Club events

AWBREY GLEN

Saturday Men’s Game

Best Net Ball of Two, Aug. 4

1, Greg Gaut, Greg McNutt, 61. 2, Bob Johanson, Bill Macri, 62. T3, Tom Carrico, David Quattrone, 63. T3, Ron Lemp, Joseph Oberto, 63. T3, William Long, Ken Waskom, 63. T3, Gary Mack, Michael Flynn, 63. 7, Ed Shasek, Bl(Bob Johanson), 64. T8, Gerald Heck, Gary Chandler, 65. T8, Dave Morton, Tom Kemph, 65. 10, Garry Smith, Steve E. Johnson, 66. 11, Al Smith, Michael Buck, 67.

Individual Net Skins — Bob Johanson 2 (Eagle on No. 14, Eagle on No. 15); David Quattrone 2 (Eagle on No. 12, Eagle on No. 17); William Long 1 (Eagle on No. 13); Greg McNutt 1 (Eagle on No. 1); Ken Waskom 1 (Birdie on No. 16).

COJGA

Aug. 6

Boys Varsity — 1, Andy Tennant, 71. 2, Sam Renner, 72. 3, Tommy Rohde, 77. 4, Hugh Bogan, 78. 5, Myles Sanchez, 80. 6, Wyatt Neet, 93.

Boys 14-15 — 1, James Bjorvik, 73. 2, Charlie Hobin, 82. 3, Luke Bundy, 84. 4, Aidan Crowley, 94. 5, Cayden Lowenbach, 96. 6, Peyton Wood, 98. 7, Owen Rohde, 117.

Boys 12-13 — 1, Ryan Mitchell 76. 2, Brody Grieb 82. 3, Nick Huffman 84. 4, Joe Codding 87.

Boys Novice — 1, Dylan Bojanowski, 48. 2, Palmer Smith, 50. 3, Greg Lundgren, 52. 4, Zach High, 56. 5, Cass Smith, 58.

Girls Novice — 1, Katrina von Behren, 41. 2, Thrya Altvatter, 42. 3, Mckenzie Richardson, 50. T4, Danika Lundgren, 52. T4, Briel Gourley, 52. 6, Zoe Garcia, 53. T7, Coco Vaughn, 56. T7, Elizabeth Richardson, 56. 9, Kaylee Kemp, 65.

Boys 9-11 Advanced — 1, Owen Greenough, 42. 2, Cutler Hobin, 42. 3, Bryce Grieb, 46. 4, Ryder Grieb, 43.

Boys 9-11 Short Course — 1, Graeme O’Gorman, 50. 2, Harlan Cole, 53. 3, Ryder Kranz, 54. 4, Tate Cole, 57. 5, Bryce Lowenbach, 58. 6, Vaughn Kranz, 59.

Girls 9-11 Short Course — 1, Asia Young, 40. 2, Makai Kalberg, 46. 4, Ashley von Behren, 51. 4, Ella Schubert, 53. 5, Jaida Crowley, 57. 6, Ava Gourley, 60. 7, Makenna Kemp, 64.

Niners

Scramble, Aug. 8

1, Alison Livett, Elaine Larsen, Shelley Barnes, Natalie Olson, 36. 2, Judy Bluhm, Sally Batchelder, Andrea Carter, Debra Dupuis, 37. 3, Julie Dodds, Louann Thomas, Dena Sherry, Patty Stark, 38.

Women’s Sweeps

Putts Only - 2 best of four, Aug. 9

Flight AB — T1, Ardene Fullerton, Alison Livett, Barbara Chandler, Dianne Browning, 54. T1, Rachelle Ryan, Judy Bluhm, Bl(Mo Johnston), Suzy Shunk, 54.

Flight CD — 1, Sally Batchelder, Molly Mount, Ruth Mack, Kathy Grudin, 43. 2, Lynne Scott, Chris Cercone, Norma Barnes, Debra Dupuis, 56.

Saturday Men’s Game

One Best Net, Aug. 11

T1, Bob Johanson, Mike Seashols, 58. T1, Tom Kemph, Dave Morton, 58. T1, John Maniscalco, Ron Homer, 58. 4, Tom Carrico, Jack Krouscup, 59. 5, Howard Danford, David Quattrone, 63.

BEND GOLF CLUB

2018 Ladies Member-Member

Aug. 8, 11

Flight #1 — Gross: 1, Barb Gahr, Jane Lin, 73. Net: T1, Nancy Hakala, Debbie Kerr, 59. T1, Ro Patrick, Amy Cecil, 59.

