OLYMPICS Scoreboard

Published Feb 22, 2014 at 12:01AM

Alpine skiing

Women’s slalom

Final Ranking

(First and second runs in parentheses)

1. Mikaela Shiffrin, United States, Eagle-Vail, Colo., (1, 52.62; 6, 51.92) 1:44.54.

2. Marlies Schild, Austria, (6, 53.96; 1, 51.11) 1:45.07.

3. Kathrin Zettel, Austria, (7, 54.00; 2, 51.35) 1:45.35.

4. Maria Hoefl-Riesch, Germany, (2, 53.11; 9, 52.62) 1:45.73.

5. Frida Hansdotter, Sweden, (8, 54.05; 4, 51.85) 1:45.90.

6. Emelie Wikstroem, Sweden, (11, 54.55; 3, 51.56) 1:46.11.

7. Nastasia Noens, France, (5, 53.81; 8, 52.31) 1:46.12.

8. Tina Maze, Slovenia, (3, 53.29; 14, 52.96) 1:46.25.

Other U.S. Finishers

24. Julia Ford, Holderness, N.H., (30, 58.88; 24, 53.99) 1:52.87.

NR. Resi Stiegler, Jackson Hole, Wyo., DNF.

NR. Megan McJames, Park City, Utah, DNF.

Biathlon

Women’s 4X6km Relay

(Penalties in parentheses)

1. Ukraine (Vita Semerenko, Juliya Dzhyma, Valj Semerenko, Olena Pidhrushna), 1:10:02.5 (0+0).

2. Russia (Yana Romanova, Olga Zaitseva, Ekaterina Shumilova, Olga Vilukhina), 1:10:28.9 (0+0).

3. Norway (Fanny Welle-Strand Horn, Tiril Eckhoff, Ann Kristin Aafedt Flatland, Tora Berger), 1:10:40.1 (0+0).

4. Czech Republic (Eva Puskarcikova, Gabriela Soukalova, Jitka Landova, Veronika Vitkova), 1:11:25.7 (0+0).

5. Belarus (Liudmila Kalinchik, Nadezhda Skardino, Nadzeya Pisareva, Darya Domracheva), 1:11:33.4 (0+1).

6. Italy (Dorothea Wierer, Nicole Gontier, Michela Ponza, Karin Oberhofer), 1:11:43.3 (1+0).

7. United States (Susan Dunklee, Barton, Vt., Hannah Dreissigacker, Morrisville, Vt., Sarah Studebaker, Boise, Idaho, Annelies Cook, Saranac Lake, N.Y.), 1:12:14.2 (0+0).

8. Canada (Rosanna Crawford, Megan Imrie, Megan Heinicke, Zina Kocher), 1:12:21.5 (0+2).

Curling

Men

Gold Medal: Canada 9, Britain 3

Bronze Medal: Sweden 6, China 4

Freestyle skiing

Women’s Ski Cross

Medal Final

1. Marielle Thompson, Canada.

2. Kelsey Serwa, Canada.

3. Anna Holmlund, Sweden.

4. Ophelie David, France.

Hockey

Men’s Semifinals

Sweden 2, Finland 1

Canada 1, United States 0

Short track

Men’s 500

Final A

1. Victor An, Russia, 41.312.

2. Wu Dajing, China, 41.516.

3. Charle Cournoyer, Canada, 41.617.

4. Liang Wenhao, China, 1:13.590.

Men’s 5000 Relay

Final A

1. Russia (Victor An, Semen Elistratov, Vladimir Grigorev, Ruslan Zakharov), 6:42.100 (OR).

2. United States (Eddy Alvarez, Miami; J.R. Celski, Federal Way, Wash.; Chris Creveling, Kintersville, Pa.; Jordan Malone, Denton, Texas), 6:42.371.

3. China (Chen Dequan, Han Tianyu, Shi Jingnan, Wu Dajing), 6:48.341.

4. Netherlands (Daan Breeuwsma, Niels Kerstholt, Sjinkie Knegt, Freek Van Der Wart), 6:49.149.

5. Kazakhstan (Abzal Azhgaliyev, Aydar Bekzhanov, Denis Nikisha, Nurbergen Zhumagaziyev), 6:54.630.

Women’s 1000

Final A

1. Park Seung-Hi, South Korea, 1:30.761.

2. Fan Kexin, China, 1:30.811.

3. Shim Suk Hee, South Korea, 1:31.027.

4. Jessica Smith, United States, Melvindale, Mich., 1:31.301.