxwell, Torrance, Calif.

31 & Over Mixed Open — 1, Rigoberton Solano, Citrus Heights, Calif. 2, Tyler Shields, Eugene. 3, Michael Von Sothen, Alameda, Calif.

6 & Under Open — 1, Connor West, Chandler, Ariz. 2, Wyatt Christensen, Kingston, Wash. 3, Henry Leners, Saint Francis, Minn.

7-8 Open — 1, Hayden Passanisi, Alpine, Calif. 2, Ryder Scranton, Eastvale, Calif. 3, Alexander Booth, Vancouver, B.C.

9-10 Open — 1, Tarin Fields, Newman Lake, Wash. 2, Dyllon Reeder, Wildomar, Calif. 3, Jack Verney, Coquitlam, B.C.

11-12 Open — 1, Ronnie Kim, Corona, Calif. 2, Tyler Grigsby, Rio Linda, Calif. 3, Oliver Jackson, Calgary, Alberta. 4, Banyan Howell, Bend.

13-14 Open — 1, Brandon Crain, Riverside, Calif. 2, Tomas Anderson, Chula Vista, Calif. 3, Eric Drotar, Surrey, B.C.

15-16 Open — 1, Nicholas Adams, Orangevale, Calif. 2, Jack Kelly, Kearns, Utah. 3, Trevor Shields, Chico, Calif.

17-20 Open — 1, Curtis Garlick, Novato, Calif. 2, Braden Bartlett, Lacey, Wash. 3, Seth Smothers, Beaverton.

31 & Over Open — 1, Shane Harlow, Moreno Valley, Calif. 2, Adam Treadwell, Medford. 3, London Johnson, Campbell, Calif.

10 & Under Girls Cruiser — 1, Christina Cunningham, Hollister, Calif. 2, Annalyse Solano, Citrus Heights, Calif. 3, Mia Montano, Lancaster, Calif. 5, Jade Durfee, Bend.

11-12 Girls Cruiser — 1, Jordyn Miranda, Mohave Valley, Ariz. 2, Deserae Romero, Victorville, Calif. 3, Kira Boustead, Vallejo, Calif.

13-14 Girls Cruiser — 1, Breanna Winter, Antelope, Calif. 2, Jacy Moore, Port Orchard, Wash. 3, Laney Cooper, Sparks, Nev.

15-16 Girls Cruiser — 1, Megan Hayes, Henderson, Nev. 2, Alycia White, Grants Pass. 3, Megan Decoteau, Renton, Wash.

17-20 Women Cruiser — 1, Sumiko Yuki, Sacramento, Calif. 2, Myranda Boxwell, Torrance, Calif. 3, Elizabeth Bowers, Spokane, Wash.

21-30 Women Cruiser — 1, Meghan Matthews, Manteca, Calif. 2, Emily Mundahl, Bismarck, N.D. 3, Jaydra Kinsey, Bend.

31-35 Women Cruiser — 1, Bethany Price, Gig Harbor, Wash. 2, Jessy Lloyd, Fort Collins, Colo. 3, Jillian Labrie, South Lake Tahoe, Calif.

41-45 Women Cruiser — 1, Hidi Cramer, Des Moines, Wash. 2, Richelle Klass, Portland. 3, Christina Ross, Kelowna, B.C.

46-50 Women Cruiser — 1, Holly Dunn-Barsocchini, Gilbert, Ariz. 2, Sunny Harmeson, Pendleton. 3, Michelle Goodin, Bend.

7 & Under Cruiser — 1, Lian Auyon, Heber, Calif. 2, Isaac Leung, San Ramon, Calif. 3, Jorge Montano III, Rosamond, Calif.

8 Cruiser — 1, Hayden Passanisi, Alpine, Calif. 2, Jared Smith, Orangevale, Calif. 3, Carson Garcia, Peoria, Ariz.

9 Cruiser — 1, Gaige Gomolicke, Ukiah, Calif. 2, Acen Mairani, Cameron Park, Calif. 3, Cohen Bundy, Fort Collins, Colo.

10 Cruiser — 1, Brady O’Neil, Henderson, Nev. 2, Max Clark, Carmichael, Calif. 3, Ryder Santos, Lincoln, Calif.

11 Cruiser — 1, Aaron Kingslien, Lake Tapps, Wash. 2, Wyatt Worth, Coalinga, Calif. 3, Isaac Larson, South Jordan, Utah. 4, Bryant Johnson, Bend.

12 Cruiser — 1, Drake Velador, Hollister, Calif. 2, Gunner Tillema, Arroyo Grande, Calif. 3, Alex Duty, Bonney Lake, Wash.

13 Cruiser — 1, Angel Montoya, Las Vegas. 2, Jacob Trujillo, Rancho Palos Verdes, Calif. 3, Gage Brown, Bend.

14 Cruiser — 1, Joshua Veron, Carmichael, Calif. 2, Mikkel Devore, Spokane, Wash. 3, Jacob Crabtree, Reno, Nev.

15 Cruiser — 1, Mason Meininger, Pasco, Wash. 2, Jarren Abel, Graham, Wash. 3, Aaron Blee, Grand Junction, Colo.

16 Cruiser — 1, Nick Kolesky, South Jordan, Utah. 2, Sean Carvajal, Gilbert, Ariz. 3, Riley Shea, La Habra, Calif.

17-20 Cruiser — 1, Jackson Elliott, Granite Bay, Calif. 2, Brandon Loudermilk, Salem. 3, Tyler McGuire, Garden Grove, Calif.

21-25 Cruiser — 1, Shane Harlow, Moreno Valley, Calif. 2, Carter O’Neal, Phoenix. 3, Garrett Northington, Hayden, Idaho.

26-30 Cruiser — 1, Matthew Baisley, Boise, Idaho. 2, Daniel Patterson, North Salt Lake, Utah. 3, Bobby Esquivel, San Jose, Calif.

