Prep scoreboard

Boys lacrosse

OHSLA State Playoffs

Second Round

Tuesday’s Results

Oregon Episcopal 13, Beaverton 3

Central Catholic 6, Sherwood 5 (3 OT)

Lincoln 14, Southridge 7

Lakeridge 20, Glencoe 3

West Linn 12, Westview 1

Sunset 13, Bend 3

Clackamas 14, Summit 8

Jesuit 20, Wilsonville 9

Quarterfinals

Friday’s Games

Central Catholic at Oregon Episcopal

Lincoln at Lakeridge

Sunset at West Linn

Clackamas at Jesuit

Semifinal Round

June 4, TBA

Championship Final

June 7, TBA

Baseball

OSAA Playoffs

Class 6A

First Round

Monday’s results

Crater 3, Aloha 1

Tigard 4, Beaverton 2

Century 5, Central Catholic 4

Sheldon 6, Sunset 3

Clackamas 4, Glencoe 1

West Linn 3, Roseburg 1

Westview 3, Thurston 0

Hillsboro 5, West Salem 1

Tualatin 3, David Douglas 0

Lincoln 4, Lakeridge 1

McMinnville 5, Sprague 2

North Salem 5, Reynolds 2

McNary 7, Jesuit 2

Lake Oswego 4, Southridge 0

South Medford 5, Barlow 4

North Medford 5, Oregon City 3

Second Round

Today’s Games

Tigard at Crater

Century at Sheldon

West Linn at Clackamas

Hillsboro at Westview

Lincoln at Tualatin

North Salem at McMinnville

McNary at Lake Oswego

South Medford at North Medford

Quarterfinal Round

May 30, TBA

Semifinal Round

June 3, TBA

Championship Final

June 7 at Volcanoes Stadium, Keizer, TBA

Class 5A

First Round

Today’s Games

Marist at Bend

Sandy at Madison

Hermiston at Sherwood

Dallas at Ashland

Hood River Valley at Springfield

Corvallis at Pendleton

Churchill at West Albany

North Eugene at Crescent Valley

Quarterfinal Round

Friday’s Games

Marist/Bend winner vs. Sandy/Madison winner

Hermiston/Sherwood winner vs. Dallas/Ashland winner

Hood River Valley/Springfield winner vs. Corvallis/Pendleton winner

Churchill/West Albany winner vs. North Eugene/Crescent Valley winner

Semifinal Round

June 3, TBA

Championship Final

June 7 at Volcanoes Stadium, Keizer, TBA

Class 4A

First Round

Today’s Games

Mazama at Sisters

Newport at North Bend

La Grande at Scappoose

Hidden Valley at North Marion

Estacada at Baker

Cascade at Ridgeview

Astoria at Philomath

Cottage Grove at Henley

Quarterfinal Round

Friday’s Games

Mazama/Sisters winner vs. Newport/North Bend winner

La Grande/Scappoose winner vs. Hidden Valley/North Marion winner

Estacada/Baker winner vs. Cascade/Ridgeview winner

Astoria/Philomath winner vs. Cottage Grove/Henley winner

Semifinal Round

June 3, TBA

Championship Final

June 7 at Volcanoes Stadium, Keizer, TBA

Class 3A

First Round

Today’s Games

Amity at Valley Catholic

Blanchet Catholic at Clatskanie

Harrisburg at Stanfield

Dayton at Glide

Burns at Horizon Christian, Tualatin

Vale at Pleasant Hill

St. Mary’s, Medford at Santiam Christian

Rainier at Cascade Christian

Quarterfinal Round

Friday’s Games

Amity/Valley Catholic winner vs. Blanchet Catholic/Clatskanie winner

Harrisburg/Stanfield winner vs. Dayton/Glide winner

Burns/Horizon Christian, Tualatin winner vs. Vale/Pleasant Hill winner

St. Mary’s, Medford/Santiam Christian winner vs. Rainier/Cascade Christian winner

Semifinal Round

June 3, TBA

Championship Final

June 6 at Volcanoes Stadium, Keizer, TBA

Class 2A/1A

First Round

Today’s Games

Lost River at Knappa

Portland Christian at Gold Beach

Country Christian at Weston-McEwen

Gaston at Umpqua Valley Christian

Reedsport at Kennedy

Regis at Toledo

Dufur at Grant Union

Union at Monroe

Quarterfinal Round

Friday’s Games

Lost River/Knappa winner vs. Portland Christian/Gold Beach winner

Country Christian/Weston-McEwen winner vs. Gaston/Umpqua Valley Christian winner

Reedsport/Kennedy winner vs. Regis/Toledo winner

Dufur/Grant Union winner vs. Union/Monroe winner

Semifinal Round

June 3, TBA

Championship Final

June 6 at Volcanoes Stadium, Keizer, TBA

Softball

OSAA Playoffs

Class 6A

First Round

Monday’s Results

North Medford 6, Beaverton 0

Jesuit 6, Sprague 4 (9 inn.)