Flight #2 — Gross: 1, Judy Hatfield, Katherine Johnson, 81. Net: 1, Anita Brown, Nancy Eldredge, 57.

9 Hole Division — Net: T1, Judy Drake, Janet Seekins, 28. T1, Suzanne Verhaeg, Susanna Ross, 28.

BLACK BUTTE RANCH

Women’s Club

Best 9 Front or Back, Aug. 7

Glaze Meadow

1, Valerie Collins, 33. T2, Betty Carlsmith, 34. T2, Pat Neufeldt, 34.

Men’s Club

Beat the Pro Net, Aug. 8

Glaze Meadow

Pro Net — Jeff Fought 72.

Winners Who Beat the Pro Net — Bob Gulick 64, Bill Benson 67, Jeff Reents 67, John Keenan 70, Gary Parr 70, Curtiss Abbott 70, Don Fullhart 71, Jerry Lawhun 71, Marv Hoff 71, Tim Shuler 71.

DESERT PEAKS

Wednesday Twilight League

Final Regular Season Standings

1, One Armed Bandits. 2, One Young Guy. 3, Earnest Electric. 4, Kahneeta. 5, Wilbur Wackers. 6, Madras Elks. 7, Divot Boy’s. 8, Putter Heads. 9, Canned Heat.

Wednesday Twilight League

Gross & Net, Aug. 1

A Flight — Gross: 1, David Devore, 38. T2, Brian Ringering, 39. T2, Kyle Devine, 39. Net: 1, Ray Hughes, 34. T2, Brad Mondoy, 35. T2, Brent Moschetti, 35. T2, Bob Ringering, 35. T2, Austin Say, 35.

B Flight — Gross: 1, Taylor Lark, 41. 2, Kurt Ocker, 42. Net: 1, Jim Ellsbury, 33. 2, Rick Dupont, 37.

C Flight — Gross: 1, Steve Earnest, 44. T2, Jim Manion, 51. T2, Al Dupont, 51. Net: 1, Sid Benjamin, 35. 2, Ryan Simmons, 38.

KPs — A Flight, Francisco Morales; B Flight, Jim Ellsbury; C Flight, Steve Earnest.

LDs — A Flight, Tyler Hague; B Flight, Bobby Brunoe; C Flight, Sid Benjamin.

Friday Night Couples

Chapman, Aug. 3

1, Carl Lindgren, Teresa Lindgren, 34.5. 2, Curt Olson, Margaret Sturza, 35.3. 3, Dale Bailey, Betty Cook, 35.6.

Club Championship

Champion — Francisco Morales, 153.

A Flight — Gross: 1, Francisco Morales, 153. 2, Ray Hughes, 155. 3, Kyle Devine, 159. Net: 1, Chuck Schmidt, 143. 2, Eugene Graeme, 151. 3, David Devore, 155.

B Flight — Gross: 1, Ken Black, 160. 2, Bob Ringering, 164. 3, Brad Mondoy, 169. Net: 1, Rich Madden, 138. 2, Bobby Brunoe, 143. 3, Russ Scholl, 145.

KPs — Saturday: A Flight, Kyle Devine; B Flight, Bobby Brunoe. Sunday: A Flight, Francisco Morales; B Flight, Russ Scholl.

LDs — Saturday: A Flight, David Devore; B Flight, Russ Scholl. Sunday: A Flight, David Devore; B Flight, Don Kraus.

EAGLE CREST

Men’s and Ladies Club Mixer

2 Best Ball of 4

1, Patricia Schmitt, Ken Wellman, Teddie Crippen, Scott Lucas. 2, Janet Owens, Stephen Laurin, Reed Sloss, Michael Mooberry. 3, Nate Willhite, Nancy Dolby, Kathleen Mooberry, Peter O’Reilly. 4, Betty Stearns, Hank McCauley, Sandy Middlebrook, Andy Rosson. 5, Margie Rosson, Todd Jensen, Alice Gommoll. T6, Carolyn Curtis, Sam Puri, Michelle Kelly, Curtiss Davis. T6, Dianne Rogers, Tom Joyce, Patricia Peters, Pat Swope.

COJGA Cup

Aug. 11

Ridge Course

Boys Varsity — 1, Sam Renner, 71. 2, Andy Tennant, 71. 3, Hayden Klein, 76. T4, Myles Sanchez, 79. T4, Hugh Bogan, 79. 6, Tommy Rohde, 80. 7, Wyatt Neet, 96.

Girls Varsity — 1, Rainie Codding, 114.