31-35 Cruiser — 1, Nicholas Valencia, Newark, Calif. 2, Kyle Hutchins, Bremerton, Wash. 3, Chris Sutton, Glendale, Ariz.

36-40 — 1, Eric Baca, Scottsdale, Ariz. 2, Nathan Bonilla, Fairfield, Calif. 3, Leeangelo Valencia, Albuquerque, N.M.

41-45 Cruiser — 1, Brent Lee, University Place, Wash. 2, Jasiri Daire, San Jose, Calif. 3, Jason Ondell, Tacoma, Wash.

46-50 Cruiser — 1, Jim Nelson, Sacramento, Calif. 2, Jean Marc Durviaux, Los Angeles. 3, Dino Mattoni, Puyallup, Wash.

51-55 Cruiser — 1, Ben Troia, Auburn, Calif. 2, Robert Raymonde, Riverside, Calif. 3, Timothy Rathbun, Mulino. 5, Mike Albright, Bend.

56-60 Cruiser — 1, Greg Turnage, Beaverton. 2, James Harris, Orangevale, Calif. 3, Georges Kreuzkamp, White Rock, B.C.

61 & Over Cruiser — 1, Nicholas Roth, Everett, Wash. 2, Danny Bushnell, Vancouver, Wash. 3, John Rush, Brentwood, Calif.

5 & Under Novice — 1, Adero Gonzalez, Penticton, B.C. 2, Nate Trerise, Sherwood. 3, Aidyn Garcia, Modesto, Calif.

6 Novice — 1, Louis Ekler, Pullyalup, Wash. 2, Ryan Rabinowitz, La Mesa, Calif. 3, Turner Sullivan, Hood River. 4, Xavier Hewes, Bend. 5, Fischer Wilhite, Bend.

7 Novice — 1, Cru Buckendorf, Salem. 2, Madox Shetler, Redmond. 3, Ryder Rojas, Redmond. 5, Ryley Rojas, Redmond.

8 Novice — 1, Shanyia Reese, Portland. 2, Jaycee Burdette, Newberg. 3, Kylee Ottovich, Veneta.

9 Novice — 1, Ryder Winter, Grants Pass. 2, Milo Steere, Seattle. 3, Tyler Tenney, Perris, Calif. 7, Riley Gehring, Bend.

10 Novice — 1, Gabe Holen, Washougal, Wash. 2, Levi Stewart, Lowell. 3, Keith Peterson, Grants Pass.

13 Novice — 1, Quinton Brown, Myrtle Creek. 2, Kadyn Banks, Winston. 3, Kylah Cobarrubias, Eugene.

14 Novice — 1, Korbin Jones, Talent. 2, Beau Gover, Springfield. 3, Tienna Quinn, Prineville.

15 Novice — 1, Nathanial Hall, Grass Valley. 2, Thomas Taylor, Cottonwood Heights, Utah. 3, Taylor Hedrick, Redding, Calif.

17-20 Novice — 1, Dillin Wilson, Roseburg. 2, Trevor Beilfuss, Redding, Calif. 3, Bill-Lee Gravetter, Spokane, Wash.

41-45 Novice — 1, Eugene Carollo, Yelm, Wash. 2, Chris Margeson, Tacoma, Wash. 3, Jeb Ponton, Roseburg.

46-50 Novice — 1, Tony Rose, Hillsboro. 2, Mark Walsh, Oregon City. 3, Lance Bangs, Medford.

5 & Under Intermediate — 1, Maddox Lowe, Bakersfield, Calif. 2, Kole Compton, Gardnerville, Nev. 3, Hudson Rodriguez, Bakersfield, Calif.

6 Intermediate — 1, Colton Fukano, Seattle. 2, Austin Miller, Colorado Springs, Colo. 3, Angelo Lucero, Oregon City.

7 Intermediate — 1, Andrew Salas, Riverside, Calif. 2, Maximus Luysterborghs, Portland. 3, Preston Espeleta, Riverside, Calif.

8 Intermediate — 1, Kaiden Ireland, Eversona, Wash. 2, Eli Bundy, Fort Collins, Colo. 3, Zane Piper, Cottage Grove. 8, Dillon McDonald, Redmond.

9 Intermediate — 1, Ryeder Coon, Saratoga Springs, Utah. 2, Kyle Cannady, Moreno Valley, Calif. 3, Kadden Adams, Rainier, Wash. 4, Evan Quinn, Prineville.

10 Intermediate — 1, Pierce Feiring, Salem. 2, Elijah Davis, Coeur d’Alene, Idaho. 3, Davian Casper, Penn Valley, Calif.

11 Intermediate — 1, Tayler Herrera, Herriman, Utah. 2, Andrew Tabatt, Bakersfield, Calif. 3, Isaac Moore, Palo Alto, Calif.

12 Intermediate — 1, Angel Cartagena, Lynden, Wash. 2, Bryce Booth-Ponton, Roseburg. 3, Dylon Richard, Marysville, Wash. 4, Dominic Darrow, Redmond.

13 Intermediate — 1, Austin Bangs, Medford. 2, Manuel Johnson, Myrtle Creek. 3, Marshall Taylor, Scio.

14 Intermediate — 1, Chance Hedrick, Eugene. 2, Gabriel Johnston, Watsonville, Calif. 3, Tyler Alexander, Springfield.

15 Intermediate — 1, Deven Stolk, Ruth, Nev. 2, Jevon Woodruff, Middletown, Calif. 3, D.J. Diakos, San Jose, Calif.

16 Intermediate — 1, Owen Eudy, Gig Harbor, Wash. 2, Carter Hendricks, Las Vegas. 3, Trenton Herrera, Calif.

17-20 Intermediate — 1, Seth Frazier, Eugene. 2, Aaron Lawson, Veneta. 3, Sebastian Schloffel, San Leandro, Calif.

21-25 Intermediate — 1, Anthony Pate, Marysville, Wash. 2, Tyler Shields, Eugene. 3, Sage Green, Redmond.

