Prep Scoreboard

Baseball

OSAA Playoffs

Class 4A

First round

Mazama 010 100 0 — 2 3 0

Sisters 101 001 x — 3 7 3

OSAA Playoffs

Class 4A

First Round

Cascade 002 301 2 — 8 9 0

Ridgeview 411 021 x — 9 11 4

Softball

OSAA Playoffs

Class 5A

First Round

Willamette 300 050 0 — 8 11 0

Bend 000 100 0 — 1 5 3

OSAA Playoffs

Class 4A

First Round

Elmira 000 000 0 — 0 4 3

Ridgeview 000 202 x — 4 7 1

OSAA Playoffs

Class 6A

Second Round

Wednesday’s Results

Crater 4, Tigard 1

Sheldon 6, Century 1

Clackamas 5, West Linn 1

Hillsboro 5, Westview 4

Tualatin 4, Lincoln 3

McMinnville 1, North Salem 0

Lake Oswego 4, McNary 2

North Medford 6, South Medford 4

Quarterfinal Round

Friday’s games

Sheldon at Crater

Hillsboro at Clackamas

McMinnville at Tualatin

Lake Oswego at North Medford

Semifinal Round

June 3, TBA

Championship Final

June 7 at Volcanoes Stadium, Keizer, TBA

Class 5A

First Round

Wednesday’s Results

Marist 6, Bend 4

Sandy at Madison, ppd.

Sherwood 4, Hermiston 0

Ashland 8, Dallas 2

Hood River Valley 5, Springfield 2

Pendleton 7, Corvallis 5

West Albany 5, Churchill 3

Crescent Valley 11, North Eugene 1

Today’s Game

Sandy at Madison

Quarterfinal Round

Friday’s Games

Marist at Sandy/Madison winner

Sherwood at Ashland

Hood River Valley at Pendleton

West Albany at Crescent Valley

Semifinal Round

June 3, TBA

Championship Final

June 7 at Volcanoes Stadium, Keizer, TBA

Class 4A

First Round

Wednesday’s Results

Sisters 3, Mazama 2

Newport 9, North Bend 8

La Grande at Scappoose, ppd.

North Marion 11, Hidden Valley 5

Baker 18, Estacada 7

Ridgeview 9, Cascade 8

Philomath 5, Astoria 4

Henley 10, Cottage Grove 0

Today’s Game

La Grande at Scappoose

Quarterfinal Round

Friday’s Games

Newport at Sisters

La Grande/Scappoose winner at North Marion

Ridgeview at Baker

Philomath at Henley

Semifinal Round

June 3, TBA

Championship Final

June 7 at Volcanoes Stadium, Keizer, TBA

Class 3A

First Round

Wednesday’s Results

Valley Catholic 19, Amity 1

Blanchet Catholic 8, Clatskanie 4

Harrisburg 10, Stanfield 7

Glide 4, Dayton 0

Horizon Christian, Tualatin 7, Burns 6

Pleasant Hill 14, Vale 2

St. Mary’s, Medford 4, Santiam Christian 2

Cascade Christian 7, Rainier 0

Quarterfinal Round

Friday’s Games

Valley Catholic vs. Blanchet Catholic

Harrisburg vs. Glide

Horizon Christian, Tualatin vs. Pleasant Hill winner

St. Mary’s, Medford vs. Cascade Christian winner

Semifinal Round

June 3, TBA

Championship Final

June 6 at Volcanoes Stadium, Keizer, TBA

Class 2A/1A

First Round

Wednesday’s Results

Knappa 25, Lost River 1

Portland Christian 3, Gold Beach 2

Weston-McEwen 4, Country Christian 2

Umpqua Valley Christian 9, Gaston 3

Kennedy 11, Reedsport 4

Regis 12, Toledo 9 (8 inn.)