Thurston 5, Oregon City 2

Grants Pass 9, Gresham 1

Westview 8, Clackamas 1

West Linn 6, Reynolds 2

Lincoln 7, Tigard 5

Barlow 11, McMinnville 1 (5 inn.)

South Medford 5, Tualatin 1 (11 inn.)

Roseburg 6, Forest Grove 5

Aloha 6, Canby 2

Glencoe 12, Sheldon 9

Central Catholic 6, Lakeridge 0

Southridge 3, West Salem 2

Newberg 11, McNary 5

South Salem 18, South Eugene 0 (5 inn.)

Second Round

Today’s Games

Jesuit at North Medford

Thurston at Grants Pass

West Linn at Westview

Lincoln at Barlow

South Medford at Roseburg

Aloha at Glencoe

Southridge at Central Catholic

Newberg at South Salem

Quarterfinal Round

May 30, TBA

Semifinal Round

June 3, TBA

Championship Final

June 7 at OSU Softball Complex, Corvallis, TBA

Class 5A

First Round

Today’s Games

Wilson at Sandy

Marist at St. Helens

Churchill at Putnam

Eagle Point at West Albany

Corvallis at Pendleton

Silverton at Liberty

Willamette at Bend

Sherwood at Hood River Valley

Quarterfinal Round

Friday’s Games

Wilson/Sandy winner vs. Marist/St. Helens winner

Churchill/Putnam winner vs. Eagle Point/West Albany winner

Corvallis/Pendleton winner vs. Silverton/Liberty winner

Willamette/Bend winner vs. Sherwood/Hood River Valley winner

Semifinal Round

June 3, TBA

Championship Final

June 7 at OSU Softball Complex, Corvallis, TBA

Class 4A

First Round

Today’s Games

Mazama at Yamhill-Carlton

Banks at South Umpqua

Stayton at Sweet Home

Douglas at Henley

Marshfield at Gladstone

Elmira at Ridgeview

Scappoose at Newport

North Marion at McLoughlin

Quarterfinal Round

Friday’s Games

Mazama/Yamhill-Carlton winner vs. Banks/South Umpqua winner

Stayton/Sweet Home winner vs. Douglas/Henley winner

Marshfield/Gladstone winner vs. Elmira/Ridgeview winner

Scappoose/Newport winner vs. North Marion/McLoughlin winner

Semifinal Round

June 3, TBA

Championship Final

June 7 at OSU Softball Complex, Corvallis, TBA

Class 3A

First Round

Today’s Games

Rogue River at Glide

Vale at Lakeview

Willamina at Blanchet Catholic

Elgin at Pleasant Hill

Harrisburg at Rainier

Colton at Corbett

Santiam Christian at Enterprise

Clatskanie at Dayton

Quarterfinal Round

Friday’s Games

Rogue River/Glide winner vs. Vale/Lakeview winner

Willamina/Blanchet Catholic winner vs. Elgin/Pleasant Hill winner

Harrisburg/Rainier winner vs. Colton/Corbett winner

Santiam Christian/Enterprise winner vs. Clatskanie/Dayton winner

Semifinal Round

June 3, TBA

Championship Final

June 6 at OSU Softball Complex, Corvallis, TBA

Class 2A/1A

First Round

Today’s Games

Gold Beach at Weston-McEwen

Pilot Rock at Riddle

Lowell at Central Linn

Knappa at Bonanza

Regis at Union

Prospect at Vernonia

Western Mennonite at Yoncalla

Kennedy at North Douglas

Quarterfinal Round

Friday’s Games

Gold Beach/Weston-McEwen winner vs. Pilot Rock/Riddle winner

Lowell/Central Linn winner vs. Knappa/Bonanza winner

Regis/Union winner vs. Prospect/Vernonia winner

Western Mennonite/Yoncalla winner vs. Kennedy/North Douglas winner

Semifinal Round

June 3, TBA

Championship Final

June 6 at OSU Softball Complex, Corvallis, TBA