26-35 Intermediate — 1, Nick Scott, Bend. 2, Thomas Braden, Clovis, Calif. 3, Brandon Parker, Laytonville, Calif.

36-40 Intermediate — 1, Atul Buono, Bend. 2, Bryan Young, Bend. 3, Shawn Ryan, Glenwood, Wash.

41-45 Intermediate — 1, Ken Adams, Rainier, Wash. 2, Richard Klass, Portland. 3, Neil Evans, Napa, Calif.

46-50 Intermediate — 1, Matt Nelson, Bend. 2, Antonio Fellows, Eugene. 3, Mike McIntyre, Austin, Tex.

51 & Over Intermediate — 1, James Schloffel, San Leandro, Calif. 2, Monty Cavadini, Ferndale, Wash. 3, Albert Harnden, Riverside, Calif.

5 & Under Girls — 1, Taylor Durfee, Bend. 2, Charlotte Bradshaw, Eureka, Calif. 3 Bentley Manning, Redding, Calif.

6 Girls — 1, Reese Litherland, Orangevale, Calif. 2, Olivia Alvidrez, Moreno Valley, Calif. 3, Chase Burian, Bozeman, Mont. 6, Riley Young, Bend.

7 Girls — 1, True Johnson, Bakersfield, Calif. 2, Olivia Alvidrez, Moreno Valley, Calif. 3, Chase Burian, Bozeman, Mont. 6 Riley Young, Bend.

8 Girls — 1, Annalyse Solano, Citrus Heights, Calif. 2, Piper Graaten, Lantzville, B.C. 3, Miley Manning, Redding, Calif. 7, Mallory Aldridge, Terrebonne.

9 Girls — 1, Derin Merten, Jamul, Calif. 2, Tess Bailey, Lake Tapps, Wash. 3, Sofia Rodriguez, Bend. 7, Jade Durfee, Bend.

10 Girls — 1, Brooklyn Van Renselaar, West Jordan, Utah. 2, Christina Cunningham, Hollister, Calif. 3, Joey Clark, Grants Pass. 6, Jaiden Nickel, Redmond. 7, Emma Young, Bend.

11 Girls — 1, Rita Fedewa, Fort Collins, Colo. 2, Jordis Harmer, Spokane, Wash. 3, Rylie Mundell, Puyallup, Wash.

12 Girls — 1, Jordyn Miranda, Mohave Valley, Ariz. 2, Deserae Romero, Victorville, Calif. 3, Stella Sunseri, San Jose, Calif.

13 Girls — 1, Breanna Winter, Antelope, Calif. 2, Cassidy Warnock, Yuma, Ariz. 3, Lucy Mialkovsky, Grants Pass.

14 Girls — 1, Madelynn Desantis, Simi Valley, Calif. 2, Robyn Schenk, Garibaldi Highlands, B.C. 3, Sierra Altendorf, Everett, Wash.

15-16 Girls — 1, Lexis Colby, Peoria, Ariz. 2, Violet Cejalvo, Yuba City, Ariz. 3, Breanna Brady, Yuba City, Calif. 5, Jasmine Pedersen, Bend.

17-20 Women — 1, Olivia Armstrong, Bend. 2, Sumiko Yuki, Sacramento, Calif. 3, Korie Gilbert, Pearland, Texas.

21-30 Women — 1, Kaitlyn White, Yuba City, Calif. 2, Meghan Matthews, Manteca, Calif. 3, Emily Mundahl, Bismarck, N.D.

41 & Over Women — 1, Holly Dunn-Barsocchini, Gilbert, Ariz. 2, Sunny Harmeson, Pendleton. 3, Bethany Price, Gig Harbor, Wash.

5 & Under Expert — 1, Jay Smith, Phoenix. 2, Talon Griffin, Gardnerville, Nev. 3, Jordan Johnson, Bakersfield, Calif.

6 Expert — 1, Connor West, Chandler, Ariz. 2, Henry Leners, Granite Bay, Calif. 3, Blake Freehling, Granite Bay, Calif.

7 Expert — 1, Isaac Leung, San Ramon, Calif. 2, Cohen James, Bakersfield, Calif. 3, Samuel Trerise, Sherwood. 8, Landon Nickel, Redmond.

8 Expert — 1, Hayden Passanisi, Alpine, Calif. 2, Alexander Booth, Vancouver, B.C. 3, Ryder Scranton, Eastvale, Calif.

9 Expert — 1, Gaige Gomolicke, Ukiah, Calif. 2, Cohen Bundy, Fort Collins, Colo. 3, Connor Clifford, Hurricane, Utah.

10 Expert — 1, Ryder Santos, Lincoln, Calif. 2, Karter Montellano, Riverside, Calif. 3, Tarin Fields, Newman Lake, Wash.

11 Expert — 1, Sean Day, Tacoma, Wash. 2, Robert Connelly, Brentwood, Calif. 3, Wyatt Worth, Coalinga, Calif. 8, Bryant Johnson, Bend.

12 Expert — 1, Ronnie Kim, Corona, Calif. 2, Tyler Grigsby, Rio Linda, Calif. 3, Angel Plata, Lake Forest Park, Wash. 4, Banyan Howell, Bend.

13 Expert — 1, Angel Montoya, Las Vegas. 2, Jacob Trujillo, Rancho Palos Verdes, Calif. 3, Jayce Bartley, Milwaukie. 7, Gage Brown, Bend.

14 Expert — 1, Tomas Anderson, Chula Vista, Calif. 2, Joshua Bernon, Carmichael, Calif. 3, Eric Drotar, Surrey, B.C.

15 Expert — 1, Nicholas Adams, Orangevale, Calif. 2, Jack Kelly, Kearns, Utah. 3, Taylor Hendrickson, Pasco, Wash.

16 Expert — 1, Patrick Coo, Bellflower, Calif. 2, Joel Williams, San Diego. 3, Ryan Tougas, Pitt Meadows, B.C.

17-20 Expert — 1, Jackson Elliott, Granite Bay, Calif. 2, Nickolas Elliott, Granite Bay, Calif. 3, Andrew Robinson, Bluffdale, Utah.