Boys 14-15 — 1, James Bjorvik, 79. 2, Charlie Hobin, 79. 3, Hogan Smith, 86. 4, Forrest Reinhart, 86. 5, Aidan Crowley, 92.

Boys 12-13 — 1, Brody Grieb, 84. 2, Nick Huffman, 85. 3, Ryan Mitchell, 87. 4, Joe Codding, 100.

Boys Novice — 1, Palmer Smith, 42. 2, Greg Lundgren, 47. 3, Dylan Bojanowski, 48. 4, Evan Eby, 49. 5, Cass Smith, 55.

Girls Novice — 1, Katrina von Behren, 39. 2, Taylor Scanland, 47. 3, Thyra Altvatter, 50. 4, Danika Lundgren, 50. 5, Elizabeth Richardson, 51. 6, Mckenzie Richardson, 52. 7, Kaylee Kemp, 58.

Boys 9-11 Advanced — 1, Owen Greenough, 39. 2, Ryder Grieb, 42. 3, Bryce Grieb, 45.

Boys 9-11 Short Course — 1, Grant Schroeder, 41. 2, Graeme O’Gorman, 49. 3, Bryce Lowenbach, 62.

Girls 9-11 Short Course — 1, Asia Young, 42. 2, Makai Kalberg, 45. 3, Makenna Kemp, 47. 4, Ashley von Behren, 51. 5, Jaida Crowley, 60.

GREENS AT REDMOND

Ladies of the Greens

Memorial Tournament, Aug. 7

A Flight — Gross: 1, Hazel Blackmore, 35. 2, Sharon Rosengarth, 37. 3, Sally Hightchew, 40. Net: 1, Vivien Webster, 23. 2, Lois Morris, 24. 3, Linda Kanable, 26.

B Flight — Gross: 1, Jean Clifford, 41. 2, Kathy Barrett, 42. 3, Dee Baker, 42. Net: 1, Nancy Smith, 23. 2, Judi Vanderpool, 24. 3, Carol Strand, 25.

C Flight — Gross: 1, Diana Pyle, 42. 2, Ethel Mae Hammock, 46. 3, Sheri Skidgel, 48. Net: 1, Sharon Carrell, 21. 2, Dorothy Fuller, 25. 3, Ruth Backup, 28.

Low Putts — Vivien Webster 14, Irene Rupprecht 14.

JUNIPER

Ladies Day

1-2-3 on 5-4-3, Aug. 1

Team Game — 1, Sandy Cameron, Jackie Yake, Linda Romani, Darlene Ross, 115. T2, Carol Ann Still, Linda Wakefield, Cindy Hanna, Deanna Cooper, 124. T2, Linda Linklater, Pam Hiatt, Vicky Thomas, Adrienne Castle, 124.

LDs — A, Sandy Cameron; B, Judy Gallaway; C, Vicky Thomas.

KPs — A, Sandy Cameron; C, Pam Hiatt.

Ladies Club

Crying Game Net, Aug. 8

A — 1, Shan Wattenburger, 64. 2, Christa Wicks/Morris, 66.

B — 1, Sally Martin, 62. 2, Janet King, 63.

C — 1, Jackie Yake, 57. T2, Judy Gallaway, 60. T2, Jackie Cooper, 60.

D — 1, Darlene Ross, 56. 2, Shar Waniche, 58.

LDs — Barb Walley, Jackie Cooper, Judy Gallaway, Adrienne Castle.

Men’s Club

Red Tee Stableford, Aug. 9

T1, Paul Klotz, Cal Mobley, Ken Johnson, Bill Robinson, 172. T1, Gene Burke, Dan Callahan, Earl Clausen, John Hodecker, 172. 3, Don Noldge, Chuck Swenson, Pat Rogers, (draw), 165. 4, Harvey Cameron, Kimmo Akerblom, Bill Hilton, Wayne Castle, 164.

KPs — No. 3, Ken Johnson; No. 8, John Hodecker; No. 13, Dick Harrington; No. 16, Lynn Kurth.

LOST TRACKS

Men’s Club

Team Shamble, Aug. 8

Gross — 1, Beau Johnson, Pat Chambers, Tom Griffin, Mike Griffin, Rich Williams, 134. 2, Dave Fiedler, Wes Witty, Ed Willard, Dick Carroll, 141. 3, Dan O’Connell, Earl Klouchek, Denny Mullen, Roger Bean, 142. 4, Tom Depue, Craig Allen, Kevin Gamble, Dee Bradford, 145. 5, Ron Rupprecht, Dave Bryson, J.J. Somer, Don Hardman, 149. 6, Mark Turner, Bob Fowls, Richard Schieferstein, Dan Zukaitis, 151. 7, John Alkire, Wayne Johnson, Dana Dinius, Don Muraoka, 153.

