Baseball

OSAA

Class 6A Playoffs

Round 2

Wednesday’s Games

No. 1 Jesuit 7, No. 17 Southridge 6

No. 8 Beaverton 1, No. 9 McMinnville 0

No. 5 West Linn 1, No. 12 Bend 0

No. 4 South Salem 9, No. 20 West Salem 5

No. 3 Clackamas 2, No. 14 Lake Oswego 0

No. 6 Roseburg 5, No. 22 Sprague 2

No. 7 Lakeridge 7, No. 10 Tigard 0

No. 15 Central Catholic 3, No. 2 Century 2

Class 5A Playoffs

Round 1

Wednesday’s Games

No. 1 Central 2, No. 16 Hillsboro 0

No. 8 La Salle Prep 8, No. 9 Ashland 7

No. 5 Silverton 8, No. 12 Crater 4

No. 4 Thurston 7, No. 13 Putnam 5

No. 3 Churchill 6, No. 14 North Salem 1

No. 6 West Albany 6, No. 11 Hood River Valley 3

No. 7 Pendleton 4, No. 10 Wilsonville 3

No. 2 Crescent Valley 10, No. 15 Crook County 2

Class 4A Playoffs

Round 1

Wednesday’s Games

No. 1 Banks 9, No. 16 Elmira 0

No. 9 Gladstone 8, No. 8 Newport 2

No. 5 Junction City 8, No. 12 Phoenix 2

No. 4 Hidden Valley 9, No. 13 Valley Catholic 3

No. 14 Astoria 2, No. 3 North Marion 1

No. 11 Sweet Home 2, No. 6 La Grande 0

No. 10 Philomath 9, No. 7 Baker 3

No. 2 Henley 12, No. 15 Seaside 0

Class 3A Playoffs

Round 1

Wednesday’s Games

No. 1 Pleasant Hill 12, No. 16 Douglas 4

No. 9 Joseph 8, No. 8 Horizon Christian (Tualatin) 0

No. 5 Rainier 2, No. 12 Sutherlin 1

No. 4 La Pine 3, No. 13 Vale 2

No. 3 Santiam Christian 9, No. 14 Salem Academy 7

No. 11 Taft 5, No. 6 Irrigon 3

No. 7 Warrenton 6, No. 10 Burns 1

No. 2 Brookings-Harbor 8, No. 15 Amity 1

Class 2A/1A Playoffs

Round 2

Wednesday’s Games

No. 1 Knappa 9, No. 16 Nestucca 0

No. 9 Regis 9, No. 8 Neah-Kah-Nie 1

No. 5 Reedsport 2, No. 12 Glide 0

No. 4 Umpqua Valley Christian 13, No. 20 Culver 0

No. 3 Kennedy 13, No. 19 St. Paul 6

No. 6 Grant Union 8, No. 11 Lakeview 4

No. 7 North Douglas 4, No. 10 Toledo 0

No. 2 Monroe 14, No. 15 Hosanna Christian 3

Softball

OSAA

Class 6A Playoffs

Round 2

Wednesday’s Games

No. 1 Grants Pass 8, No. 16 Mountainside 0

No. 8 McMinnville 14, No. 9 Tigard 2, 6 inn.

No. 12 Clackamas 17, No. 5 Jesuit 3

No. 4 Tualatin 2, No. 20 Franklin 0

No. 3 Sheldon 9, No. 14 McNary 0

No. 6 Glencoe 8, No. 11 Westview 0

No. 7 Roseburg 2, No. 10 Barlow 1

No. 2 Sunset 6, No. 15 Newberg 1

Class 5A Playoffs

Round 1

Wednesday’s Games

No. 1 Ridgeview 11, No. 16 North Bend 0

No. 8 Central 6, No. 9 Eagle Point 0

No. 5 Pendleton 12, No. 12 Thurston 7

No. 4 West Albany 18, No. 13 Churchill 1, 5 inn.

No. 3 Hillsboro 1, No. 14 Lebanon 0

No. 6 Crater 3, No. 11 La Salle Prep 1

No. 7 The Dalles 1, No. 10 Putnam 0

No. 2 Hood River Valley 8, No. 15 St. Helens 0

Class 4A Playoffs

Round 1

Wednesday’s Games

No. 1 La Grande 12, No. 16 Mazama 2, 6 inn.

No. 9 Sweet Home 5, No. 8 Gladstone 4

No. 5 Marist 9, No. 12 Ontario 0

No. 4 Junction City 8, No. 13 Astoria 1

No. 3 Banks 7, No. 14 Elmira 6

No. 6 McLoughlin 14, No. 11 Stayton 3

No. 7 Philomath 9, No. 10 Madras 2

No. 2 Henley 13, No. 15 Cascade 5

Class 3A Playoffs

Round 1

Wednesday’s Games

No. 1 Clatskanie 15, No. 16 Brookings-Harbor 0, 5 inn.

No. 9 Scio 11, No. 8 Harrisburg 1, 5 inn.

No. 5 Rainier 6, No. 12 Santiam Christian 0

No. 4 South Umpqua 4, No. 13 Nyssa 2

No. 3 Cascade Christian 6, No. 14 Blanchet Catholic 4

No. 6 Taft 11, No. 11 Vale 1, 5 inn.

No. 10 Yamhill-Carlton 11, No. 7 Enterprise 8

No. 2 Dayton 12, No. 15 Creswell 2, 5 inn.

Class 2A/1A Playoffs

Round 2

Wednesday’s Games

No. 1 Grant Union 4, No. 16 Lost River 2

No. 9 North Douglas 12, No. 8 Bonanza 7

No. 5 Central Linn 6, No. 12 Waldport 5

No. 20 Lakeview 5, No. 4 Weston-McEwen 0

No. 3 Toledo 1, No. 19 Monroe 0

No. 6 Vernonia 11, No. 11 Santiam 0

No. 7 Kennedy 12, No. 10 Oakland 2, 6 inn.

No. 15 Glide 6, No. 2 Union 3

OHSLA

Championship Bracket

Quarterfinal Round

Friday’s Games

No. 8 Lincoln at No. 1 Lakeridge

No. 5 Jesuit at No. 4 Lake Oswego

No. 7 Oregon Episcopal at No. 2 West Linn

No. 6 Grant at No. 3 Sunset

Cascade Cup Bracket

Quarterfinal Round

Friday’s Games

No. 9 Sprague at No. 1 Mountain View

No. 5 Mountainside at No. 4 Oregon City

No. 7 Roseburg at No. 2 Wilson

No. 6 Aloha at No. 3 Westview

Girls lacrosse

OGLA

State Playoffs

Gold Bracket

Final

Thursday’s Game

At Lake Oswego HS

No. 5 Jesuit vs. No. 3 Lake Oswego

Silver Bracket

Final

Thursday’s Game

At Lake Oswego HS

No. 15 Oregon City vs. No. 17 St. Mary’s

23271032