21-25 Expert — 1, Shane Harlow, Moreno Valley, Calif. 2, Garrett Northington, Hayden. 3, Carter O’Neal, Phoenix. 4, Kristian Cooper, Redmond.

26-35 Expert — 1, Robert Patterson, Roy, Utah. 2, Joshua Klatman, Port Orchard, Wash. 3, Christian Rocks, Bakersfield, Calif.

36-40 Expert — 1, Cid Martinez, Victoria, B.C. 2, Eric Baca, Scottsdale, Ariz. 3, Jon McCoy, Bonney Lake, Wash.

41-45 Expert — 1, Daniel Mendieta, San Jose, Calif. 2, Brent Lee, University Place, Wash. 3, Jasiri Daire, San Jose, Calif.

46-50 Expert — 1, Jean Marc Durviux, Los Angeles. 2, Shawn Ogorman, Marysville, Calif. 3, Jim Nelson, Sacramento, Calif.

51 & Over — 1, Robert Raymonde, Riverside, Calif. 2, Richard Spencer, Fair Oaks, Calif. 3, Chris Clift, Sandy, Utah. 4, Mike Albright, Bend.

Running

Salmon Run

April 8 in Bend

5K

Men

1, Ron Deems, 22:25.3. 2, Sawyer Stolz, 23:12.5. 3, Rob Witterschein, 23:24.9. 4, Lucas Lovell, 23:29.3. 5, Peter Schrey, 23:34.3. 6, Joshua Romero, 23:54.0. 7, Scott Barker, 24:20.0. 8, Kyle Kirsch, 24:31.2. 9, Jordan Gregory, 24:47.7. 10, Rod Thompson, 25:27.1.

11, Dillan Gannetta, 27:22.8. 12, Murray Perkins, 27:22.8. 13, Tyler Morgan, 27:30.4. 14, Tim Dollowitch, 27:32.3. 15, Nick Swagger, 27:35.9. 16, Joseph Capria, 27:55.0. 17, Drew Bryant, 28:04.4. 18, Tyler Nelson, 28:10.4. 19, Ryan Cummings, 28:24.8. 20, Matthew Wilson, 30:03.6.

21, George Spinas, 30:11.3. 22, Andrew Bell, 30:17.1. 23, Austin Fischer, 31:28.6. 24, John Cooper, 31:40.0. 25, Christian Welch, 31:49.7. 26, Brady Hugie, 32:12.2. 27, Gary Meyer, 32:14.5. 28, Jerry Stevens, 32:17.6. 29, Jason Bell, 32:27.2. 30, Alexander Fraser, 32:45.2.

31, Connor McCourt, 32:52.0. 32, Randy Stutzman, 33:05.4. 33, Keith Fraser, 33:11.8. 34, Anthony Wiltse, 33:19.8. 35, Greg Moser, 33:23.6. 36, Skyler Gibson, 33:54.6. 37, Andy Meeuwsen, 34:15.0. 38, Paul Meeuwsen, 34:16.3. 39, Christopher Rardin, 34:26.1. 40, Jason Colquhoun, 34:27.6.

41, Caleb Krueger, 34:33.4. 42, Curt Gibson, 34:37.8. 43, Jackson Keefer, 34:39.4. 44, Dylan Christiansen, 36:05.6. 45, Don Griffiths, 36:17.6. 46, Norman Ploss, 36:23.2. 47, Kristopher Klassen, 36:36.7. 48, Chris Miner, 36:48.9. 49, Michael Nguyen, 37:58.0. 50, Beau Bonito, 38:00.2.

51, Eric Peterson, 38:17.7. 52, Linda Dreisbach, 38:17.8. 53, Josh Bondesen, 39:41.4. 54, Cory Markland, 39:58.3. 55, Brad Clarke, 41:35.8. 56, Matthew Dial, 42:45.9. 57, Mark Hughes, 43:10.1. 58, Lucas Hughes, 43:12.3. 59, Max Hale, 43:17.1. 60, Joshua Patterson, 44:19.4.

61, Charles Carlson, 49:01.1. 62, Lorenzo Ramos-Bragg, 49:38.7. 63, Richard Spellman, 52:06.2. 64, Don Hildebrand, 1:06:30.5.

Women

1, Michelle Porter, 24:23.2. 2, Julie Downing, 26:34.4. 3, Anne Perkins, 27:21.7. 4, Katie Lamarre, 27:21.7. 5, Holly Gannetta, 28:11.4. 6, Liz Black, 28:32.0. 7, Katy Holmquist, 29:00.4. 8, Amy Therien, 29:01.4. 9, Christy Myers, 30:32.4. 10, Mindy Cummings, 30:49.2.

11, Louisa Lamerre, 31:13.9. 12, Kaitlin Williams, 32:29.5. 13, Rachael Schoenberg, 32:38.4. 14, Lisa Castro, 32:48.2. 15, Ronda Wiltse, 33:16.2. 16, Tatjana Wiener, 33:26.8. 17, Elizabeth Gannetta, 33:28.3. 18, Amber Hugie, 33:33.4. 19, Jessica Swagger, 33:45.6. 20, Paige Parker, 33:52.6.

21, Beth Jackson, 34:36.9. 22, Sarah Herberholz, 35:00.1. 23, Audrey Roberson, 35:10.3. 24, Shilo Tippett, 35:21.2. 25, Courtney Barnes, 35:22.4. 26, Maria Lucero, 35:44.0. 27, Jamie Paluck, 35:44.6. 28, Dana Bruce, 36:00.6. 29, Sarah Colton, 36:00.6. 30, Ashley Spellman, 36:07.4.