Net — 1, Beau Johnson, Pat Chambers, Tom Griffin, Mike Griffin, Rich Williams, 99. 2, Mark Turner, Bob Fowls, Richard Schieferstein, Dan Zukaitis, 106. 3, Dave Fiedler, Wes Witty, Ed Willard, Dick Carroll, 109. 4, Tom Depue, Craig Allen, Kevin Gamble, Dee Bradford, 110. 5, Dan O’Connell, Earl Klouchek, Denny Mullen, Roger Bean, 111. 6, John Alkire, Wayne Johnson, Dana Dinius, Don Muraoka, 112. 7, Ron Rupprecht, Dave Bryson, J.J. Somer, Don Hardman, 115.

KPs — No. 5, Denny Mullen; No. 16, Ron Rupprecht.

MEADOW LAKES

Men’s Club Championship Results

Aug. 4-5

Overall Low Gross Champion — Mayson Tibbs 69-66—135.

Overall Low Net Champion — Bart Rison 64-67—131.

Senior Gross Club Champion — Mike Close 78-78—156.

Senior Net Club Champion — Bart Rison 64-67—131.

Super-Senior Gross Club Champion — Jim Montgomery 82-71—153.

Super-Senior Net Club Champion — Al Anderson 75-73—148.

Championship Flight (2-8 Handicap) — Gross: 1, Jim Montgomery, 82-71—153. 2, Tom Liljeholm, 80-77—157. Net: 1, Mike Close, 70-70—140. T2, Patrick Andrade, 74-69—143. T2, Jake Shinkle, 73-70—143.

First Flight (10-15 Handicap) — Gross: 1, Dave Barnhouse, 83-84—167. 2, Al Anderson, 87-85—172. Net: 1, Steve Spangler, 67-73—140. T2, Tom Hatch, 81-69—150. T2, George Lienkaemper, 73-77—150. T2, Norman Mallonee, 82-68—150.

Second Flight (16-28 Handicap) — Gross: 1, J.W. Miller, 83-88—171. 2, Josh Christian, 91-88—179. Net: 1, David Douglas, 71-68—139. T2, Jim Johnson, 80-69—149. T2, Len Sullivan, 78-71—149.

Saturday Skins — Gross: Mayson Tibbs (4 on No. 1, 4 on No. 14); Levi Bishop (2 on No. 13, 3 on No. 16); Bart Rison (2 on No. 2); Dave Belluomini (3 on No. 18); Mike Close (3 on No. 9). Net: Bart Rison (2 on No. 2); Josh Christian (2 on No. 5); Mike Close (2 on No. 9); David Douglas (2 on No. 10).

Sunday Honey Pot — Gross: 1, Mayson Tibbs, 66. 2, Patrick Andrade, 76. 3, Tom Liljeholm, 77. Net: 1, Jim Montgomery, 64. 2, Bart Rison, 67. 3, Norm Mallonee, 68. 4, Davis Douglas, 68. 5, Jim Johnson, 69. 6, Tom Hatch, 69.

KPs — Saturday: Championship Flight, No. 4, Mike Close; Championship Flight, No. 8, Mayson Tibbs; Championship Flight, No. 13, Levi Bishop; Championship Flight, No. 17, Dave Belluomini; First Flight, No. 4, Clay Smith; First Flight, No. 8, Steve Spangler; First Flight, No. 13, Clay Smith; First Flight, No. 17, Steve Spangler; Second Flight, No. 4, Bart Rison; Second Flight, No. 8, Kim Bradshaw; Second Flight, No. 17, Davis Douglas. Sunday: Championship Flight, No. 4, Mike Close; Championship Flight, No. 8, Ted Kennedy; Championship Flight, No. 13, Levi Bishop; Championship Flight, No. 17, Jim Montgomery; First Flight, No. 4, Dave Barnhouse; First Flight, No. 8, George Lienkaemper; First Flight, No. 13, Tom Hatch; First Flight, No. 17, George Lienkaemper; Second Flight, No. 4, David Douglas; Second Flight, No. 8, Len Sullivan; Second Flight, No. 13, Josh Christian; Second Flight, No. 17, Josh Christian.

