Upcoming concerts

Nov. 14 — In Flames, Red, Arrival of Autumn (metal), Midtown Ballroom, Bend, midtownbend.com. (new)

Nov. 15 — David Starfire (electronica), The Capitol, Bend, thecapitolbend.com.

Nov. 15 — Sol Seed, with Dubbest, Policulture, Rubbah Tree (reggae/rock), Domino Room, Bend, midtownbend.com.

Nov. 15 — Kuinka, with The Parnells (indie pop), Volcanic Theatre Pub, Bend, volcanictheatre.com.

Nov. 15-16 — Brubeck Brothers Quartet (post-bop), Jazz at the Oxford, Bend, jazzattheoxford.com.

Nov. 16 — Sean Hayes, with Erin Cole-Baker (country/folk/soul), Domino Room, Bend, midtownbend.com.

Nov. 16 — Kelsey Sprague (indie pop/folk), Loge Bend, logecamps.com.

Nov. 16 — Ben Rice, with RB Stone (blues), Volcanic Theatre Pub, Bend, volcanictheatre.com.

Nov. 16 — Dry Canyon Stampede (country), The Belfry, Sisters, belfryevents.com.

Nov. 17 — Hobbyist Collective, with Mighty, The Clumzy’s (hip-hop), Volcanic Theatre Pub, Bend, volcanictheatre.com.

Nov. 19 — Jesse Cook (world music), Tower Theatre, Bend, towertheatre.org.

Nov. 19 — Tauk (funk/rock/jams), Jazz is Phsh (jazzy Phish covers), Domino Room, Bend, midtownbend.com.

Nov. 19 — Easy Giant (rock), Volcanic Theatre Pub, Bend, volcanictheatre.com.

Nov. 20 — Tim Reynolds & TR3 (Dave Matthews guitarist goes solo), Domino Room, Bend, parallel44presents.com.

Nov. 20 — Thomas T. and the Blue Chips (blues), McMenamins Old St. Francis School, Bend, mcmenamins.com.

Nov. 21 — The Spinners (soul), Tower Theatre, Bend, towertheatre.org.

Nov. 21 — The Steel Wheels (roots/Americana), Volcanic Theatre Pub, Bend, volcanictheatre.com.

Nov. 21 — Demun Jones (country rap), Domino Room, Bend, 1988entertainment.com.

Nov. 22 — Shafty (Phish tribute), Domino Room, Bend, parallel44presents.com.

Nov. 22 — DJ Big Cat (electronica), The Capitol, Bend, thecapitolbend.com.

Nov. 22 — Low Bar Chorale (community chorus), The Belfry, Sisters, belfryevents.com.

Nov. 23 — Wonderhouse (jazz/R&B), Loge Bend, logecamps.com.

Nov. 23 — Within Sight, Corvus, Somewhere In Between (hardcore/hard rock), The Capitol, Bend, thecapitolbend.com.

Nov. 23 — Fortune’s Folly (alt-rock), with Strange Rover (stoner rock), Volcanic Theatre Pub, Bend, volcanictheatre.com.

Nov. 23 — The Quick and Easy Boys (rock), The Belfry, Sisters, belfryevents.com.

Nov. 24 — JP Harris (honky tonk), Domino Room, Bend, midtownbend.com.

Nov. 29 — Maxwell Friedman Group (soul/funk/jazz/fusion), McMenamins Old St. Francis School, Bend, mcmenamins.com.

Nov. 29 — Cosmonautical (indie rock), Volcanic Theatre Pub, Bend, volcanictheatre.com.

Nov. 30 — Skillethead (bluegrass), McMenamins Old St. Francis School, Bend, mcmenamins.com.

Dec. 4 — Mark O’Connor (bluegrass), Tower Theatre, Bend, towertheatre.org.

Dec. 4 — CharlestheFirst, Tsuruda, Vctre (electronic/dance), Domino Room, Bend, midtownbend.com.

Dec. 4 — Howlin’ Rain, with Profit Drama (psych/blues rock), Volcanic Theatre Pub, Bend, volcanictheatre.com.

Dec. 4 — Jess Ryan Band (psychedelic soul/rock), McMenamins Old St. Francis School, Bend, mcmenamins.com.

Dec. 5 — Walter Trout Band (blues), The Belfry, Sisters, belfryevents.com.

Dec. 7 — Jacob Miller (folk), Loge Bend, logecamps.com.

Dec. 8 — Cascades Rock Ensemble (student rock), Volcanic Theatre Pub, Bend, volcanictheatre.com.

Dec. 10 — Jason Michael Carroll (country), Domino Room, Bend, midtownbend.com.

Dec. 11 — Andrew Marlin (Mandolin Orange songwriter), The Belfry, Sisters, belfryevents.com.

Dec. 11 — Moon Hooch, with Human Ottoman (funk/soul/jazz), Volcanic Theatre Pub, Bend, volcanictheatre.com.

Dec. 11 — Company Grand (theatrical rock/R&B), McMenamins Old St. Francis School, Bend, mcmenamins.com.

Dec. 12 — Marco Benevento, with The Mattson 2 (experimental rock/jazz), Volcanic Theatre Pub, Bend, volcanictheatre.com.