31, Jamie Pupo, 36:10.4. 32, Kirsten Kuhn, 36:43.4. 33, Susan Masterson, 36:44.2. 34, Rachael Weiker, 36:44.4. 35, Bridget Barnhart, 36:45.7. 36, Janine Bondesen, 36:50.0. 37, Jennifer Roberts, 37:01.7. 38, Jennifer Malone, 37:48.4. 39, Tammy Shandy, 37:49.1. 40, Myle Do, 37:58.3.

41, Kari Bonito, 38:01.6. 42, Kathleen Lowe, 38:29.0. 43, Sarah Peterson, 39:40.3. 44, Molly Ziegler, 40:02.7. 45, Michelle Papp, 40:47.4. 46, Summer Robinson, 41:01.1. 47, Kayla Lind-Krumvieda, 41:23.7. 48, Maci Holderby, 41:25.5. 49, Amy Kestek, 41:25.5. 50, Lindsey Robinson, 41:27.9.

51, Bernadette Ainsworth, 41:50.2. 52, Rebecca Chambers, 41:56.1. 53, Wiskie Stout, 42:04.1. 54, Karen Williams, 42:30.6. 55, Asia Williams, 42:31.8. 56, Taylor Adair, 42:32.0. 57, Kari Dial, 42:45.8. 58, Nicole Anderson, 43:00.5. 59, Morris Amor, 43:09.1. 60, Thuy Hughes, 43:10.1.

61, Ashley Hale, 43:16.1. 62, Linda Hale, 43:16.7. 63, Liana Hollingsworth-Sotelo, 43:22.8. 64, Tess Cashman, 43:34.6. 65, Jani Cooper, 44:01.7. 66, Stephanie Mays, 44:02.4. 67, Jennifer Miner, 44:17.8. 68, Courtney Martin, 44:19.9. 69, Fiona Christoe, 44:28.5. 70, Lori Markell, 44:33.5.

71, Dodie Carmichael, 44:50.9. 72, Rylie Gibson, 45:10.0. 73, Annaleah Blair, 45:20.0. 74, Trisha Blair, 45:20.2. 75, Julie Hart, 45:32.7. 76, Paige Spellman, 46:14.9. 77, Emily Tracy, 47:06.3. 78, Julie Parker, 48:32.5. 79, Becki Muhlbeier, 48:37.8. 80, Toni Hille, 48:37.9.

81, Jeanne Reimers, 48:43.9. 82, Lenida Bilanovic, 48:54.7. 83, Kathleen Bailey, 49:19.9. 84, Jennifer Mendez, 49:39.5. 85, Krista Leaders, 50:09.5. 86, Sheila Davis, 50:46.0. 87, Annette Kolodzie, 51:21.1. 88, Karen Jones, 51:21.2. 89, Janis Spellman, 52:05.3. 90, Vicki Mitch, 52:14.5.

91, Jeanine Faria, 52:15.7. 92, Miranda Aschoff, 53:10.9. 93, Samantha Chain, 53:11.1. 94, Kimberly Manghelli, 54:07.3. 95, Crystalynn Varozza, 54:07.6. 96, Molly Kunkel, 54:18.0. 97, Beth Schafer, 54:18.7. 98, Jennifer Yang, 57:17.9. 99, Brittani Garner, 57:18.7. 100, Sue Monette, 1:04:15.2.

101, Shiloh Shandy, 1:09:20.1. 102, Jasmin Chapman McCrua, 1:10:03.1. 103, Isabelle Chapman, 1:10:16.1.

10K

Men

1, Kevin Brown, 39:37.4. 2, Tim Monaco, 42:07.8. 3, Rigo Ramirez, 42:45.7. 4, Shelly Henry, 42:50.5. 5, Rob Dexter, 43:35.5. 6, Tyler Scharpf, 44:41.2. 7, Zachary Quatre, 46:46.9. 8, Mark Reinecke, 48:23.0. 9, Chad Hunter, 48:47.4. 10, Scott Abrams, 49:01.0.

11, Derek Cotton, 50:04.2. 12, Sean Henlin, 51:31.6. 13, Jesus Rosales Soto, 52:18.9. 14, Mike Edgerton, 53:00.3. 15, Charles Redline, 53:42.3. 16, Adam Morgan, 54:00.7. 17, Todd Shandy, 54:32.8. 18, Ron Dalesky, 54:35.4. 19, Kevin Jenkins, 54:37.8. 20, Dino Borghi, 54:51.6.

21, Seth Augustine, 55:00.5. 22, Pat Shields, 55:02.5. 23, George Williams, 55:06.1. 24, Dante West, 55:07.1. 25, Aaron Lewis, 55:09.9. 26, Tommy Barros, 55:54.1. 27, Andrew Rossi, 55:57.9. 28, Greg Parker, 56:07.0. 29, Kevin McKie, 56:27.8. 30, Christopher Cassard, 56:58.8.

31, Michael O’Casey, 57:04.9. 32, Travis Palladino, 57:13.6. 33, Jason Yang, 57:14.9. 34, Jake Hardin, 58:03.3. 35, Gary Nicholson, 58:41.1. 36, Kashius Wood, 59:03.2. 37, Jakub Godard, 59:44.0. 38, Bruce Hale, 59:47.7. 39, Corbin Gentzler, 1:02:01.1. 40, Kevin Godard, 1:02:22.0.

41, Erin Rook, 1:02:35.5. 42, Jake Spence, 1:04:07.7. 43, James Hosmer, 1:04:13.0. 44, Robert Eaton, 1:06:56.2. 45, Brandon Brasher, 1:07:11.1. 46, Dan Duggan, 1:08:26.2. 47, Jim Rodosevich, 1:10:11.7. 48, Scott Brewster, 1:10:43.4. 49, Gregg Rossi, 1:10:49.9. 50, Dallas Estep, 1:10:52.9.

51, Wayne Purves, 1:17:59.7. 52, Holland Golec, 1:18:12.1. 53, Richard Gibson, 1:18:32.8. 54, Adam Shields, 1:18:48.1. 55, Rim Hildreth, 1:22:46.4.

