Prep scoreboard

Published May 25, 2014 at 12:01AM

Girls tennis

Class 6A

State championships

At Tualatin Hills Tennis Center, Beaverton

Team scores — Jesuit 27, Lincoln 18, Lake Oswego 10, Central Catholic 9.5, Gresham 7, St. Mary’s Academy 6, Century 4, McMinnville 4, Roseburg 4, South Eugene 4, South Salem 4, Sprague 4, West Linn 4, McNary 2.5, Beaverton 2, David Douglas 2, Grant 2, Grants Pass 2, Lakeridge 2, South Medford 2, Southridge 2, Tigard 2, Tualatin 2, Forest Grove 1, Clackamas 0.5, Sheldon 0.5.

Singles — 1st, Erin Larner, Jesuit, def. Cam Kincaid, Lincoln, 6-2, 6-3; 3rd, Jessica Emoto, Gresham, def. Elizabeth Johnson, Central Catholic, 7-6, 4-6, 7-5.

Doubles — 1st, Darby Rosette/Meghana Rao, Jesuit, def. Taylor Rees/Emily Rees, Lincoln, 6-4, 7-6; 3rd, Nicole Peterson/Danielle Larner, Jesuit, def. Sierra Lemon/Sophie Peel, St. Mary’s Academy, 7-5, 1-6, 6-3.

Class 5A

State championships

At Tualatin Hills Tennis Center, Beaverton

Team scores — Ashland 14, Marist 12, Summit 10, West Albany 9, St. Helens 5, Wilson 4.5, Corvallis 4, Wilsonville 4, Bend 2, Hermiston 2, Silverton 2, Sherwood 1, Pendleton 0.5.

Singles — 1st, Madison Bryant, Marist, def. Chelsea Clark, West Albany, 6-2, 5-7, 6-4; 3rd, Ashley Knecht, Ashland, def. Maddie Samkutty, Wilson, 6-3, 6-1.

Doubles — 1st, Hanna Greenberg/Vika O’Brien, Ashland, def. Kelsey Collis/Morgan DeMeyer, Summit, 6-1, 6-1; 3rd, Madison Kaplan/Lexie Normine, St. Helens, def. Emily Hollander/Madison Penn, Marist, 6-7 (3), 6-2, 6-2.

Class 4A/3A/2A/1A

State championships

At Oregon State University, Corvallis

Team scores — Oregon Episcopal 10, Catlin Gabel 8, Klamath Union 8, Henley 7, Crook County 6.5, Ridgeview 6, Riverdale 5, Cascade Christian 4, Vale 4, Cascade 3, Estacada 2.5, La Salle 2.5, North Bend 2, Westside Christian 1, McLoughlin .5.

Singles — 1st, Lara Rakocevic, Catlin Cabel, def. Elsa Harris, Crook County, 6-1, 6-3; 3rd, Michelle Ly, Riverdale, def. Nicole Morse, Cascade Christian, 6-1, 6-3.

Doubles — 1st, Marisa Doveri/Lily Inthisan, Klamath Union, def. Natalie Berger/Racheal Haugh, Oregon Episcopal, 6-4, 6-0. 3rd, Vanessa Matheson/Jesse Vezo, Henley, def. Jessi Fife/Shalisse Ewing, Vale, 5-7, 6-3, 6-2.

Boys tennis

State championships

At Tualatin Hills Tennis Center, Beaverton

Class 6A

Team scores — Jesuit 29, South Salem 13, Lakeridge 12, Lincoln 10, Sunset 8, Roseburg 7, Grant 6, South Eugene 6, Westview 6, Tualatin 4.5, Century 4, Newberg 4, Southridge 4, Sprague 2.5, Central Catholic 2, McNary 2, South Medford 2, West Linn 2, McMinnville 1, Barlow 0.5, Tigard 0.5.

Singles — 1st, Goutham Sundaram, Lincoln, def. Andrew Newell, Jesuit, 3-6, 7-6, 6-1; 3rd, Collyn Erion, South Salem, def. Avi Vemuri, Westview, 6-3, 6-1.

Doubles — 1st, Nathan Lortz/Michael Quinn, Jesuit, def. Jared Lin/Ryan Chin, Sunset, 6-3, 6-4; 3rd, Alejandro Centurion/Tommy Mulflur, Jesuit, def. Joseph Chen/Patrick Quinn, Jesuit, 4-6, 6-4, 6-4.

Class 5A

Team scores — Summit 19, Crescent Valley 19, Marist 9, Churchill 6, Lebanon 3, Ashland 2.5, Hermiston 2, Hood River Valley 2, Sherwood 2, Wilsonville 2, Corvallis 2, West Albany 1, Sandy 0.5.

Singles — 1st, Jamie Fischer, Crescent Valley, def. Chandler Oliveira, Summit, 7-6 (7), 6-3; 3rd, Carter Quigley, Summit, def. Nathan Hampton, Churchill, 2-6, 7-6 (3), 6-2.

Doubles — 1st, A.J. Bartko/Austin Tyner, Marist, def. Liam Hall/Garen Gasparovic, Summit, 4-6, 6-3, 7-6 (3); 3rd, Ben McNair/Tim Roome-Traut, Crescent Valley, def. Lewis Shotton/Luka Soskic, Crescent Valley, 6-4, 4-6, 6-4.

At Oregon State University, Corvallis

Class 4A/3A/2A/1A

Team scores — Oregon Episcopal 28, Catlin Gabel 14, Cascade 4, La Salle 4, North Marion 4, Valley Catholic 4, Sisters 2.5, Baker 2, Crook County 2, Klamath Union 2, North Bend 2, Henley 0.5, McLoughlin 0.5, Ridgeview 0.5.

Singles — 1st, Matthew Sipowicz, Oregon Episcopal, def. Vineet Edupuganti, Oregon Episcopal, 6-0, 6-2; 3rd, Ian McClanan, Catlin Gabel, def. Matt Biggi, Valley Catholic, 4-0 (retired).

Doubles — 1st, Josh Yuan/Kevin Haugh, Oregon Episcopal, def. Vijay Edupuganti/Daniel Leef, Oregon Episcopal, 6-3, 6-4; 3rd, Reed Johnson/Ben Hutchings, Catlin Gabel, def. Sam Schrott/Coleman Sherry, Catlin Gabel, 7-6, 6-7, 6-2.

