July 11 — Petty Thievery (Tom Petty tribute), Munch & Music, Drake Park, Bend, munchandmusic.com.

July 12 — Diggin Dirt (funk rock), Volcanic Theatre Pub, Bend, volcanictheatre.com.

July 12 — DJ Theclectik (hip-hop/electronic), The Capitol, Bend, thecapitolbend.com.

July 12-14 — Bend Summer Festival with Floater (alt-rock), James Otto (country), more, downtown Bend, bendsummerfestival.com.

July 13 — Slightly Stoopid, with Matisyahu, Tribal Seeds, HIRIE (reggae/rap/rock), Les Schwab Amphitheater, Bend, bendconcerts.com.

July 13 — World’s Finest (jamgrass), Volcanic Theatre Pub, Bend, volcanictheatre.com.

July 13 — Michalis Patterson (folk rock singer-songwriter), The Capitol, Bend, thecapitolbend.com.

July 13 — DJ N8ture (electronic), The Capitol, Bend, thecapitolbend.com.

July 15 — Mookatite, with John St. Just (neo-soul), The Capitol, Bend, thecapitolbend.com.

July 17 — Red Elvises (Siberian surf rock), McMenamins Old St. Francis School, Bend, mcmenamins.com.

July 17 — Too Slim & The Tail Draggers (blues rock), Tower Theatre, Bend, towertheatre.org.

July 18 — Brett Dennen (folk-pop), Munch & Music, Drake Park, Bend, munchandmusic.com.

July 18 — Michelle Van Handel & The Vandals (Latin/jazz), McMenamins Old St. Francis School, Bend, mcmenamins.com.

July 18 — M3istro, Komotion (electronic), The Capitol, Bend, thecapitolbend.com.

July 19 — Cody Johnson (country), Oregon Spirit Distillers, Bend, bendticket.com.

July 19 — Jelly Bread (rock/soul/funk), Sisters Saloon & Ranch Grill, Sisters, bendticket.com.

July 19 — The Higgs, with Maxwell Friedman Group (rock/jams), Volcanic Theatre Pub, Bend, volcanictheatre.com.

July 19 — Micky & The Motorcars (alt-country), , Seventh Mountain Resort, Bend, 1988entertainment.com.

July 19 — Mark Ransom & The Mostest (roots rock), Angeline’s Bakery, Sisters, angelinesbakery.com.

July 20 — Tentareign, with Scary Busey, Somewhere Between (metal/rock/noise), Volcanic Theatre Pub, Bend, volcanictheatre.com.

July 20 — Puppeteers for Fears (puppet rock), The Capitol, Bend, thecapitolbend.com.

July 20 — DJ Theclectik (hip-hop/electronic), The Capitol, Bend, thecapitolbenc.om.

July 21 — Beauty Queen, Bony Chanterelle, Cosmo Gold (rock/country/Americana), Volcanic Theatre Pub, Bend, volcanictheatre.com.

July 22 — Kirby’s Dream Band, The Runaway Four (nerd rock), Volcanic Theatre Pub, Bend, volcanictheatre.com.

July 23 — Watkins Glen (classic rock), The Commons, Bend, parallel44presents.com.

July 24 — Melissa Etheridge (roots rock), John Gray Amphitheater, Sunriver, sunriversharc.com.

July 24 — Far Out West (funk/roots), McMenamins Old St. Francis School, Bend, mcmenamins.com.

July 25 — Ward Davis (country singer-songwriter), Domino Room, Bend, midtownbend.com.

July 25 — Ozomatli (Latin/funk/soul/hip-hop), Munch & Music, Drake Park, Bend, munchandmusic.com.

July 25 — Jenny Don’t & The Spurs (classic country), McMenamins Old St. Francis School, Bend, mcmenamins.com.

July 26 — Rubblebucket, with Mosley Wotta (funk/soul/hip-hop), Century Center, Bend, facebook.com/events/2241306036135402

July 26 — DJ N8ture, DJ Theclectik (hip-hop/electronic), The Capitol, Bend, thecapitolbend.com.

July 26-27 — Sisters Rhythm & Brews Festival with Mr. Sipp, The White Buffalo, Eric Gales, Christone “Kingfish” Ingram, more (blues/blues-rock), Village Green Park, Sisters, sistersrhythmandbrews.com.

July 26-28 — Newberry Event Music & Arts Festival to Defeat MS, with Tal Wilkenfeld, Pigs on the Wing, more (rock/funk/soul/more), DiamondStone Guest Lodges, La Pine, newberryevent.com.

July 30 — The Beths, with Ariel View, Girl Friday (indie pop), Volcanic Theatre Pub, Bend, volcanictheatre.com.

July 30 — Beats and Rhymes (local hip-hop showcase), The Capitol, Bend, thecapitolbend.com.