Women

1, Meg Lane, 40:25.7. 2, Chris Vergona, 47:06.0. 3, Chassen Ortiz, 47:12.4. 4, Colleen Peterson, 47:14.1. 5, Jessica Whitney, 47:53.1. 6, Jodi Littlehales, 47:58.0. 7, Kate Clarke, 49:33.9. 8, Michelle Wainwright, 51:41.8. 9, Lisa Manresa, 52:07.0. 10, Dawn Vanambugh, 53:37.4.

11, Carrie Erickson, 53:56.0. 12, Emily Hunter, 54:19.3. 13, Hannah Bulovsky, 54:54.8. 14, Erin Morgan, 56:46.8. 15, Emily O’Casey, 57:05.2. 16, Trisha Epple, 57:36.1. 17, Allison Platt, 57:55.1. 18, Desiree Wood, 59:04.0. 19, Martha Tye, 59:16.1. 20, Angela Tye, 59:16.3.

21, Mary Tye, 59:16.7. 22, Alicia Vickery, 59:48.9. 23, Sara Hobin, 59:49.9. 24, Bonnie Huggins, 59:57.8. 25, Kenya Beratd, 1:00:08.5. 26, Lacey Pfeifer, 1:00:10.4. 27, Elizabeth Kaufman, 1:00:23.7. 28, Kyly McMurray, 1:01:02.8. 29, Courtney Dixon, 1:01:03.0. 30, Rachel Lang, 1:01:22.2.

31, Rachel Stafford, 1:02:21.5. 32, Danielle Johnson, 1:02:54.4. 33, Deveney Marshall, 1:03:08.6. 34, Denise Rowcroft, 1:03:08.7. 35, Libby Wawro, 1:03:19.8. 36, Alicia Hurd, 1:03:22.9. 37, Leanne Ryan, 1:03:48.8. 38, Rowan Lowden, 1:04:23.0. 39, Janell Schade, 1:04:28.1. 40, Brandie Henlin, 1:04:29.1.

41, Diana Burden, 1:04:30.2. 42, Tera Rozewski, 1:04:33.8. 43, Ashley Scannell, 1:04:39.5. 44, Katie Deck, 1:04:51.3. 45, Melissa Barnes Dholakia, 1:05:341.1. 46, Penni Borghi, 1:05:36.8. 47, Dinah Slattery, 1:06:22.1. 48, Alma Schultz, 1:06:25.3. 49, Linda Williams, 1:06:43.6. 50, Eliza Johnson, 1:06:55.8.

51, Leea Youngblood, 1:07:43.9. 52, Emily Schade, 1:07:52.8. 53, Samantha McCauley, 1:07:55.8. 54, Allison McGranaghan, 1:07:55.8. 55, Shelly Bornfleth, 1:07:57.2. 56, Shannon Brasher, 1:08:02.0. 57, Julie Bolt, 1:08:17.4. 58, Joanna Sullivan, 1:09:28.7. 59, Holly Brewster, 1:10:43.5. 60, Kim Kaufman, 1:11:55.3.

61, Jenniffer Smith, 1:12:50.2. 62, Jill Leonard, 1:12:58.1. 63, Emily Pelletier, 1:12:58.1. 64, Candy Argondizza, 1:13:40.2. 65, Angie Ryan, 1:13:46.4. 66, Becky Schwarz, 1:13:46.7. 67, Karen Edwards, 1:14:55.1. 68, Barbara Klotzbach, 1:15:05.2. 69, Amanda Audrain, 1:16:10.7. 70, Laura Nicholson, 1:16:19.0.

71, Catherine Purves, 1:18:00.7. 72, Danielle Meyka-Blanchard, 1:20:19.3. 73, Seol Rosales, 1:21:07.9. 74, Suzanna Smith, 1:22:47.3. 75, Crissy Smith, 1:22:47.4. 76, Mary Brown, 1:22:51.0. 77, Elyssa Krueger, 1:24:38.4. 78, Kelly Villarreal, 1:26:09.7. 79, Lisa Jones, 1:27:57.2. 80, Erin Hart, 1:27:57.7.

81, Jennifer Nystrom, 1:29:05.9. 82, Melissa Webb, 1:29:33.8. 83, Nikki Brouillard, 1:32:25.6. 84, Rebecca Brouillard, 1:32:34.5. 85, Catherine Avilez, 1:32:34.9. 86, Gloria Ploss, 1:34:30.7. 87, Amanda Nawrot, 1:53:04.4. 88, Brandi Barry, 1:53:04.8. 89, Erin O’Toole, 1:57:11.6. 90, Julia Koch, 1:57:12.9.

91, Kaylah McNair, 1:58:00.3. 92, Deborah Simpson, 1:58:01.2. 93, Jennifer Morris, 1:58:01.3.

Half Marathon

Men

1, Andrew Boone, 1:19:31.4. 2, Steven Johnson, 1:20:43.2. 3, Justin Lusk, 1:33:13.3. 4, Matthew Bentz, 1:35:41.6. 5, Ryan Hayden, 1:37:02.4. 6, Benjamin Edmonds, 1:37:27.4. 7, Kip Pierson, 1:38:14.7. 8, Aaron Kennedy, 1:39:57.9. 9, Nicholas Blanks, 1:41:25.0. 10, Taylor Collins, 1:42:51.4.

11, Jeff Nunnenkamp, 1:23:02.2. 12, Jeremy Edmondson, 1:43:04.3. 13, Chris MacKay, 1:44:04.8. 14, Dave Sieveking, 1:45:07.0. 15, Dylan Wood, 1:45:15.7. 16, Jason Wiener, 1:45:55.7. 17, Dave Webb, 1:46:10.2. 18, Robert Towne, 1:46:31.7. 19, Steve Goddard, 1:46:53.4. 20, Chad Holloway, 1:47:01.2.