Track and field

State championships

At Hayward Field, Eugene

BOYS

Class 6A

Team scores — Jesuit 87, Sheldon 49.5, Grants Pass 35, Canby 32, Oregon City 31, Clackamas 26, Grant 25, South Eugene 21, McMinnville 19, McNary 18.5, Gresham 17, Thurston 16.5, Centennial 14, West Salem 13, Roseburg 13, Reynolds 12, Beaverton 12, West Linn 11, David Douglas 10, Newburg 9, Sunset 9, Tualatin 8, South Salem 7, Forest Grove 6, Westview 6, Lake Oswego 6, McKay 5, North Medford 4, Century 3, Southridge 3, Hillsboro 3, Aloha 2.5, Crater 2, Sprague 1.

400-meter relay — 1. Shel, 41.19; 2. Can, 41.71; 3. McN, 42.02; 4. Grant, 42.16; 5. Jes, 42.45; 6. WS, 42.62; 7. Thu, 42.66; 8. Bea, 42.88. 1,500 — 1. Michael Godbout, Jes, 3:52.72; 2. Kenny Freeman, Rose, 3:54.66; 3. Geremia Lizier-Zmudzinski, FG, 3:55.03; 4. Roman Ollar, WL, 3:57.31; 5. Reilly Bloomer, SE, 3:57.68; 6. Maneet Khaira, Sun, 3:58.03; 7. Kyle Thompson, CC, 3:58.33; 8. Ahmed Ibrahim, Rey, 4:00.33. 3,000 — 1, Reilly Bloomer, SE, 8:39.88. 2, Ahmed Ibrahim, Rey, 8:42.07. 3, Sam Truax, CC, 8:46.67. 4, Roman Ollar, WL, 8:47.45. 5, Jackson Mestler, Shel, 8:51.15. 6, Mason Rouches, Glen, 8:51.69. 7, Ahmed Muhumed, WS, 8:52.20. 8, Grayson Ollar, WL, 8:53.40. 100 — 1. Mitch Horning, Shel, 10.77; 2. Devon Fortier, Can, 10.83; 3. Cody Warner, Thu, 10.88; 4. Robert Singleton, Rose, 10.92; 5. Harrison Schrage, Grant, 10.92; 6. Tanner Tropio, Jes, 11.04; 7. Nathan Starnes, Shel, 11.19; 8. Garrett Hittner, McN, 11.19. 400 — 1. Max Dordevic, Jes, 48.64; 2. Carlos Coleman, Jes, 48.83; 3. Janzen Aguilar-Nelson, SS, 49.18; 4. Sam Elling, SE, 49.81; 5. Tyler Rosette, Tig, 50.28; 6. Cricket Browning, Hil, 50.61; 7. Robert Connor, Thu, 51.05; 8. Jake Harthun, OC, 51.12. 110h — 1. Connor McLean, Clak, 14.27; 2. Daniel Brattain, McN, 14.54; 3. Julian Body, Jes, 14.67; 4. Zane Burgess, New, 14.74; 5. Zac Hannan, GP, 14.74; 6. Timothy Johnson, Can, 14.77; 7. AJ Smith, Sun, 14.92; 8. Connor Bracken, LO, 17.47. 800 — 1. Joshua Kellebrew, DD, 1:53.34; 2. Josiah Langstaff, Lin, 1:55.10; 3. Thomas Morrell III, Cntl, 1:55.70; 4. Trey Hargrove, McK, 1:57.79; 5. Sam Remington, Jes, 1:58.51; 6. Daniel Harper, New, 1:59.22; 7. Austin Sanders, Crtr, 1:59.76; 8. Nic McDaniel, McM, 2:00.94. 200 — 1. Devon Fortier, Can, 21.52; 2. Mitch Horning, Shel, 21.62; 3. Julius Shellmire, Grant, 21.84; 4. Tanner Tropio, Jes, 21.99; 5. Robert Connor, Thu, 22.21; 6. Noah Walker, Can, 22.34; 7. Garrett Hittner, McN, 22.43. 300h — 1. Max Dordevic, Jes, 37.93; 2. Julian Body, Jes, 38.37; 3. Tyus Kuykendall, Shel, 38.58; 4. Tanner Scanlon, McM, 39.00; 5. AJ Smith, Sun, 39.44; 6. Zac Hannan, GP, 39.48; 7. Sean Rogers, CC, 39.53; 8. Daniel Brattain, McN, 39.55. 1,600 relay — 1. Jes, 3:21.00; 2. McN, 3:21.48; 3. Shel, 3:23.44; 4. Rose, 3:23.65; 5. WS, 3:24.57; 6. Barlow, 3:24.74; 7. Tig, 3:25.04; 8. Can, 3:25.54.

HJ — 1. Dustin Harrah, GP, 6-7; 2. Ryan Wisner, Tua, 6-6; 3. Jadden Lake-King, Bea, 6-6; 4. Mason Collett, LO, 6-5; 5. Austin DeWitz, OC, 6-4; 6. Larry Cotton, GP, 6-4; 7. Quentin Bates, Rey, 6-3; 8. Joshua Benton, SS, 6-3. Discus — 1. Drake Brennan, GP, 185-3; 2. Tim Tatton, McM, 163-1; 3. Henry Mondeaux, Jes, 156-10; 4. Brian Salgado, Gre, 152-1; 5. Austin Tharp, Shel, 144-5; 6. Nate Alvey, Jes, 143-7; 7. Josh Miller, OC, 142-2; 8. Karl Sanft, Lin, 139-2. PV — 1, Connor McLean, Clak, 15-0. 2, Kyle Anderson, OC, 14-0. 3, Trevor Cheadle, Lin, 13-6. 3, Langdon Junge, Shel, 13-6. 5, Mario Filippi, NM, 13-6. 6, Riley Temple, Sthr, 13-6. 7, Joe Malloy, GP, 13-0. 8, Jared Malone, CC, 13-0. Shot — 1. Henry Mondeaux, Jes, 56-10; 2. Brian Salgado, Gre, 56-6.25; 3. Charlie Button, Cntl, 55-9; 4. Karl Sanft, Lin, 53-3.75; 5. Ken Onyima, Gre, 51-1; 6. Drake Brennan, GP, 50-9; 7. Chuckie Bessette, Cntl, 50-3; 8. Levi Long, Spr, 49-04. Javelin — 1. John Nizich, CC, 218-11; 2. Easton Christensen, OC, 189-2; 3. Ian Myers, Wstv, 187-1; 4. Tim Tatton, McM, 179-10; 5. Alex Canchola, OC, 176-5; 6. Austin Albert, Century, 175-4; 7. Conor Still, SE, 175-2; 8. Trevor Danielson, New, 175-0. TJ — 1. Tristan James, WS, 48-10; 2. Harrison Schrage, Grant, 47-7.25; 3. Grant Shurtliff, Thu, 45-5.75; 4. Aaron Browne-Moore, NM, 44-8.754; 5. Kodzo (Jean-Luc) Toku, CC, 44-4.75; 6. Jacob Brustad, McK, 43-11.25; 7. Jack Grundmeyer, Barlow, 42-9.5; 8. Hutu Spencer, Rey, 42-5.75. LJ — 1. Harrison Schrage, Grant, 24-1.5; 2. Tristan James, WS, 22-7.5; 3. Connor McLean, Clak, 21-6.75; 4. Jadden Lake-King, Bea, 21-3.75; 5. Alex Canchola, OC, 20-9.75; 6. Jake Gould, Alo, 20-9.5; 6. Grant Shurtliff, Thu, 20-9.5; 8. Andy Pham, Rey, 20-4.75.