July 31 — Collective Soul (alt-rock), Deschutes County Fair, Redmond, expo.deschutes.org.

July 31 — High Step Society, with Andrew Carew (electro-swing), Parrilla Grill, Bend, parallel44presents.com.

July 31 — Rod DeGeorge’s Guitar Gods Review (classic rock), McMenamins Old St. Francis School, Bend, mcmenamins.com.

Aug. 1 — Old Dominion (country), Deschutes County Fair, Redmond, expo.deschutes.org.

Aug. 1 — Tyler Childers (country/bluegrass/folk), Oregon Spirit Distillers, Bend, bendticket.com.

Aug. 1 — The Original Wailers (reggae), Munch & Music, Drake Park, Bend, munchandmusic.com.

Aug. 2 — Nitty Gritty Dirt Band (folk-rock/country), Deschutes County Fair, Redmond, expo.deschutes.org.

Aug. 2 — The Only Cash Tribute Band (Johnny Cash tribute), Tower Theatre, Bend, towertheatre.org.

Aug. 2 — Gene Evaro Jr. (soul/rock singer-songwriter), Volcanic Theatre Pub, Bend, volcanictheatre.com.

Aug. 2 — Dennis McGregor and the Spoilers (roots rock), Angeline’s Bakery, Sisters, angelinesbakery.com.

Aug. 2 — The Only Cash Tribute Band (Johnny Cash tribute), Tower Theatre, Bend, towertheatre.org.

Aug. 3 — Michael Ray (country), Deschutes County Fair, Redmond, expo.deschutes.org.

Aug. 3 — Blind Pilot (indie-folk), Tower Theatre, Bend, towertheatre.org.

Aug. 7 — Dirty Revival, with Maxwell Friedman Group (funk/soul/fusion), Parrilla Grill, Bend, parallel44presents.com.

Aug. 8 — Lord Huron, Shakey Graves, with Julia Jacklin (indie/folk/rock), Athletic Club of Bend, clearsummernights.com.

Aug. 8 — Supersuckers (rock ’n’ roll), Munch & Music, Drake Park, Bend, munchandmusic.com.

Aug. 9 — George Clinton & Parliament Funkadelic, with Fishbone, Dumpstaphunk, Miss Velvet and The Blue Wolf (funk), Oregon Spirit Distillers, Bend, bendticket.com.

Aug. 10 — The B-52s, with OMD, Berlin (new wave), Les Schwab Amphitheater, Bend, bendconcerts.com.

Aug. 10 — Rob Wynia & The Sound (Floater singer goes solo), Sisters Saloon & Ranch Grill, Sisters, bendticket.com.

Aug. 10 — Big Head Todd & the Monsters, Freddy Jones Band, Sleepless Truckers, Redbird (rock/roots), Bigstock, Coyote Ridge Ranch, Tumalo, bendmagazine.com/bigstock-bend

Aug. 10 — Halden Wofford & The Hi-Beams (honky tonk), Angeline’s Bakery, Sisters, angelinesbakery.com.

Aug. 13 — The Avett Brothers (folk-rock), with Lake Street Dive (indie soul), Les Schwab Amphitheater, Bend, bendconcerts.com.

Aug. 14 — Yak Attack (livetronica), Parrilla Grill, Bend, parallel44presents.com.

Aug. 14 — Roselit Bone (rock/country), McMenamins Old St. Francis School, Bend, mcmenamins.com.

Aug. 15 — Cash’d Out (Johnny Cash tribute), Munch & Music, Drake Park, Bend, munchandmusic.com.

Aug. 20 — Josh Groban (operatic pop/rock), Les Schwab Amphitheater, Bend, bendconcerts.com.

Aug. 20 — John Butler Trio, with Trevor Hall (blues/folk/Americana), Athletic Club of Bend, clearsummernights.com.

Aug. 21 — The Brothers Comatose, with Skillethead (newgrass), Parrilla Grill, Bend, parallel44presents.com.

Aug. 21 — The New Mastersounds, with Maxwell Friedman Group (funk/soul/fusion), Domino Room, Bend, parallel44presents.com.

Aug. 22 — Leftover Salmon (progressive bluegrass), Oregon Spirit Distillers, Bend, bendticket.com.

Aug. 23 — Sean Watkins & The Bee Eaters (Nickel Creek songwriter goes solo), Sisters Saloon & Ranch Grill, Sisters, bendticket.com.

Aug. 23 — Cuppa Joe (rock), Angeline’s Bakery, Sisters, angelinesbakery.com.

Aug. 24 — Cake (alternative), Les Schwab Amphitheater, Bend, bendconcerts.com.

Aug. 29 — Chris Janson (country), Oregon Spirit Distillers, Bend, bendticket.com.