Men’s League

2-Man Shamble Best Ball, Aug. 8

Gross — 1, Steve Spangler, Zach Lampert, 33. 2, John Cleveland, Jeff Brown, 35. T3, Mike Close, Alan Jones, 37. T3, Gerald Youel, Theodore Kennedy, 37. 5, Len Sullivan, Bart Rison, 38. 6, Patrick Andrade, Norman Mallonee, 39.

Net — 1, Herbert Harry, Tom Story, 26. T2, Paul Adams, Mike Ball, 29. T2, Lee Budke, Steve Kidder, 29. T2, Tom Hatch, Jim Johnson, 29. 5, J.W. Miller, Dave Christian, 32.

KPs — A Flight, No. 13, Alan Jones; A Flight, No. 17, Zach Lampert; B Flight, No. 17, Lee Budke.

Ladies of the Lake

Gross and Net, Aug. 9

Gross — 1, Sharon Taylor, 92. 2, Liz Pascuzzi, 94.

Net — 1, Edna Redhead, 68. 2, Pam Looney, 72.

25th Anniversary Tournament

Scramble, Aug. 11

Gross — 1, Zach Lampert, Mayson Tibbs, Jim Montgomery, Clay Smith, 55. 2, Jared Lambert, Steve Spangler, Bruce Neelands, Grant Kemp, 57. 3, Chris Hardy, Scott Boyer, Davis Hartwell, Jamie Hartwell, 59.

Net — T1, Jim Johnson, Bart Rison, Bruce Burson, Len Sullivan, 52. T1, Steve Uffelman, Jan Uffelman, Chad Forrester, Kim Forrester, 52. 3, Patricia McLain, Bruce McLain, Linda Richards, Jim Richards, 52.5.

KPs — Women: No. 4, Linda Richards. Men: No. 17, Clay Smith.

LDs — Women: No. 12, Sharon Taylor. Men: No. 7, Gabe Martin.

SDs — No. 15, Lori Hooper.

LPs — No. 6, Lori Ontko.

OLD BACK NINE

Men’s and Women’s Club

Net Best Ball, Aug. 7

1, Gloria DiSanto, Pat Echanis, 30. 2, Frank Jimenez, Larry Gilpin, 31.

LD — Corey Charon.

PRINEVILLE GOLF CLUB

COSWGA Tournament

Aug. 6

Flight A — Gross: 1, Shan Wattenburger, 76. 2, Elly Cashel, 79. 3, Margaret Sturza, 81. 4, Jean Gregerson, 84. Net: 1, Julie Dodds, 64. 2, Karen Peterson, 65. 3, Chris Fitzgibbons, 66. 4, Lael Cooksley, 67.

Flight B — Gross: 1, Mary Ann Doyle, 84. T2, Tina Gruner, 88. T2, Judy Boulet, 88. 4, Sally Batchelder, 92. Net: 1, Kathy Frazier, 64. 2, Jackie Cooper, 66. 3, Linda Wakefield, 69. 4, Linda Kammerich, 70.

Flight C — Gross: 1, Patricia McLain, 89. 2, Marie Olds, 90. 3, Jerri Henry, 92. T4, Diane Hayes, 93. T4, Norma McPherren, 93. Net: 1, Jana Dunham, 65. 2, Jackie Yake, 67. 3, Linda Romani, 68. 4, Hilary Kenyon, 69.

Flight D — Gross: 1, Sherry Rilling, 89. T2, Barb Weybright, 99. T2, Diana Overall, 99. 4, Lynne Ekman, 100. Net: 1, Juanice Schram, 67. T2, Ginny Gibson, 68. T2, Deanna Cooper, 68. T4, Pat Cook, 70. T4, Betty Cook, 70. T4, Gen Clements, 70.

KP — Flight A, Julie Dodds; Flight D, Barb Weybright.

ADs — Flight A, Lael Cooksley; Flight B, Sally Batchelder; Flight C, Bonnie Gaston; Flight D, Deanna Cooper.

QUAIL RUN

Men’s Club

4-Man Scramble, Aug. 8

1, Josh Day, Don Banducci, Dennis Haniford, Al Rice, 62. T2, Phillip Crosse, Phil Murray, Dennis Easly, Francis Deluca, 63. T2, Chuck Geschke, Jim Elmblade, Earl Allen, Bill Scarberry 63.

KPs — No. 8, Steve Ornellas; No. 10, Mike Long.

Women’s Club

Gross & Net (Team & Individual), 9 Hole, Aug. 9

Team Net — 1, Carolyn Craig, Lahonda Elmblade, Sandy Haniford, Brenda Rollandi, 150.