Class 5A

Team scores — Marist 67, Lebanon 46, Hermiston 45, Summit 37, Benson 33, Sherwood 31, Churchill 28, Hood River Valley 27, Wilson 27, Madison 26, Bend 26, Liberty 22, Sandy 22, Mountain View 19, Pendleton 18, Silverton 17, Ashland 16, Springfield 16, West Albany 15, Dallas 12, Corvallis 12, Redmond 11, Cleveland 10, Putnam 8, Crescent Valley 8, TD Wahtonka 6, Eagle Point 5, St. Helens 5, Wilsonville 4, Woodburn 3, Willamette 2, Franklin 1, Milwaukie 1.

400-meter relay — 1. WA, 43.40; 2. Mar, 43.54; 3. Bend, 43.64; 4. Leb, 43.65; 5. Mad, 43.67; 6. HRV, 43.92; 7. Chu, 43.94; 8. Sum, 43.95. 1,500 — 1. Matthew Maton, Sum, 3:53.08; 2. Jose Macias, Her, 3:59.61; 3. Alejandro Cisneros, Her, 4:00.07; 4. Matthew McGowen, CV, 4:03.26; 5. Isaac Mitchell, Sandy, 4:03.43; 6. JP Kiefer, Mar, 4:03.91; 7. Alex Martin, Sum, 4:04.35; 8. Michael Francy, Lib, 4:07.16. 3,000 — 1. Matthew Maton, Sum, 8:29.87. 2, Alejandro Cisneros, Her, 8:39.49. 3, Jose Macias, Her, 8:42.00. 4, Isaac Mitchell, Sandy, 8:42.36. 5, J.P. Kiefer, Mar, 8:42.65. 6, Michael Francy, Lib, 9:01.28. 7, Kevin VanDyke, EP, 9:06.61. 8, Jack Howard, Wil, 9:06.65. 100 — 1. Spenser Schmidt, Chu, 10.96; 2. Kyle Tinnell, Red, 11.02; 3. Hunter Mattson, Cor, 11.11; 4. Brayden Childress, Leb, 11.11; 5. Micco Mills, Wlsv, 11.13; 6. Wyatt Webber, HRV, 11.17; 7. Tyler Strauss, Put, 11.25; 8. Kyle Abalan, Mad, 11.39. 400 — 1. Hunter Pfefferkorn, Sher, 49.02; 2. Dustin Jones, Mar, 49.93; 3. Justin Schafer, Dal, 50.14; 4. Josh Cole, Lib, 50.22; 5. Andrew Porter, Pen, 50.74; 6. Rodolfo Hernandez, Wood, 51.21; 7. Gabe Wyllie, MV, 51.24; 8. Demario Mootz, Chu, 51.56. 110h — 1. Liam Henshaw, Mar, 14.67; 2. Cameron Retherford, Ben, 14.72; 3. Schuller Rettig, Mad, 14.97; 4. Dantly Wilcox, MV , 15.02; 5. Joel Boozer, Pen, 15.29; 6. Nick Bonat, Lib, 15.41; 7. Thomas Hughes, SH, 15.43; 8. Brock Pinney, Spr, 15.55. 800 — 1. Roba Sultessa, Cle, 1:52.80; 2. Caleb Hoffmann, Bend, 1:53.31; 3. Nolan Bylenga, Pen, 1:56.20; 4. Nick Baron, Mad, 1:56.50; 5. Sam King, MV, 1:56.63; 6. Alex Smith, CV, 1:56.66; 7. Jordan Pifer, Mar, 1:58.61; 8. Will Knowlton, Mar, 1:58.89. 200 — 1. Brayden Childress, Leb, 21.99; 2. Spenser Schmidt, Chu, 22.16; 3. Hunter Mattson, Cor, 22.27; 4. Hunter Pfefferkorn, Sher, 22.48; 5. Dustin Jones, Mar, 22.48; 6. Chris Behrendt, Her, 22.53; 7. Ryan Skidmore, Sandy, 22.91; 8. Jacoby McNamara, Red, 23.07. 300h — 1. Schuller Rettig, Mad, 38.24; 2. Dantly Wilcox, MV, 39.53; 3. Cameron Retherford, Ben, 40.07; 4. Robert Bierly, Sandy, 40.89; 5. Caleb Hoffmann, Bend, 41.07; 6. Mathis Kuenzi, Sil, 41.32; 7. David Evans, Leb, 41.71; 8. Thomas Hughes, SH, 42.65. 1,600 relay — 1. Cor, 3:24.48; 2. CV, 3:24.84; 3. Sher, 3:25.04; 4. Mad, 3:25.35; 5. MV, 3:25.45; 6. Sandy, 3:26.81; 7. Mar, 3:27.19; 8. Cle, 3:27.24.