21, Tony Deeulio, 1:47:07.1. 22, John Zucim, 1:48:19.3. 23, Thomas Williams, 1:49:01.2. 24, Colton Minton, 1:50:09.5. 25, Larry Ashton, 1:50:46.6. 26, Derrick McCourt, 1:51:37.1. 27, Jay Stewart, 1:52:03.6. 28, Patrick Bailey, 1:52:10.7. 29, Stefan Compton, 1:52:47.2. 30, Maitreya Sriram, 1:53:14.3.

31, Chris Downie, 1:53:27.5. 32, Ryan Bolen, 1:53:39.0. 33, Stephen Shultz, 1:54:26.0. 34, Tyler Davis, 1:56:38.5. 35, Samuel Dorn, 1:56:50.7. 36, Ted Spradlin, 1:59:46.6. 37, David Presland, 1:59:47.6. 38, Dax Herrera, 2:02:02.8. 39, Jared Hall, 2:03:32.6. 40, Kurt Noonan, 2:03:45.8.

41, Jeff Archuleta, 2:04:04.7. 42, Paul Cain, 2:04:31.4. 43, Todd Detwiler, 2:05:00.7. 44, David Giersdorf, 2:05:43.9. 45, David Elder, 2:07:22.8. 46, Dean Chambers, 2:07:42.1. 47, Benjamin Barger, 2:09:14.1. 48, Greg Vosters, 2:13:30.1. 49, William Keeran, 2:13:32.2. 50, Dan Chapman, 2:17:06.7.

51, Lance Biggers, 2:17:43.2. 52, Andrew Hofheimer, 2:17:43.2. 53, Brandon Fassiotto, 2:17:56.1. 54, Michael Warren, 2:18:32.5. 55, Michael Holmes, 2:20:32.2. 56, Owen Fairchild, 2:20:32.9. 57, Marq Randall, 2:23:45.6. 58, Biraj Bisht, 2:28:00.5. 59, Mario Huerta, 2:34:21.0. 60, Nicholas Huerta, 2:57:42.1.

Women

1, Valerie Ells, 1:33:45.8. 2, Andrea Goddard, 1:41:25.8. 3, Hailey Einck, 1:41:42.1. 4, Haley Borman, 1:46:24.2. 5, Kristy Hall, 1:47:01.7. 6, Gianna Zappettini, 1:47:34.1. 7, Amber Dean, 1:49:49.9. 8, Kelly Myers, 1:52:16.4. 9, Melissa Murray, 1:52:49.6. 10, Monique Miller, 1:52:50.2.

11, Sam Krieg, 1:52:54.6. 12, Robyn Knox, 1:53:22.0. 13, Susie Rossi, 1:54:02.8. 14, Stephanie Rohdy, 1:56:09.9. 15, Bobbie Stirling, 1:56:31.7. 16, Ann Albright, 1:57:26.2. 17, Lindsay Burden, 1:57:34.1. 18, Maureen Heintz, 1:59:30.3. 19, Heather Welker, 2:01:05.8. 20, Elisabeth Sturm, 2:01:23.5.

21, Mary Hayden, 2:02:15.5. 22, Amy Schmidt, 2:05:38.3. 23, Sonya Presleigh Bennett, 2:06:35.6. 24, Dani Rudinsky, 2:06:43.7. 25, Stacey Lynch, 2:06:47.5. 26, Morgan Spellman, 2:07:16.2. 27, Katie Frank, 2:08:52.5. 28, Emily Pieren, 2:09:46.4. 29, Kirsten Gower, 2:10:36.4. 30, Jennie Passero, 2:11:49.8.

31, Peggy Frede, 2:13:17.1. 32, Ashley Nelson, 2:13:30.3. 33, Claudia Peterson, 2:14:36.0. 34, Larae Guillory, 2:14:51.6. 35, Adrianne Osborne, 2:14:51.7. 36, Katie Krueger, 2:15:51.4. 37, Pamela Hobson, 2:15:52.0. 38, Paulie Kinnerman, 2:15:59.9. 39, Taylor Meyers, 2:16:05.3. 40, Wendy Joslin, 2:17:14.9.

41, Nicole Fassiotto, 2:17:56.4. 42, Nellie Vellutini, 2:18:24.7. 43, Katie Pelchar, 2:19:20.7. 44, Brenda Mejdell, 2:22:34.2. 45, Victoria Farber, 2:25:04.8. 46, Jessica Robinson, 2:25:57.2. 47, Amy Jae Peterson, 2:26:01.0. 48, Rachel Crawford, 2:26:04.7. 49, Savannah Stalker, 2:27:11.3. 50, Annalisa Peterson, 2:31:23.6.

51, Michelle Skidmore, 2:31:28.9. 52, Cynthia Lusk, 2:35:05.1. 53, Lindsay Mati, 2:48:24.9. 54, Allison McNelly, 2:48:55.1. 55, Angela Chapman, 2:54:53.7. 56, Joanne Padilla, 2:55:18.0. 57, Melissa Yamada, 2:55:36.6. 58, Annette Picciano, 2:59:02.3.

Ski and Snowboard

Mt. Bachelor VertFest 2018

April 7 at Mount Bachelor

Elite Ski Men

1, Christopher Jones, 1:10:14. 2, Martin Mudry, 1:20:02. 3, Jason Koster, 1:20:23. 4, Barry Wicks, 1:25:50. 5, Chris Askew, 1:27:26. 6, Bryce Kellogg, 1:29:38. 7, Akeo Maifeld-Carucci, 1:31:23. 8, Ben Brewer, 1:34:04. 9, Terray Sylvester, 1:36:48. 10, Tan Vaugh, 1:37:48.

11, Todd Anderson, 1:39:59. 12, Spencer Brinson, 1:44:59. 13, Mason Lacy, 1:45:49. 14, Sean Lahusen, 1:45:49. 15, Maximus Nye, 1:47:05. 16, Timothy Bellis, 1:50:14. 17, Mauricio Dujowich, 2:03:41. 18, Scott Bellis, 2:32:40. 19, Tim Odell, 3:07:28.