Dufur 8, Grant Union 7

Monroe 20, Union 2

Quarterfinal Round

Friday’s Games

Portland Christian at Knappa

Weston-McEwen at Umpqua Valley Christian

Regis at Kennedy

Dufur at Monroe

Semifinal Round

June 3, TBA

Championship Final

June 6 at Volcanoes Stadium, Keizer, TBA

Softball

OSAA Playoffs

Class 6A

Second Round

Wednesday’s Results

North Medford 11, Jesuit 1 (6 inn.)

Grants Pass 6, Thurston 0

Westview 3, West Linn 0

Barlow 10, Lincoln 0 (5 inn.)

South Medford at Roseburg, ppd.

Glencoe 2, Aloha 1

Southridge 2, Central Catholic 1

South Salem 10, Newberg 0 (5 inn.)

Today’s Game

South Medford at Roseburg

Quarterfinal Round

Friday’s Games

Grants Pass at North Medford

Westview at Barlow

South Medford/Roseburg winner at Glencoe

Southridge at South Salem

Semifinal Round

June 3, TBA

Championship Final

June 7 at OSU Softball Complex, Corvallis, TBA

Class 5A

First Round

Wednesday’s Results

Sandy 14, Wilson 6

St. Helens 5, Marist 1

Putnam 3, Churchill 1

West Albany 9, Eagle Point 5

Pendleton 10, Corvallis 0 (6 inn.)

Liberty 4, Silverton 1

Willamette 8, Bend 1

Hood River Valley 8, Sherwood 0

Quarterfinal Round

Friday’s Games

St. Helens at Sandy

Putnam at West Albany

Liberty at Pendleton

Willamette at Hood River Valley

Semifinal Round

June 3, TBA

Championship Final

June 7 at OSU Softball Complex, Corvallis, TBA

Class 4A

First Round

Wednesday’s Results

Mazama 3, Yamhill-Carlton 0

Banks 6, South Umpqua 3

Stayton 1, Sweet Home 0

Henley 5, Douglas 0

Gladstone 6, Marshfield 3

Ridgeview 4, Elmira 0

Newport 5, Scappoose 0

McLoughlin 9, North Marion 3

Quarterfinal Round

Friday’s Games

Mazama at Banks

Stayton at Henley

Ridgeview at Gladstone

Newport at McLoughlin

Semifinal Round

June 3, TBA

Championship Final

June 7 at OSU Softball Complex, Corvallis, TBA

Class 3A

First Round

Wednesday’s Results

Glide 5, Rogue River 0

Vale 5, Lakeview 2

Blanchet Catholic 5, Willamina 4

Pleasant Hill 10, Elgin 0

Rainier 7, Harrisburg 0

Colton at Corbett, ppd.

Enterprise 6, Santiam Christian 5

Dayton 10, Clatskanie 0

Today’s Game

Colton at Corbett

Quarterfinal Round

Friday’s Games

Vale at Glide

Blanchet Catholic at Pleasant Hill

Colton/Corbett winner at Rainier

Enterprise at Dayton

Semifinal Round

June 3, TBA

Championship Final

June 6 at OSU Softball Complex, Corvallis, TBA

Class 2A/1A

First Round

Wednesday’s Results

Weston-McEwen 15, Gold Beach 0 (5 inn.)

Pilot Rock 7, Riddle 3

Central Linn 6, Lowell 0

Bonanza 6, Knappa 3

Union 10, Regis 0 (6 inn.)

Prospect 7, Vernonia 2

Western Mennonite 5, Yoncalla 2

North Douglas 11, Kennedy 1 (5 inn.)

Quarterfinal Round

Friday’s Games

Pilot Rock at Weston-McEwen

Central Linn at Bonanza

Prospect at Union

Western Mennonite at North Douglas

Semifinal Round

June 3, TBA

Championship Final

June 6 at OSU Softball Complex, Corvallis, TBA

Boys lacrosse

OHSLA State Playoffs

Quarterfinals

Friday’s Games

Central Catholic at Oregon Episcopal

Lincoln at Lakeridge

Sunset at West Linn

Clackamas at Jesuit

Semifinal Round

June 4, TBA

Championship Final

June 7, TBA