HJ — 1. Tristan Anastas, Wil, 6-8; 2. Ben Milligan, Sher, 6-7; 3. Jared Walchli, Her, J6-7; 4. Bryan Marlatt, Put, 6-6; 5. Michael Menefee, Sum, 6-4; 6. Cory Hainz, Leb, 6-2; 7. Camden Coshow, Wil, 6-2; 8. David Shedrick, Chu, 6-2. Discus — 1. Sebastian Barajas, HRV, 172-1; 2. Dominic Meads, Ash, 145-10; 3. Brock Pinney, Spr, 144-4; 4. Zach Short, Leb, 142-6; 5. Wyatt Thompson-Siporen, Ash, 137-4; 6. Robert Powers, Wil, 137-2; 7. Eli Miller, Sandy, 136-5; 8. Kegan Allen, Dal, 130-11. PV — 1. Liam Henshaw, Mar, 15-8; 2. Joel Johnson, Bend, 14-9; 3. Patrick Crompton, HRV, 14-0; 4. Parker Kennedy, HRV, 14-0; 5. Kaden Walker, Sandy, 13-9; 6. Chris Horton, Wil, 12-6; 7. Lucas Wilson, Sil, 12-6; 8. Griffin Johnson, Mil, 12-6. SP — 1. Matthew Willis, Sil, 50-3.75; 2. Zach Short, Leb, 49-11.25; 3. Lio Tunai, TD, 49-7; 4. Robert Powers, Wil, 48-5.5; 5. Jon Horn, Lib, 48-1.75; 6. Austin Holmes, EP, 45-10; 7. Jacob Zartman, St. Helens, 45-5; 8. Dakarai Polk, Ben, 45-4.25. Javelin — 1. Calvin Aylward, Sum, 192-7; 2. Austin Goldstein, Sher, 181-5; 3. Jon Horn, Lib, 174-4; 4. Zach Short, Leb, 172-11; 5. Grayland Lunn, Ash, 163-9; 6. Brock Pinney, Spr, 163-6; 7. J’Rrett Baker, Sil, 163-5; 8. Trevor Konrady, Mar, 163-3. TJ — 1. Cameron Retherford, Ben, 47-4; 2. Jared Walchli, Her, 46-3.5; 3. Luke Wilson, Spr, 45-10.75; 4. Justin Schafer, Dal, 44-8.5; 5. Liam Henshaw, Mar, J44-8.5; 6. Brayden Childress, Leb, 44-5.75; 7. Kyle Tinnell, Red, 44-3; 8. Bryan Dunn-Abe, Fra, 43-10. LJ — 1. Liam Henshaw, Mar, 23-0.75. 2, Cameron Retherford, Ben, 23-0.5. 3, Spenser Schmidt, Chu, 22-5.25. 4, Jacob Lacoste, WA, 22-2. 5, Donte Robinson, Pen, 1-6.5. 6, Tristan Anastas, Wil, 21-6. 7, Nathan Moore, Wlmt, 21-5.5. 8, Bryan Marlatt, Put, 21-3.5.

Class 4A

Team scores — North Bend 41, Siuslaw 39, Hidden Valley 37, Central 32, Scappoose 27, La Salle 24, Estacada 22, Banks 22, Sweet Home 19.5, Newport 16, Philomath 15, Ridgeview 14, Brookings-Harbor 14, La Grande 13, Elmira 11.5, Gladstone 11, La Pine 10, North Valley 10, Cascade 10, Sisters 8.5, Crook County 8, Marshfield 8, Henley 8, South Umpqua 7, McLoughlin 6, Madras 4, Molalla 4, Seaside 4, Tillamook 4, Cottage Grove 3, Mazama 1.5, Phoenix 1, North Marion 1.

400-meter relay — 1. Cen, 43.31; 2. HV, 43.39; 3. Sca, 43.47; 4. Glad, 43.83; 5. B-H, 44.64; 6. CG, 44.73; 7. LG, 44.78; 8. Phi, 44.84. 1,500 — 1. Mack Marbas, Sius, 3:58.47; 2. Brandon Pollard, Sis, 3:58.83; 3. Jakob Hiett, SH, 4:05.39; 4. Shane Crofoot, HV, 4:07.03; 5. Jefferson Farmer, Sea, 4:07.18; 6. Seth Campbell, Sius, 4:08.19; 7. Grayson Munn, Crook, 4:08.35; 8. Hector Rojo, Til, 4:08.67. 3,000 — 1, Mack Marbas, Sius, 8:42.75. 2, Jakob Hiett, SH, 8:45.15. 3, Shane Crofoot, HV, 8:51.95. 4, Mitchell Butler, Sius, 8:58.55. 5, Grayson Munn, Crook, 9:05.27. 6, Jason Rae, LS, 9:05.41. 7, John Roth, Cas, 9:10.60. 8, Randy Mena, Pho, 9:12.52. 100 — 1. Brandon Ellwagner, Baker, 11.06; 2. Matt Woods, NB, 11.07; 3. Trevor Sartnurak, Phi, 11.17; 4. Spencer Knight, SH, 11.24; 5. Bo Highburger, Elm, 11.30; 6. Wesley Stirk, Til, 11.31; 7. Jarrett White, Sca, 11.34; 8. Aaron Caballero, NM, 11.54. 400 — 1. Grant Lindley, Cen, 49.23; 2. Devin King, Banks, 49.66; 3. Justice Oman, Sca, 49.94; 4. Michael Capri, Nwpt, 50.10; 5. Jonathan Peterson, Sius, 51.51; 6. Cameron Perrin, HV, 51.66; 7. Sam Santiago, Crook, 51.78; 8. Trevor Browning, Glad, 51.94. 110h — 1. Ben Hortaleza, LS, 14.82; 2. Chris Houck, Phi, 15.21; 3. Tristin Warne, McL, 15.28; 4. Shaine Graham, B-H, 15.30; 5. Mike’l Andreasen, HV, 15.48; 6. Wesley Stirk, Til, 15.57; 7. Nicholas Boykin, Elm, 15.58; 8. Seth Andres, Rdgv, 17.61. 800 — 1. Brandon Pollard, Sis, 1:57.69; 2. Carlos Camacho, Nwpt, 1:58.65; 3. Luis Rivera, Crook, 1:58.86; 4. Zane West, Cen, 1:58.98; 5. Christian Parr, NM, 1:59.87; 6. Jefferson Farmer, Sea, 2:00.50; 7. Seth Campbell, Sius, 2:00.87; 8. Cameron Sorter, Sea, 2:01.07. 200 — 1. Wyatt Cunningham, NB, 22.21; 2. Justice Oman, Sca, 22.31; 3. Harley Gilpin, Elm, 22.50; 4. Trevor Sartnurak, Phi, 22.65; 5. Zachery Perrin, HV, 22.83; 6. Nick Rust, Sca, 22.84; 7. Zach Beltz, Elm, 22.90; 8. Thomas Peterson, Cen, 22.93. 300h — 1. Michael Capri, Nwpt, 39.82; 2. Tristin Warne, McL, 39.97; 3. Michael Seyl, Crook, 40.60; 4. Shaine Graham, B-H, 40.68; 5. Micah Jury, Est, 41.02; 6. Joe Dotson, Sius, 41.15; 7. Jake McAllister, Sis, 41.21; 8. Nicholas Boykin, Elm, 41.22. 1,600 relay — 1. Sca, 3:23.61; 2. Cen, 3:25.63; 3. Rdgv, 3:26.27; 4. HV, 3:26.98; 5. Crook, 3:27.49; 6. Glad, 3:29.29; 7. Sea, 3:30.03; 8. Mol, 3:30.07.