Flight A — Gross: 1, Marianne Martin, 47. Net: 1, Sharon Murray, 37.

Flight B — Gross: 1, Bev Claypool, 58. Net: 1, Linda Dyer, 37.

RIVER’S EDGE

Men’s Club

Alternate Tee, 4 Man, July 31

D. Hackenmiller, S. Spediacci, A. Derenzis, B. Miller, 257. A. McNicoll, D. Allen, N. King, T. Story, 260. T. Nist, M. Reuter, J. Hoker, J. McCaffery, 263. J. Punt, N. Michael, F. Fyten, B. Sanders, 283.

Individual Stroke Play, net August 7

M. Reuter 69, J. McCaffery 71, N. King 71, T. Nist 72, F. Fyten 73, T. Story 73, B. Miller 75, D. Hackenmiller 75, A. McNicoll 76, B. Sanders 77, A. Derenzis 77, D. Allen 79, J. Appel 83.

SUNRIVER

Mens Club

Sunriver Club Championship

Round One of Two, Aug. 7

Stroke Play, Flighted

Meadows Course

Flight One — Gross: 1, Scott Brown, 74. T2, Mike Calhoun, 75. T2, Bret Mackay, 75. 4, Mike Hughes, 76. T5, Dave Wightman, 79. T5, Lyndon Blackwell, 79. Net: 1, Dave Wightman, 68. 2, Bret Mackay, 69. T3, Mike Hughes, 70. T3, Scott Brown, 70. 5, Dan Frantz, 72.

Flight Two — Net: 1, Tim Swezey, 65. 2, Don Wright, 68. T3, Brian Guilfoyle, 69. T3, Adam Landavazo, 69. T5, Steve Phares, 71. T5, Frank Schultz, 71.

Flight Three — Net: 1, John Meyer, 66. 2, Clair Spaulding, 70. 3, Allan Crisler, 71. 4, Paul Grieco, 72. 5, Mike Stamler 75.

KPs — No. 4, Tim Swezey; No. 8, Frank Schultz; No. 13, Mike Calhoun; No. 17, Mike Hughes.

Skins — 0-18 Gross: Scott Brown, Mike Calhoun, Bret Mackay. 0-18 Net: Adam Landavazo, Terry Tjaden, Paul Grieco, Tim Swezey, Frank Schultz.

2018 Sunriver Cup

Sunriver Mens Club vs. Crosswater Club

Day One of Two

Foursomes, Aug. 8-9

Crosswater Club

Two Nine Hole Matches (Match Play and Chapman), Ten Teams Each — Sunriver 20 points, Crosswater 16.

Woodlands Course

20 Singles Matches — Sunriver 25½ points, Crosswater 13½.

Sunriver Wins Cup 45½ points to 29½

Leads series 6 to 5

WIDGI CREEK

Men’s Club

4-Man Best Ball (1-2-3 Net), Aug. 1

1, Steve Bryant, Joseph Franzi, Pat Kallal, Dennis Peters, 125. T2, Greg Watt, David Kromer, Gary Hoagland, Craig Everett, 126. T2, Dennis Percell, Don Kramer, Reuel Launey, Ron Stassens, 126. T2, Mike Furry, Roger Allen, Fred Giacomini, Tom Garrick, 126. 3, Dan Eaton, Gary Laduke, Art Poster, Dave Madrigal, 127.

KPs — No. 2, John Masterton; No. 11, Phil Garrow.

Men’s Club

Men’s Club Member Guest

2-Man Best Ball, Aug. 8

First Blue Flight — Gross: 1, Bob Brydges, Jim Stinger, 69. 2, Taylor Giacomini, Nic Higlin, 70. 3, Dave Black, Mark Hasson, 71. Net: 1, Bob Storjohann, Eric Storjohann, 60. 2, Daryl Hjeresen, Terry O’Neil, 64. 3, Gary Eads, Jeff Greer, 66.

First White Flight — Gross: 1, Danny Davis, Jon Davis, 65. 2, Tom Haigh, Pete Kleinman, 74. 3, Steve Bryant, Neil Bryant, 76. Net: 1, Greg Watt, Jim Wellock, 59. 2, Ron Ross, Tom Nist, 60. 3, Ken Schofield, Jon Ferguson, 64.

Second White Flight — Gross: 1, Don Kramer, Ron Stassens, 77. 2 (Scorecard Playoff), Dave McPherson, Larry Kimmel, 79. 3 (Scorecard Playoff), Art Poster, Matt Mormino, 79. Net: 1, John Sweet, Frank Howard, 58. 2, John Cosgrave, Mark Greene, 61. 3, Mike Maxwell, Bob Gordon, 62.

