Boys golf

OSAA

6A State Championships

At Trysting Tree, Corvallis

Tuesday’s Results

Final Round

Team Scores — Jesuit 289-283—572, Mountainside 303-297—600, Summit 314-300—614, Central Catholic 311-309—620, Lake Oswego 314-310—624, Sunset 317-316—633, West Salem 319-316—635, Clackamas 322-318—640, Bend 317-323—640, Sherwood 329-316—645, Lincoln 320-326—646, Sheldon 329-322—651, West Linn 330-324—654, Newberg, 336-336—672.

Individual

(Par 71)

Medalist — Andrew Reinhardt, Jesuit, 139.

Top 10 — 1, Andrew Reinhardt, Jesuit, 71-68—139. 2, Nate Stember, Lincoln, 71-69—140. 3, Ethan Tseng, Jesuit, 71-70—141. 4, Mateo Fuenmayor, Mountainside, 72-70—142. 5, Brandon Eyre, West Salem, 73-71—144. 6, Brody Marconi, Jesuit, 73-72—145. 7, Collin Hodgkinson, Mountainside, 74-73—147. 8, Lucas Hughes, Summit, 75-74—149. T9, Johnny Ward, Jesuit, 77-73—150; Blake Frichette, Sheldon, 76-74—150.

SUMMIT (614) — 8, Lucas Hughes, 75-74—149; T15, William Fleck, 79-73—152; T27, Sam Renner, 79-77—156; T30, Hayden Klein, 81-76—157; T52, Jackson Murphy, 83-80—163.

BEND (640) — T24, Cort Benner, 77-78—155; T30, Parker Krovisky, 79-78—157; T44, Tyler Floyd, 77-84—161; T67, James Bjorvik, 84-83—167; 89, Peyton Wood, 93-90—183.

5A State Championships

At Trysting Tree, Corvallis

Tuesday’s Results

Final Round

Team Scores — Crescent Valley 307-302—609, Ridgeview 328-316—644, West Albany 326-325—651, Corvallis 325-339—664, Crook County 342-331—673, Churchill 348-339—687, Hood River Valley 348-350—698, Wilsonville 361-372—733.

Individual

(Par 71)

Medalist — Isaac Buerger, Ridgeview, 138.

Top 10 — 1, Isaac Buerger, Ridgeview, 71-67—138. 2, Michael Gray, Crescent Valley, 72-74—146. T3, Matthew Zaback, Crescent Valley, 74-74—148; Aidan Telles, The Dalles, 72-76—148. 5, Seth King, Crescent Valley, 78-71—149. 6, Brock Nelson, West Albany, 75-75—150. 7, Chase Elliot, Scappoose, 75-76—151. T8, Tyler Vassar, The Dalles, 77-75—152; Ty Garner, Thurston, 75-77—152. 10, Cole Rueck, Corvallis, 78-75—153.

RIDGEVIEW (644) — 1, Isaac Buerger, 71-67—644; T13, Justin McMahon, 79-79—158; T36, Parker McMahon, 88-87—175; T39, Dylan Bojanowski, 90-88—178; T42, Evan Eby, 97-83—180.

CROOK COUNTY (673) — T15, Trenton Brinkley, 85-75—160; T18, Hogan Smith, 83-82—165; T24, Brodie Kuizenga, 84-85—169; T46, Carlos Sanchez, 90-91—181; T51, Cayden Lowenbach, 96-89—185.

3A/2A/1A State Championships

At Emerald Valley, Creswell

Tuesday’s Results

Final Round

Team Scores — Oregon Episcopal 346-318—664, Bandon 350-380—730, Heppner 372-370—742, La Pine 373-373—746, Riverdale 370-381—751, Portland Adventist 395-385—780, Brookings-Harbor 397-398—795, Burns 417-412—829, Enterprise 445-404—849, Blanchet Catholic 430-431—861, St. Mary’s 462-446—908, East Linn Christian 463-455—918.

Individual

(Par 70)

Medalist — Tommy Rohde, La Pine, 157.

Top 10 — 1, Tommy Rohde, La Pine, 80-77—157. 2, Will Phillips, Oregon Episcopal, 85-74—159. 3, Nic Nautiyal, Oregon Episcopal, 83-77—160. 4, Evan Mengershausen, Rogue River, 80-81—161. 5, Hudson Hale, Oregon Episcopal, 82-80—162. 6, Kameron Gomez, Portland Christian, 80-87—167. 7, Truman Gregory, Westside Christian, 83-86—169. T8, Oliver Nielsen, Riverdale, 84-89—173; Jackson Keenon, Bandon, 85-88—173. T10, Damon Wong, Portland Adventist, 87-88—175; Alexander Schulz, Bandon, 87-88—175.

LA PINE (746) — 1, Tommy Rhode, 80-77—157; T23, Bryce Tirrill, 88-97—185; 27, Aidan Crowley, 93-97; T42, Owen Rohde, 112-102—214; 57, Evan Reesman, 115-124—239.

Girls golf

OSAA

6A State Championships

At Quail Valley, Banks

Tueday’s Results

Final Round

Team Scores — Jesuit 315-301—616, Westview 300-324—624, West Linn 324-329—653, Clackamas 330-329—659, Mountainside 337-332—669, St. Mary’s Academy 353-339—692, Summit 359-358—717, Sprague 375-372—747, Sherwood 378-374—752, Lake Oswego 383-382—765, Roseburg 390-378—768, Wilson 406-386—792, Sheldon 396-396—792, Cleveland 395-402—797.