HJ — 1. Wyatt Cunningham, NB, 6-8; 2. Patrick Bladorn, Cas, 6-4; 3. Brendan Thurber-Blaser, Nwpt, 6-2; 4. Michael Loeffler, LS, 6-2; 5. Drake Anderson, Mdrs, 6-0; 6. James Jordan, NB, J6-0; 7. Caleb Ronhaar, Rdgv, J6-0; 8. Jake McAllister, Sis, 5-10. Discus — 1. Dallin Shurts, Banks, 163-7; 2. Justin Rich, Est, 157-10; 3. Brent Yeakey, Rdgv, 153-2; 4. Kenny Klippel, Sca, 152-9; 5. Zane Wardwell, Elm, 148-8; 6. Aaron Lefore, McL, 147-10; 7. Jacob Meek, LS, 143-8; 8. Trevor Duffy, SU, 141-3. PV — 1, Justin Petz, LP, 15-0. 2, Isaac Manning, Phi, 14-6. 3, Luke Lucero, NB, 14-0. 4, Hunter Drops, Mrsh, 13-6. 5, Lucas Hidalgo, Banks, 13-6. 6, Alex Backman, NB, 13-0. 7 (tie), Zac Arino, Maz, 12-6; Jeff Linn, Elm, 12-6. Shot — 1. Justin Rich, Est, 52-1.5; 2. Kenny Klippel, Sca, 51-8.5; 3. Trevor Duffy, SU, 51-8; 4. Duke York, HV, 50-0; 5. Jacob Meek, LS, 48-10.75; 6. Aaron Lefore, McL, 48-1.25; 7. Bo Highburger, Elm, 47-0.75; 8. Max Lydum, Cen, 47-0.5. Javelin — 1. Ronnie Manley, B-H, 182-5; 2. Zech Bresser, Hen, 181-10; 3. Blaine Kreutz, LG, 177-9; 4. Jacob Meek, LS, 175-1; 5. Brendan Thurber-Blaser, Nwpt, 174-10; 6. Hunter Drops, Mrsh, 169-9; 7. Caleb Woodworth, LG, 167-10; 8. Will Beaudry, Nwpt, 164-0. TJ — 1. Douglas Dahl, NV, 46-11.5; 2. Grant Lindley, Cen, 42-11.75; 3. Cody Simpson, Rdgv, 42-6.5; 4. E.J. Penn, Glad, 42-3.75; 5. Dillon Zheol, Est, 41-8.5; 6. Drae Stark, NB, 41-3.5; 7. Blaine Kreutz, LG, 41-2.25; 8. Billy Jones, Sius, 40-10.5. LJ — 1. Mike’l Andreasen, HV, 22-1; 2. Drew Matthews, NB, 21-5.25; 3. Billy Jones, Sius, 21-4.75; 4. Ben Hortaleza, LS, 21-0; 5. Darian Baughman, Mol, 20-9.75; 6. Kody Kantola, Cen, 20-8.75; 7. Ben Baxter, Baker, 20-8.75; 8. Blaine Kreutz, LG, 20-8.5.

GIRLS

Class 6A

Team scores — Grant 45, Central Catholic 44, Barlow 41, Jeuit 39, Sunset 36, Sheldon 34, Lakeridge 34, North Medford 32, Oregon City 31, Hillsboro 27, Grants Pass 26, Tigard 20, Roseburg 18, North Salem 16, West Salem 16, Tualatin 14, Westview 14, Gresham 14, Lake Oswego 14, Lincoln 13, St. Mary’s Academy 12, McMinnville 11, Glencoe 10, South Eugene 10, McNary 9, Sprague 7, Southridge 5, Newberg 5, South Medford 5, Thurston 4, Crater 4, Forest Grove 3, Centennial 3, Beaverton 2, Clackamas 2, David Douglas 1, McKay 1.

400-meter relay — 1, Barlow, 47.74; 2. CC, 47.99; 3. Hil, 48.21; 4. Lin, 48.31; 5. Grant, 48.60. 6. Shel, 48.77; 7. OC, 48.83; 8. Jes, 49.20 1,500 — 1. Ella Donaghu, Grant, 4:31.21; 2. Piper Donaghu, Grant, 4:34.92; 3. Paige Rice, SMA, 4:38.77; 4. Nicole Griffiths, Sun, 4:40.58; 5. Mahala Norris, Rose, 4:43.71; 6. Brooke Chuhlantseff, WS, 4:43.88; 7. Erin Gregoire, Bea, 4:44.48; 8. Megan Franz, Tig, 4:44.74. 3,000 — 1, Ella Donaghu, Grant, 9:56.79. 2, Gracie Todd, Shel, 10:14.19. 3, Charlotte Corless, Sun, 10:15.93. 4, Dylan Hite, Jes, 10:16.84. 5, Gracie Tostenson, Crtr, 10:16.96. 6, Audrey Huelskamp, Sun, 10:17.96. 7, Maia Edwards, Clak, 10:20.05. 8, Kennedy Allen, DD, 10:20.87. 100 — 1. Becca Houk, OC, 12.04; 2. Anna Dean, Hil, 12.08; 3. Taylor Coon, Sun, 12.09; 4. Danelle Woodcock, Barlow, 12.14; 5. Karrin Shriner, OC, 12.24; 6. Sara Turner, Barlow, 12.40; 7. Malika Washington, CC, 12.40; 8. Jewel Kaydea, McK, 12.41. 400 — 1. Olivia Gabriel, CC, 56.19; 2. Savannah Greenwade, NM, 57.34; 3. Daysha Simms-Garcia, McN, 58.12; 4. Chloe Smith, Jes, 58.94; 5. Michelle Chandler, SMA, 59.20; 6. McCall Phillips, Jes, 59.22; 7. Danielle Duran, McN, 59.46; 8. N’Dea Flye, OC, 1:00.02. 100h — 1. Anna Dean, Hil, 14.44; 2. Leah Russell, Gre, 15.03; 3. Riley Knebes, NS, 15.06; 4. Deshae Wise, GP, 15.14; 5. Natalie Leckey, Sthr, 15.17; 6. Lindsey Dorsey, Spr, 15.74; 7. Abby Wachter, Jes, 16.24; 8. Lindsey Rosette, Tig, 26.93. 800 — 1. Piper Donaghu, Grant, 2:12.20; 2. Tess Michaelson, Lin, 2:13.25; 3. Chloe Jensen, Jes, 2:16.01; 4. Megan Franz, Tig, 2:17.16; 5. Brooke Chuhlantseff, WS, 2:17.71; 6. Mahala Norris, Rose, 2:21.15; 7. Paige Rice, SMA, 2:21.71; 8. Kimberly Solberg, Rose, 2:22.93. 200 — 1. Becca Houk, OC, 24.74; 2. Taylor Coon, Sun, 24.80; 3. Malika Washington, CC, 25.12; 4. Olivia Gabriel, CC, 25.39; 5. Karrin Shriner, OC, 25.44; 6. Shayla Noil, Grant, 25.50; 7. Krissy Thomas, Hil, 25.72; 8. Anna Dean, Hil, 25.91. 300h — 1. Riley Knebes, NS, 43.69; 2. Halley Folsom, NM, 44.09; 3. Leah Russell, Gre, 44.30; 4. Riley Ford, CC, 44.85; 5. Abby Wachter, Jes, 45.26; 6. Natalie Leckey, Sthr, 45.69; 7. Saskia McNairy, Lkr, 46.06; 8. Claire Corbitt, Jes, 46.08. 1,600 relay — 1. CC, 3:52.67; 2. Grant, 3:56.48; 3. Lin, 3:57.48; 4. Jes, 3:59.94; 5. LO, 4:00.68; 6. NM, 4:00.91; 7. Lkr, 4:02.15; 8. Tig, 4:02.49.