Horserace — Win: Taylor Giacomini, Nic Higlin. Place: Ken Schofield, Jon Ferguson. Show: Dave Black, Mark Hasson.

KPs — No. 2, Bob Brydges; No. 5, John Sweet; No. 11, Jon Davis; No. 15, Mike Furry.

Women’s Club

Best Ball 2-Net, Aug. 8

1, Jan Sandburg, Janice Vanderwall, Sandy Stratton, Gloria Horvath, 118. 2, Janet Knowlton, Linda Barnett, Sue Sherrer, Blind Draw, 120. 3, Elly Cashel, Virginia Knowles, Mindy Cicinelli, Diane Storlie, 122.

KPs — No. 15: 0-23 HCP, Janet Knowlton; 24-30 HCP, Patricia Vavrinek; 31&Up HCP, Janice Vanderwall.

Hole-in-One Report

Awbrey Glen

August 3

Collin Fields, Bend

No. 8 126 yards Pitching wedge

Brasada Ranch

August 5

Gerald Monin, Brasada Ranch

No. 12 156 yards 6-iron

August 6

Kristin Forrest, Eugene

No. 4 134 yards 7-iron

Desert Peaks

August 5

Bob Ringering, Madras

No. 6 163 yards 5-iron

Eagle Crest

Pete Mellinger

Challenge Course

No. 3 164 yards 5-hybrid

Sunriver

August 3

Dennis Mayes, Sunriver

No. 5 130 yards 9-iron

Clinics and classes

Aug. 13-16: Broken Top Club Junior Program. Intermediate camp taught in more of a team sport environment to increase fun and competition. Intended for players who are more experienced in golf. Cost is $200 and includes lunch each day, a polo shirt and a hat. Each three-hour day begins at 9 a.m. For more information or to sign up, call Broken Top at 541-383-8200.

Tournaments and events

Aug. 14-15: Oregon Golf Association’s 28th Women’s Stroke Play Championship at Broken Top. Entries are open to amateur women golfers with USGA Handicap Indexes of 22.4 or less. The Open Division limited to the first 96 qualified entrants, who must be at least 13 years old as of Aug. 14. Senior Women’s Division limited to the first 48 qualified entrants who are at least 50 years old as of Aug. 14. Format is 36-hole individual stroke play. Cost is $140 and includes one practice round and two competitive rounds, OGA-hosted lunch, tee prizes, and gross and net awards in both the Open and Senior divisions. Entry deadline is Aug. 1. For more information, visit www.oga.org/28th-oregon-women-stroke-play-championship.

Aug. 14-15: Oregon Golf Association’s 13th Oregon Super Senior Championship at Broken Top. Entries are open to golfers with USGA Handicap Indexes of 36.4 or less for men and 40.4 or less for women. Men’s Division is limited to first 81 entrants who are 65 years of age or older. Women’s Division limited to first 12 entrants age 60 or older as of Aug. 14. Format is 36-hole individual stroke play. Cost is $140 and includes one practice round and two competitive rounds, OGA-hosted lunch, tee prizes and merchandise certificates awarded to top gross and net finishers in all flights. Entry deadline is Aug. 1. For more information, visit www.oga.org/13th-oregon-super-senior-championship.

Aug. 18-19: Cowboy/Cowbelle tournament at Prineville Golf Club. Cost is $200 per couple. For more information, visit sites.google.com/sit/prinevillegolfclub or call 541-447-7266.

Aug. 20: Central Oregon Senior Women’s Golf Association Tournament, 8:30 a.m. tee time at Meadow Lakes. Showcases local clubs and participation by women 50 years and older. Entry fee is $40. For more information, contact Carmen West at 541-330-6911.