Individual

(Par 72)

Medalist — Olivia Loberg, Summit, 141.

Top 10 — 1, Olivia Loburg, Summit, 68-73—141. 2, Alexa Udom, Westview, 67-79—146. 3, Jessica Ponce, Westview, 71-76—147. 4, Sophie Dalfonsi, Summit, 75-74—149. T5, Elise Deschaine, Central Catholic, 74-76—150; Haley Hummelt, Jesuit, 79-71—150. T7, Alex Tomita, St. Mary’s Academy, 77-74—151; Mary Scott Wolfe, Jesuit, 76-75—151; Olivia Venderby, West Linn, 76-75—151. 10, Emily Song, Mountainside, 77-75—152.

SUMMIT (717) — 1, Olivia Loberg, 68-73—141; 4, Sophie Dalfonsi, 75-74—149; 72, Lily Chrisman, 108-105—213; 79, Paige Cloniger, 120-106—226; Jessica Huffman, 108-122—230.

5A State Championships

At Quail Valley, Banks

Tuesday’s Results

Final Round

Team Scores — Pendleton 388-379—767, Crater 387-389—776, West Albany 403-400—803, Ridgeview 416-407—823, Wilsonville 432-411—843, South Albany 459-452—911, North Bend 306-458—764 (dq).

Individual

(Par 72)

Medalist — Tannica Porter, Willamette, 157.

Top 10 — 1, Tannica Porter, Willamette, 81-76—157. 2, Megan George, Pendleton, 80-78—158. 3, Anna Schweitzer, West Albany, 84-77—161. 4, Haley Brown, Crater, 83-82—165. 5, Caitlin O’Connor, Crater, 88-86—174. 6, Victoria Slos, North Bend, 91-97—188. 7, Elizabeth Roundtree, Redmond, 94-95—189. 8, Kelsi Monroe, Eagle Point, 95-95—190. T9, Rylee Harris, Pendleton, 94-97—191; Judy Shu, Corvallis, 102-89—191.

RIDGEVIEW (823) — T13, Logan Dietz, 103-96—199; 18, Danika Lundgren, 100-105—205; T20, Alex Chastain, 107—101—208; 24, Ayla Adkins, 106-105—211; T35, Kristen Nelzen, 113-110—223.

Baseball

6A

Mountain Valley Conference

Team Conference Overall

South Salem 10-2 19-5

Bend 8-4 18-6

Sprague 8-4 13-10

West Salem 6-6 14-9

McNary 5-7 10-14

Summit 4-8 6-13

Mountain View 1-11 6-16

Tuesday’s Games

Bend 7, Mountain View 2

nl-Grant 5, South Salem 4 (1st game)

nl—South Salem 3, Grant 1 (2nd game)

nl-Wilson at West Salem, ppd.

nl-Sandy 13, McNary 2

5A

Intermountain Conference

Team Conference Overall

Pendleton 11-2 14-7

Hood River Valley 11-4 14-7

Crook County 9-6 15-11

Redmond 7-6 13-8

The Dalles 5-10 8-17

Ridgeview 0-15 0-21

Tuesday’s Games

Crook County 2, Redmond 1

Pendleton 6, Ridgeview 0

Hood River Valley 8, The Dalles 0

2A/1A

Special District 2

Team Conference Overall

Kennedy 17-0 24-2

Culver 10-7 12-13

Santiam 9-8 14-10

Western Christian 9-8 12-9

Colton 8-9 9-13

Country Christian 6-12 9-15

Sheridan 1-16 3-18

Tuesday’s Games

Culver 11, Colton 2 (1st game)

Colton 7, Culver 2 (2nd game)

Western Christian 5, Santiam 4, 8 inn.

Kennedy 20, Sheridan 2

Softball

5A

Intermountain Conference

Team Conference Overall

Ridgeview 13-2 20-2

Hood River Valley 11-4 19-6

Pendleton 9-6 16-9

The Dalles 7-8 13-10

Redmond 3-12 9-16

Crook County 2-13 9-17

Tuesday’s Games

Crook County 14, Redmond 13

Ridgeview 4, Pendleton 2

Hood River Valley 6, The Dalles 0

2A/1A

Special District 2

Team Conference Overall

Kennedy 15-0 17-4

Santiam 13-2 18-4

Colton 10-5 15-9

Gervais 9-5 11-12

Jefferson 7-8 8-13

Regis 7-8 8-13

Culver 3-11 3-14

Sheridan 2-13 3-16

Delphian 1-15 1-17

Tuesday’s Games

Santiam 15, Culver 0, 5 inn.

Colton 30, Sheridan 0, 5 inn.

Regis 17, Delphian 7, 5 inn.

Boys lacrosse

OHSLA

High Desert Conference

Team Conference Overall

Summit 4-0 11-4

Bend 3-1 14-5

Mountain View 1-2 10-4

Sisters 1-3 5-7

Ridgeview 0-3 1-8

Tuesday’s Games

Summit 17, Bend 16, OT

nl-Mountain View 17, La Salle Prep 4

23205024