HJ — 1. Halley Folsom, NM, 5-5; 2. Hannah Garrity, Wstv, 5-4; 3. Geneva Lehnert, Shel, J5-4; 4. Zharia Hale, CC, 5-3; 5. Lucy Bellville, McM, 5-2; 6. Anna Laber, CC, 5-2; 7. Claire Corbitt, Jes, 5-1; 8. Lotte Ellen Seifert, GP, 5-1. Discus — 1. Ana Richardson, SE, 138-6; 2. Maddie Rabing, Lkr, 138-2; 3. Kendell Erb, NM, 126-9; 4. Kristina Clark, GP, 121-8; 5. Elise Conroy, Tig, 121-2; 6. Sydney Olson, Cntl, 118-10; 7. Savannah Sharp, Sun, 116-10; 8. Dominique Burden, McM, 113-0. PV — 1, Laura Taylor, Tua, 12-8. 2, Tory Edwards, LO, 11-3. 3, Marissa Taylor, LO, 11-3. 4 (tie), Iyana Irving, WS, 10-6; Amber Prevedello, Shel, 10-6; Kathrina Slater, Jes, 10-6. 7, Nicole Kangas, Lkr, 10-6. 8, Victoria Prouty, Tig, 10-6. Shot — 1. Maddie Rabing, Lkr, 43-5.25; 2. Elise Conroy, Tig, 39-3.25; 3. Savannah Sharp, Sun, 38-5.25; 4. Sara Miles, SM, 37-1.75; 5. Kristina Clark, GP, 37-0.25; 6. Maddie Pernich, Barlow, 36-9.75; 7. Jalyn Clark-Johnson, McM, 35-9.75; 8. Nicole Logologo, Spr, 34-7.25. Javelin — 1. Gabrielle Kearney, Rose, 164-2; 2. Kristina Clark, GP, 136-11; 3. JoJo Ananouko, Jes, 132-7; 4. Paityn Peterson, New, 124-6; 5. Amira Johnson, Thu, J124-6; 6. Sarah Maffett, GP, 123-1; 7. Keira McCarrell, WS, 121-8; 8. Emilee Silbernagel, WS, 119-6. TJ — 1. Courtney Vacek, Glen, 38-6; 2. Danelle Woodcock, Barlow, 37-8.5; 3. Saskia McNairy, Lkr, 37-3.75; 4. Reed Richardson, Wstv, 37-3.25; 5. Karina Moreland, Tua, 36-9.5; 6. Lindsey Dorsey, Spr, 36-8; 7. Kasey Campbell, WS, 36-3.75; 8. Hannah Lautenbach, Wstv, 36-2.5. LJ — 1. Danelle Woodcock, Barlow, 19-00; 2. Elizabeth Prevedello, Shel, 18-1.25; 3. Saskia McNairy, Lkr, 17-110; 4. Geneva Lehnert, Shel, 17-5.250; 5. Dakota Buhler, McM, 17-4.750; 6. Alyssa Villalobos, FG, 17-20; 7. Renick Meyer, Barlow, 17-1.255; 8. Alyssa Looney, McN, 16-9.75.

Class 5A

Team scores — Summit 107, Corvallis 55, Liberty 49, Hood River Valley 42, Hermiston 41, Wilsonville 31, Cleveland 23, Milwaukie 20, Benson 19, Crescent Valley 18, Sherwood 16, St. Helens 13, Wilson 13, Silverton 13, West Albany 13, Churchill 13, Dallas 11, Bend 11, Lebanon 11, Marist 11, Madison 10, Pendleton 9, Mountain View 8, Franklin 7, The Dalles 6.5, North Eugene 5, Sandy 4, Willamette 3.5, Putnam 2.