Aug. 29 — Swatkins & The Positive Agenda (funk/soul/rock), The Commons, Bend, parallel44presents.com.

Aug. 30 — Brent Alan and His Funky Friends (rock), Angeline’s Bakery, Sisters, angelinesbakery.com.

Aug. 30 — Xavier Rudd (folk/blues), Midtown Ballroom, Bend, midtownbend.com.

Sept. 6-8 — Sisters Folk Festival featuring Bruce Cockburn (Canadian singer-songwriter), more, various venues in Sisters, sistersfolkfestival.org.

Sept. 7 — Eli Young Band (country), Oregon Spirit Distillers, Bend, bendticket.com.

Sept. 13 — Coral Creek (Americana), The Commons, Bend, parallel44presents.com.

Sept. 14 — Gary Clark Jr. (Texas blues-rocker), Les Schwab Amphitheater, Bend, bendconcerts.com.

Sept. 16 — Keith Harkin (Celtic Thunder singer-songwriter), Domino Room, Bend, bendticket.com.

Sept. 18 — Millencolin (Swedish punk), Domino Room, Bend, 1988entertainment.com.

Sept. 26 — Puddle of Mudd (post-grunge), Midtown Ballroom, Bend, jmaxproductions.net.

Oct. 1 — Bettye LaVette (R&B/soul), Tower Theatre, Bend, towertheatre.org.

Oct. 2 — The New Mastersounds, with Maxwell Friedman Group (funk/jazz/fusion), Domino Room, Bend, parallel44presents.com.

Oct. 2 — We Banjo 3 (Celtic-grass), Tower Theatre, Bend, towertheatre.org.

Oct. 3 — Robert Plant and The Sensational Space Shifters (classic rock), with Lillie Mae (country/bluegrass), Les Schwab Amphitheater, Bend, bendconcerts.com.

Oct. 6 — The Main Squeeze, with Bombargo (funk), Volcanic Theatre Pub, Bend, volcanictheatre.com.

Oct. 8 — Keb’ Mo’ (country blues), Tower Theatre, Bend, towertheatre.org.

Oct. 9 — Jake Shimabukuro (ukulele prodigy), Tower Theatre, Bend, towertheatre.org.

Oct. 12 — Clutch, Red Fang, Mos Generator (hard rock/metal), Midtown Ballroom, Bend, midtownbend.com.

Oct. 16 — Los Lonely Boys (Texican rock ’n’ roll), Tower Theatre, Bend, towertheatre.org.

Oct. 22 — Take Me to the River — New Orleans, featuring Dirty Dozen Brass Band, Ivan and Ian Neville, Walter “Wolfman” Washington, Mardi Gras Big Chief Monk Boudreaux, Romeo Bougere (New Orleans jazz/pop/soul), Tower Theatre, Bend, towertheatre.org.

Oct. 25 — Leo Kottke (blues/jazz/folk guitarist), Tower Theatre, Bend, towertheatre.org.

Oct. 27 — Amigo the Devil, King Dude, Twin Temple (folk), Volcanic Theatre Pub, Bend, volcanictheatre.com.

Nov. 6 — Tom Paxton, with The DonJuans (folk), Tower Theatre, Bend, towertheatre.org.

Nov. 7 — Reckless Kelly (country-rock), Tower Theatre, Bend, towertheatre.org.

Nov. 10 — Keller Williams, with The HillBenders (bluegrass/folk/Americana), Tower Theatre, Bend, towertheatre.org.

Nov. 11 — Noah Gunderson (indie folk), Volcanic Theatre Pub, Bend, volcanictheatre.com.

Nov. 16 — Sean Hayes (country/folk/soul), Domino Room, Bend, midtownbend.com.

Nov. 19 — Jesse Cook (world music), Tower Theatre, Bend, towertheatre.org.

Nov. 21 — The Spinners (soul), Tower Theatre, Bend, towertheatre.org.

Dec. 4 — Mark O’Connor (bluegrass), Tower Theatre, Bend, towertheatre.org.

Dec. 27 — Ultimate Michael Jackson Experience (tribute), Tower Theatre, Bend, towertheatre.org.

Jan. 17 — Martha Redbone (folk/blues), Tower Theatre, Bend, towertheatre.org.

March 16 — Irish Rambling House (Irish folk), Tower Theatre, Bend, towertheatre.org.

March 19 — Mostly Kosher (gypsy rock), Tower Theatre, Bend, towertheatre.org.

April 13 — Yamato (taiko drumming), Tower Theatre, Bend, towertheatre.org.

April 24 — Rodney Marsalis Philadelphia Big Brass (brass), Tower Theatre, Bend, towertheatre.org.

May 5 — Villalobos Brothers (Mexican rock/folk), Tower Theatre, Bend, towertheatre.org.

23583741