Professional

PGA Championship

Sunday at Bellerive CC, St. Louis

Purse: $11 million

Yardage: 7,316; Par: 70

Final

Brooks Koepka (600), $1,980,000 69-63-66-66—264

Tiger Woods (330), $1,188,000 70-66-66-64—266

Adam Scott (210), $748,000 70-65-65-67—267

Stewart Cink (135), $489,250 67-69-66-67—269

Jon Rahm (135), $489,250 68-67-66-68—269

Francesco Molinari (98), $334,713 68-67-68-67—270

Thomas Pieters (98), $334,713 67-66-71-66—270

Justin Thomas (98), $334,713 69-65-68-68—270

Gary Woodland (98), $334,713 64-66-71-69—270

Rafa Cabrera Bello (80), $261,985 70-68-69-64—271

Tyrrell Hatton (80), $261,985 71-67-69-64—271

Daniel Berger (62), $187,747 73-65-66-68—272

Rickie Fowler (62), $187,747 65-67-69-71—272

Kevin Kisner (62), $187,747 67-64-72-69—272

Shane Lowry (62), $187,747 69-64-69-70—272

Chez Reavie (62), $187,747 71-68-67-66—272

Jordan Spieth (62), $187,747 71-66-69-66—272

Brandon Stone, $187,747 66-68-70-68—272

Jason Day (46), $113,125 67-68-67-71—273

Zach Johnson (46), $113,125 66-70-71-66—273

Jason Kokrak (46), $113,125 68-67-71-67—273

Kevin Na (46), $113,125 70-69-68-66—273

Justin Rose (46), $113,125 67-69-69-68—273

Webb Simpson (46), $113,125 68-68-68-69—273

Julian Suri, $113,125 69-66-68-70—273

Matt Wallace, $113,125 71-66-68-68—273

Patrick Cantlay (34), $76,000 68-67-70-69—274

Ryan Fox, $76,000 68-70-68-68—274

Branden Grace (34), $76,000 68-70-68-68—274

Dustin Johnson (34), $76,000 67-66-72-69—274

Dylan Frittelli, $63,500 73-67-67-68—275

Emiliano Grillo (27), $63,500 69-67-69-70—275

Chris Kirk (27), $63,500 68-70-68-69—275

Ian Poulter (27), $63,500 67-70-68-70—275

Tommy Fleetwood (20), $48,429 69-70-69-68—276

Billy Horschel (20), $48,429 68-69-69-70—276

Russell Knox (20), $48,429 71-68-69-68—276

Hideki Matsuyama (20), $48,429 68-69-73-66—276

Pat Perez (20), $48,429 67-67-70-72—276

Xander Schauffele (20), $48,429 70-67-67-72—276

J.J. Spaun (20), $48,429 69-68-72-67—276

Keegan Bradley (13), $33,281 69-68-71-69—277

Tony Finau (13), $33,281 74-66-69-68—277

Sungjae Im, $33,281 71-67-71-68—277

Martin Kaymer (13), $33,281 71-69-67-70—277

Ben Kern, $33,281 71-69-67-70—277

Charl Schwartzel (13), $33,281 70-63-69-75—277

Brandt Snedeker (13), $33,281 72-67-69-69—277

Jimmy Walker (13), $33,281 69-70-69-69—277

Austin Cook (8), $24,833 67-72-69-70—278

Brice Garnett (8), $24,833 71-68-69-70—278

Seungsu Han, $24,833 74-66-66-72—278

Russell Henley (8), $24,833 74-65-71-68—278

Andrew Landry (8), $24,833 73-65-69-71—278

Rory McIlroy (8), $24,833 70-67-71-70—278

Byeong Hun An (6), $22,567 70-70-69-70—279

Thorbjorn Olesen, $22,567 70-68-73-68—279

Cameron Smith (6), $22,567 74-66-73-66—279

Satoshi Kodaira (5), $21,317 71-68-69-72—280

Ryan Moore (5), $21,317 69-70-68-73—280

Eddie Pepperell, $21,317 72-66-67-75—280

Andrew Putnam (5), $21,317 68-69-72-71—280

Ollie Schniederjans (5), $21,317 67-71-72-70—280

Jhonattan Vegas (5), $21,317 70-70-70-70—280

Kevin Chappell (4), $20,100 69-71-70-71—281

Ross Fisher (4), $20,100 68-69-73-71—281

Yuta Ikeda, $20,100 68-69-71-73—281

Michael Lorenzo-Vera, $20,100 73-65-70-73—281

Adrian Otaegui, $20,100 73-67-69-72—281

Chris Stroud (4), $20,100 69-70-76-66—281

Jim Furyk (3), $19,200 69-71-71-71—282

Brian Harman (3), $19,200 72-68-71-71—282

Charles Howell III (3), $19,200 74-66-72-70—282

Marc Leishman (3), $19,200 68-71-72-71—282

Joaquin Niemann, $19,200 68-71-71-72—282

Ted Potter, Jr. (3), $19,200 74-66-68-74—282

Nick Watney (3), $19,200 75-65-70-72—282

Vijay Singh (2), $18,800 71-69-71-72—283

Brian Gay (2), $18,700 67-73-75-72—287

Scott Brown (2), $18,600 72-68-74-75—289

20981572