400-meter relay — 1, Sum, 48.74. 2, HRV, 48.89. 3, Wlsv, 50.16. 4, Her, 50.37. 5, Lib, 50.38. 6, West Albany, 50.38. 7, CV, 50.45. 8, Wil, 50.53. 1,500 — 1. Rachel Khaw, Lib, 4:41.81; 2. Justine Feist, Cor, 4:42.09; 3. Kaely Gordon, Sum, 4:42.98; 4. Emma Wren, Cle, 4:44.33; 5. Grace Grim, HRV, 4:47.77; 6. Bryn McKillop, Cle, 4:48.20; 7. Olivia Brooks, Sum, 4:48.42; 8. Maddie Fuhrman, Sil, 4:49.07. 3,000 — 1. Emma Wren, Cle, 10:16.29. 2, Justine Feist, Cor, 10:19.57. 3, Olivia Brooks, Sum, 10:21.45. 4, Rachel Khaw, Lib, 10:23.46. 5, Maddie Fuhrman, Sil, 10:24.74. 6, Olivia Stein, Wil, 10:25.36. 7, Piper McDonald, Sum, 10:36.88. 8, Sascha Bockius, HRV, 10:38.92. 100 — 1. Jestena Mattson, HRV, 12.13; 2. Jansen Edmiston, Her, 12.49; 3. Megan Buzzas, Sum, 12.50; 4. Jazmin McKenzie, Ben, 12.60; 5. Jade Weiss, Wlsv, 12.69; 6. Alexa Thomas, Sum, 12.73; 7. Kinnah Rhodes, Ben, 12.74; 8. Emily Johansen, Sher, 12.79. 400 — 1. Aiyanna Cameron-Lewis, CV, 56.73; 2. Mylene Gorzynski, Cor, 57.79; 3. Jansen Edmiston, Her, 59.17; 4. Sarah Martinez, Lib, 59.27; 5. Emily Viuhkola, HRV, 59.91; 6. Sophia Cunningham, Bend, 1:00.02; 7. Emma Stevenson, Sum, 1:00.89; 8. Ellie Ray-Rouse, NE, 1:01.56. 100h — 1. Tieara Norman, Mil, 15.12; 2. Bri Kempf, Mar, 15.31; 3. Miranda Brown, Sum, 15.33; 4. Elizabeth Pecsok, Lib, 15.72; 5. Camille Weaver, Sum, 15.83; 6. Hannah Boozer, Pen, 15.85; 7. Camille Miedema, Cor, 16.24; 8. Katie Conklin, TD, 18.02. 800 — 1. Sarah Reeves, Sum, 2:13.60; 2. Taryn Rawlings, Wlsv, 2:14.52; 3. Aiyanna Cameron-Lewis, CV, 2:16.86; 4. Sydney Brieher, Wil, 2:18.42; 5. Gwyneth McMorris, Cor, 2:19.83; 6. Natalie Hakala, Mar, 2:20.92; 7. Grace Grim, HRV, 2:21.59; 8. Ciara Jones, MV, 2:22.98. 200 — 1. Jestena Mattson, HRV, 25.25; 2. Mylene Gorzynski, Cor, 26.14; 3. Alexa Thomas, Sum, 26.20; 4. Briana Bolster, MV, 26.23; 5. Allison Young, West Albany, 26.24; 6. Anna Schlosser, HRV, 26.41; 7. Teneah Rushen, Franklin, 26.84; 8. Bethany Cerdan, Wlsv, 26.86. 300h — 1. Sarah Martinez, Lib, 44.61; 2. Tieara Norman, Mil, 44.97; 3. Miranda Brown, Sum, 45.05; 4. Jansen Edmiston, Her, 46.56; 5. Nicole Niskanen, South Albany, 47.19; 6. Lily Grable, Spr, 47.63; 7. Camille Weaver, Sum, 48.52; 8. Kenna Meinhart, Wil, 48.73. 1,600 relay — 1. Sum, 4:01.26; 2. Lib, 4:01.63; 3. Cor (Grace Spaulding 12, Gwyneth McMorris, 4:02.98; 4. CV, 4:03.37; 5. Wlsv, 4:04.73; 6. HRV, 4:05.83; 7. Cle, 4:05.96; 8. Bend, 4:10.15.

HJ — 1. Elizabeth Pecsok, Lib, 5-4. 2, Mckenzie Byrd, Her, 5-4. 3, Hannah Cochran, Sum, 5-2. 4, Danielle Taylor, Sum, 5-2. 5, Emma Hausafus, Cle, 5-1. 6, Grace Spaulding, Cor, 5-1. 7, Laah Whitmore, Mad, 5-1. 8 (tie), Katie Conklin, TD, 5-0; Avery Cottle, Wlmt, 5-0. Discus ?? 1. Elyse Cuthbertson, Sher, 124-8; 2. Kyleen Benz, Dal, 117-4; 3. Rebecca Wenz, Wlsv, 113-3; 4. Helen Kavapalu, Mad, 112-5; 5. Rachel Thompson, Ben, 111-1; 6. Sarah Winterstein, NE, 109-11; 7. Wendi Gage, MV, 109-6; 8. Annie Waldrop, Cor, 108-10. PV — 1. Samantha Tollerud, Chu, 12-3; 2. Samantha Mcgee, Bend, 11-0; 3. Jessica Henslee, West Albany, 10-9; 4. Tessa Davis, Franklin, 10-6; 5. Ryleigh Crenshaw, Wil, 10-0; 6. Courtney May, Dal, 9-6; 7. Audrey Bright, Put, 9-6; 8. Yasmin Hill, TD, 9-0. Shot — 1. Elizabeth Pecsok, Lib, 40-7.5; 2. Cheyenne Partlow, Sil, 39-5.75; 3. Annie Waldrop, Cor, 38-2.5; 4. Elyse Cuthbertson, Sher, 37-4.25; 5. Mckenzie Byrd, Her, 37-0.25; 6. Helen Kavapalu, Mad, 35-8.5; 7. Myah Harter, Sum, 34-8.5; 8. Sarah Winterstein, NE, 34-2. Javelin — 1. Mckenzie Byrd, Her, 142-4; 2. Amanda Short, Leb, 130-1; 3. Rebecca Wenz, Wlsv, 123-8; 4. Mercedes Mingus, Sum, 123-4; 5. Raquel Pellecer, Sandy, 123-2; 6. Alexis Hassenger, Leb, 121-5; 7. Marlene Bodmer, Pen, 117-0; 8. Lisa Huang, Cle, 115-5. TJ — 1. Miranda Brown, Sum, 37-0.25; 2. Kylie Reinholdt, SH, 37-0; 3. Camille Weaver, Sum, 36-2.75; 4. Grace Spaulding, Cor, 36-0.75; 5. Charmayne Robinson, Pen, 35-2.5; 6. Autumn Baumgartner, Wlmt, 34-9.25; 7. Katie Conklin, TD, 34-5.5; 8. Rachelle Locey, Cor, 34-0. LJ — 1. Tieara Norman, Mil, 18-4.25; 2. Jazmin McKenzie, Ben, 17-3.50; 3. Miranda Brown, Sum, 17-1.50; 4. Kylie Reinholdt, SH, 17-1.25; 5. Emma Stevenson, Sum, 16-6.75; 6. Samantha Tollerud, Chu, 16-6.5; 7. Yasmin Hill, TD, 16-6.5; 8. Rachelle Locey, Cor, 16-3.25.

Class 4A

Team scores — North Valley 65, Crook County 46, Marshfield 40, Ridgeview 37, Sisters 34, Banks 28.5, Cottage Grove 28, Philomath 28, Phoenix 27, Sutherlin 26, La Grande 26, Gladstone 24, Newport 23, La Salle 21, Suislaw 20, Central 19, North Bend 19, Scappoose 18, Henley 17, Seaside 17, Elmira 16, Estacada 15.5, Molalla 13, North Marion 12, Cascade 9, Yamhill-Carlton 9, Mazama 7, Astoria 7, McLoughlin 4, Junction City 4, Klamath Union 3.