Elite Ski Women

1, Zoë Roy, 1:26:33. 2, Muffy Roy, 1:50:19. 3, Jennifer Bentley, 1:52:31. 4, Helen Scotch, 2:07:14. 4, Kristi Louthan, 2:08:26. 6, Nellie Barnard, 2:17:09.

Elite Splitboard Men

1, Alan Kelly, 1:41:21. 2, Kris Becker, 2:16:24. 3, Michael Allen, 1:34:46. 4, Patrick Odell, 1:50:43. 5, Jeff Johnston, 1:38:27. 6, Chris Scotch, 2:33:41.

Recreational Ski Women

1, Enca Gorey, 1:26:30. 2, Elena Breed, 1:26:54. 3, Elayna Endert, 1:28:12. 4, Jen Kenison, 1:29:55. 5, Madeline Hille, 1:33:53. 6, Mikaela Balkind, 1:33:56. 7, Jessica Zacharias, 1:38:45. 8, Linda Nalis, 1:42:55. 9, Lisa Nagle, 1:49:45. 10, Amanda Silber, 1:52:12.

11, Kat Dougherty, 1:59:13. 12, Katie Lane, 2:01:13. 13, Val Leonardo, 2:46:34.

Recreational Ski Men

1, Jamie Carter, 1:02:35. 2, Glenn Schultes, 1:17:39. 3, Rollston Frangopoulos, 1:18:39. 4, Patrick Honsinger, 1:22:34. 5, Kyle Sears, 1:24:27. 6, Larry Gregerson, 1:24:35. 7, Bruce Cranston, 1:28:50. 8, Scott Luchessa, 1:38:26. 9, Kirk Swanson, 1:50:06. 10, Tanner Swanson, 1:50:10.

11, Justin Borowsky, 1:55:11. 12, Yiorgos Markis, 2:26:28. 13, Jim Keany, 2:45:46.

Recreational Splitboard Women

1, Holly Wenzel, 1:47:01. 2, Elisa Brown, 1:53:17. 3, Kelli Delperdang, 2:15:01. 4, Nazera Carlson, 2:26:26.

Recreational Splitboard Men

1, Evan Schwalm, 1:08:10. 2, P.J. Jasienski, 1:20:40. 3, Ralph Tolli, 1:45:29. 4, Raleigh Leslie, 1:53:18. 5, Robbie Williams, 2:26:28.

Youth Male

1, Talus Marchi, 56:55.

USA Snowboard and Freeski Association

Copper Mountain, Colorado

Central Oregon Top-10 finishes

———

Snowboard

March 31-April 6

Grommet (8-9) Boys — 9, Tanner Songstad, Bend.

Breaker (12-13) Boys — 8, Elijah Pyle, Bend (10th snowboard slalom).

———

Freeski

April 7-12

Ruggie (7 & Under) Boys — 3, Ariston Short, Bend (4th skiercross, 5th halfpipe, 5th slopestyle)

Grommet (8-9) Girls — 2, Ainsley Larson, Bend (3rd skiercross, 2nd halfpipe, 5th slopestyle). 3, Tatym Smith, Bend (1st halfpipe). 5, Alana Kirschner, Sunriver (6th halfpipe, 6th slopestyle).

Menehune (10-11) Boys — 7, Harper Allen, Bend (10th halfpipe, 9th slopestyle). 8, Kenji Hoshi, Bend. 9, Eliot Kirschner, Sunriver.

Menehune (10-11) Boys — 3, Marley Leavitt, Bend (4th skiercross, 5th halfpipe, 6th slopestyle). 6, Amara Short, Bend (6th halfpipe, 8th slopestyle). 9, Ellie Derosier, Bend (3rd halfpipe).

Breakers (12-13) Boys — 5, Sebastian Bowler, Bend (5th slopestyle). 8, Fletcher Johnson, Bend.

Breakers (12-13) Girls — 4, Kaya Hoshi, Bend (8th skiercross, 7th halfpipe, 10th slopestyle).

Open Men — 1, Eli Vossler, Bend (6th skiercross). 2, Dominic Bowler, Bend (7th skiercross).

Open Women — 1, Hannah Johnson, Bend (4th skiercross, 4th halfpipe, 9th slopestyle).

Bowling

Rimrock Lanes, Prineville

———

Week 32

Grizzly Mountain Men’s League

Team highs — Scratch series: J&L Auto, 2821; Scratch game: The Udder Guys, 966; Handicap series: Oregon Vision Center, 3214; Handicap game: Strykers Pro Shop, 1098.

Men’s highs — Scratch series: Jeremy McCarty, 703; Scratch game: Kurt Waterman, 244; Handicap series: Danny Turner, 682; Handicap game: Josh Wittenberg, 260.

———

Week 32

Rimrock Rollers

Team highs — Scratch series: Lucky Strikes, 2141; Scratch game: FNT, 707; Handicap series: OSIMIA, 2767; Handicap game: Fearsome Four, 926.

Men’s highs — Scratch series: John Kolb, 653; Scratch game: Gene McKenzie, 269; Handicap series: Kolin Bicart, 756; Handicap game: Tim Leroue, 290.

Women’s highs — Scratch series: Sheila Davis, 519; Scratch game: Tava Best-Beck, 184. Handicap series: Colette Bouc, 679; Handicap game: Ronda Calbreath, 251.

(0) comments

Welcome to the discussion.

Keep it Clean. Please avoid obscene, vulgar, lewd, racist or sexually-oriented language.
PLEASE TURN OFF YOUR CAPS LOCK.
Don't Threaten. Threats of harming another person will not be tolerated.
Be Truthful. Don't knowingly lie about anyone or anything.
Be Nice. No racism, sexism or any sort of -ism that is degrading to another person.
Be Proactive. Use the 'Report' link on each comment to let us know of abusive posts.
Share with Us. We'd love to hear eyewitness accounts, the history behind an article.