Dec. 12 — John Craigie, with Bart Budwig (Americana), Domino Room, Bend, midtownbend.com.

Dec. 12 — Tim Zimmerman and King’s Brass (brass), Tower Theatre, Bend, towertheatre.org.

Dec. 13 — The Grouch, Murs (hip-hop), Domino Room, Bend, midtownbend.com.

Dec. 13 — Charlie Parr, with Dead Horses (country blues), Volcanic Theatre Pub, Bend, volcanictheatre.com.

Dec. 14 — Cascade Crescendo (jamgrass), Volcanic Theatre Pub, Bend, volcanictheatre.com.

Dec. 15 — Hot Buttered Rum, with Pitchfork Revolution (prog-grass), Volcanic Theatre Pub, Bend, volcanictheatre.com.

Dec. 18 — Robert Wynia (Floater frontman), McMenamins Old St. Francis School, Bend, mcmenamins.com.

Dec. 19 — Tammie Brown Holiday Sparkle (going drag for the holidays), The Capitol, Bend, thecapitolbend.com.

Dec. 20 — The Greyhounds, with Caitlin Sherman Band (R&B/soul), Volcanic Theatre Pub, Bend, volcanictheatre.com.

Dec. 21 — Never Come Down, with Skillethead (bluegrass/Americana), The Belfry, Sisters, belfryevents.com.

Dec. 21 — True Loves (soul), Volcanic Theatre Pub, Bend, volcanictheatre.com.

Dec. 26 — Zipline (rock), McMenamins Old St. Francis School, Bend, mcmenamins.com.

Dec. 27 — Ultimate Michael Jackson Experience (tribute), Tower Theatre, Bend, towertheatre.org.

Dec. 27 — Dirty Revival, with Joytribe (funk/rock/soul), Volcanic Theatre Pub, Bend, volcanictheatre.com.

Dec. 27 — The Silvertone Devils (roots rock/country), McMenamins Old St. Francis School, Bend, mcmenamins.com.

Dec. 28 — The Fab Four (Beatles tribute), Tower Theatre, Bend, towertheatre.org.

Dec. 28 — Sassparilla (cow-punk), The Belfry, Sisters, belfryevents.com.

Dec. 28 — Thomas T. and the Blue Chips (blues), McMenamins Old St. Francis School, Bend, mcmenamins.com.

Dec. 29 — Fruition, with Danny Barnes (newgrass), Domino Room, Bend, parallel44presents.com.

Dec. 29 — Popcorn (string band pop covers), McMenamins Old St. Francis School, Bend, mcmenamins.com.

Dec. 30 — Brother Gabe and Friends (funk/soul/jams), McMenamins Old St. Francis School, Bend, mcmenamins.com.

Dec. 31 — Tony Smiley (loop rock), Sugar Mama (party rock), McMenamins Old St. Francis School, Bend, mcmenamins.com.

Dec. 31 — Company Grand (R&B/funk/rock), The Belfry, Sisters, belfryevents.com.

Jan. 10-11 — Eldon “T” Jones & N Touch (Grover Washington Jr. tribute), Jazz at the Oxford, Bend, jazzattheoxford.com.

Jan. 17 — Martha Redbone (folk/blues), Tower Theatre, Bend, towertheatre.org.

Jan. 21 — Infamous Stringdusters (progressive bluegrass), Midtown Ballroom, Bend, parallel44presents.com.

Jan. 24 — Struggle Jennings (country rap), Domino Room, Bend, midtownbend.com.

Feb. 7 — Dweezil Zappa (Frank’s son plays “Hot Rats”), Tower Theatre, Bend, towertheatre.org.

Feb. 7-8 — Cow Bop (Western bebop/swing), Jazz at the Oxford, Bend, jazzattheoxford.com.

Feb. 10 — Dark Star Orchestra (Dead tribute), Tower Theatre, Bend, towertheatre.org.

Feb. 19 — Béla Fleck and Abigail Washburn (newgrass), Tower Theatre, Bend, towertheatre.org.

Feb. 20 — Nomadic (a cappella), Tower Theatre, Bend, towertheatre.org.

Feb. 27 — Tommy Castro & The Painkillers (blues/rock/R&B), The Belfry, Sisters, belfryevents.com.

Feb. 28 — MarchFourth (funky brass/marching band), Domino Room, Bend, parallel44presents.com.

March 1 — Donavon Frankenreiter, with Christina Holmes (surf-folk), Domino Room, Bend, midtownbend.com.

— Reporter: 541-383-0308, jlawrence-turner@bendbulletin.com

(0) comments

Welcome to the discussion.

Keep it Clean. Please avoid obscene, vulgar, lewd, racist or sexually-oriented language.
PLEASE TURN OFF YOUR CAPS LOCK.
Don't Threaten. Threats of harming another person will not be tolerated.
Be Truthful. Don't knowingly lie about anyone or anything.
Be Nice. No racism, sexism or any sort of -ism that is degrading to another person.
Be Proactive. Use the 'Report' link on each comment to let us know of abusive posts.
Share with Us. We'd love to hear eyewitness accounts, the history behind an article.