400-meter relay — 1, NV, 49.23. 2, Mrsh, 50.12. 3, Crook, 50.76. 4, LS, 50.77. 5, CG, 50.89. 6, Rdgv, 51.02. 7, Hen, 51.23. 8, Phi, 51.49. 1,500 — 1. Charlie Davidson, Sca, 4:45.48; 2. Abby McBeth, Cen, 4:46.76; 3. Shaylen Crook, Mrsh, 4:46.83; 4. Charlotte Blakesley, Sea, 4:47.28; 5. Nevina DeLuca, Pho, 4:51.44; 6. Aria Blumm, Sis, 4:51.54; 7. Emma Amundsen, Pho, 4:56.88; 8. Celie Mans, Sius, 4:58.22. 3,000 — 1, Shaylen Crook, Mrsh, 10:12.27. 2, Nevina DeLuca, Pho, 10:39.37. 3, Aria Blumm, Sis, 10:43.01. 4, Abby McBeth, Cen, 10:49.69. 5, Amanda Welch, LG, 11:05.80. 6, Celie Mans, Sius, 11:07.75. 7, Meaghan Alba, Phi, 11:13.11. 8, Heather Keniry, LG, 11:13.15. 100 — 1. Kerissa D’Arpino, NV, 11.94; 2. Venessa D’Arpino, NV, 12.00; 3. Rachel Vinjamuri, Nwpt, 12.41; 4. Ahsha Mootz, CG, 12.45; 5. Tori Johnson, Est, 12.61; 6. Natalie Cummings, Ast, 12.71; 7. Madeline Bernard, Crook, 12.90; 8. Hannah Schweighardt, NM, 13.07. 400 — 1. Venessa D’Arpino, NV, 55.36; 2. Kerissa D’Arpino, NV, 55.63; 3. Rachel Vinjamuri, Nwpt, 58.57; 4. Talya Holenstein, LS, 58.73; 5. Kelsey Hathaway, Glad, 59.11; 6. Suzanne Van De Grift, Y-C, 59.30; 7. Natalie Ambrose, Sis, 59.61; 8. Cassandra Brownell, LG, 1:00.32. 100h — 1. Willow Charlton, Hen, 15.34; 2. Mikaela Siegel, Sius, 15.75; 3. Haley White, LG, 15.95; 4. Kirstyn Groshong, Elm, 16.02; 5. Allison Kilday, Sea, 16.16; 6. Kristi Childers, McL, 16.39; 7. Courtney Crain, LS, 16.55; 8. Hannah Waite, NM, 18.12. 800 — 1. Emily Bever, Mol, 2:16.87; 2. Zoe Falk, Sis, 2:18.95; 3. Charlie Davidson, Sca, 2:19.49; 4. Jenna Grunwald, Phi, 2:22.11; 5. Hudson Weybright, CG, 2:23.98; 6. Taylor Brown, Hen, 2:24.46; 7. Abby Kessi, Sca, 2:24.85; 8. Gabby Hobson, NB, 2:25.36. 200 — 1. Kerissa D’Arpino, NV, 24.34; 2. Venessa D’Arpino, NV, 24.42; 3. Ahsha Mootz, CG, 25.03; 4. Rachel Vinjamuri, Nwpt, 25.29; 5. Tori Johnson, Est, 25.89; 6. Brittany Cook, Mrsh, 26.12; 7. Sarah King, Y-C, 26.18; 8. Kristi Childers, McL, 26.21. 300h — 1. Hannah Waite, NM, 45.41; 2. Dakota Steen, Rdgv, 46.12; 3. Allison Kilday, Sea, 46.17; 4. Megan Schrock, Phi, 46.69; 5. Haley White, LG, 47.04; 6. Jamilla Gambee, JC, 47.25; 7. Courtney Crain, LS, 47.35; 8. Tierra Stephenson, Phi, 47.81. 1,600 relay — 1. Phi, 4:02.54; 2. Sis, 4:03.28; 3. Rdgv, 4:03.68; 4. LG, 4:06.68; 5. Y-C, 4:07.06; 6. Mol, 4:08.78; 7. Pho, 4:08.87; 8. LS, 4:11.04.

HJ — 1, Amy Hilger, Banks, 5-5. 2, Hosanna Wilder, Rdgv, 5-4. 3, Julia Kenyon, Cen, 5-1. 4 (tie), Tori Johnson, Est, 5-0; Ariel Slifka, Banks, 5-0. 6. Christy Seaton, Cas, 5-0. 7, Rebecca Saxton, KU, 4-10. 8, Megan Hoback, NV, 4-10. Discus — 1. Olivia Gulliford, Sut, 133-5; 2. Tori Romig, Pho, 133-5; 3. McKenzie Hidalgo, Rdgv, 131-7; 4. Annie Victor, Banks, 124-8; 5. Halie Korff, Ast, 118-5; 6. Haley Bell, Cas, 113-9; 7. Ashlee Cole, Sius, 112-7; 8. Taylee Pratt, JC, 111-6. PV — 1. Mikena Shay, NB, 11-0; 2. McKenzie Gauntz, NB, 10-9; 3. Elena Otteson, Glad, 10-0; 4. Danielle Michael, Crook, 10-0; 5. Rachel Seagren, Phi, 9-6; 6. Samantha Tullis, Rdgv, J9-6; 7. Tessa O’ Hern, Sis, 9-6; 8. Nishi Chase, KU, 9-0. Shot — 1. Hannah Troutman, Crook, 42-1; 2. Kathryn Kaonis, Crook, 41-2; 3. Olivia Gulliford, Sut, 39-9.5; 4. Sylvia Dean, CG, 37-1; 5. Brianna Thompson, Nwpt, 36-6; 6. Emma Hickman, Pho, 36-4.25; 7. Katrina Linenko, Nwpt, 36-2.5; 8. Annie Victor, Banks, 35-4. Javelin — 1. Kelsey Shaw, Elm, 149-5; 2. Kindel Bailey, Banks, 139-5; 3. Ashlee Cole, Sius, 133-4; 4. Hannah Troutman, Crook, 124-3; 5. Destiny Dawson, CG, 124-1; 6. Brianna Yeakey, Rdgv, 121-0; 7. Maria Gray, Hen, 115-8; 8. Haley Bell, Cas, 115-2. TJ — 1. Brittany Coleman, Sut, 35-11.5; 2. Adryana Chavez, Mrsh, 35-5.75; 3. Kelsey Hathaway, Glad, 35-5; 4. Jasmine Smith, LG, 34-10.5; 5. Elizabeth Levesque, Maz, 34-9.25; 6. Sarah Davies, Est, 33-9.25; 7. Danielle Willyard, Sea, 33-8.5; 8. Grieta King, Elm, 33-7.5. LJ — 1. Laken Berlin, Crook, 17-1.25, ; 2. Kelsey Hathaway, Glad, 17-1; 3. Claire Primack, LS, 16-9.5; 4. Isabel Groth, Mrsh, 16-6.75; 5. Michaela Miller, Sis, 16-3.25; 6. Elizabeth Levesque, Maz, J16-3.25; 7. Emily Rose, Cas, 16-2.25; 8. Zoe Falk, Sis, 16-2.