Bowling

Rimrock Lanes, Prineville

———

Week 5

Grizzly Mountain Men’s League

Team highs — Scratch series: Oregon Vision Center, 2896; Scratch game: Rimrock Lanes, 896; Handicap series: Roar Denture Center, 3209.

Men’s highs — Scratch series: Alan Anderson, 652; Scratch game: BuckBuck 111, 238; Handicap series: Levi Nichols, 717; Handicap game: Colby Hawes, 265.

———

Week 5

Rimrock Rollers

Team highs — Scratch series: Smart Aces, 1798; Scratch game: Fearsome Four, 637; Handicap series: Pin Bangers, 2534; Handicap game: Gett-er Done, 854.

Men’s highs — Scratch series: Jeff Williams, 604; Scratch game: Rick Beebe, 233; Handicap series: Ed Bilinowich, 683; Handicap game: John Kolb, 231.

Women’s highs — Scratch series: Sheila Davis, 558; Scratch game: Tava Best-Beck, 175. Handicap series: Ronda Calbreath, 680; Handicap game: Brandi Rasmussen, 233.

———

Week 1

Friday Night Specials

Team highs — Scratch series: Madras Speedway, 1933; Scratch game: Aley Katz, 706; Handicap series: In the Rut, 2562; Handicap game: Rip City, 872.

Men’s highs — Scratch series: Marc Turner, 590; Scratch game: Ben Allen, 246; Handicap series: Lyle Evans, 649; Handicap game: Cole Boatman, 258.

Women’s highs — Scratch series: Ramona Freeman, 496; Scratch game: Lydia Evans, 173. Handicap series: Yulonda Platt, 636; Handicap game: Mercedes Ruhl, 229.

Running

Bigfoot Runs

Sunday in Bend

10K road

Men (Top 10 of 25) — 1, Max King, 31:21.0. 2, Matt Palilla, 33:40.3. 3, Ian Sharman, 34:38.1. 4, Robbie Donohue, 35:48.4. 5, Samuel Schwarz, 36:35.1. 6, Mark Amondson, 38:52.2. 7, Rory Rowan, 39:30.1. 8, Kyle Kirsch, 43:53.6. 9, John Swenson, 43:58.2. 10, Kurt Mortland, 44:51.3.

Women (Top 20 of 39) — 1, Lindsey Hagen, 38:03.0. 2, Michelle Lines, 40:12.6. 3, Valerie Ells, 41:02.4. 4, Allison Morgan, 42:07.1. 5, Nicole Schoppe, 43:44.6. 6, Ellen Kramer, 45:20.4. 7, Jennifer Volpi, 46:01.2. 8, Megan Murray, 48:26.8. 9, Caitlin Wheeler, 50:36.5. 10, Heidi Washenberger, 50:39.6. 11, Sarah Max, 50:40.0. 12, Julie Downing, 50:40.5. 13, Kathy Schoderhek, 50:40.9. 14, Stacy Welsh, 52:13.0. 15, Nicole Johnson, 54:04.1. 16, Karlene Austin, 54:30.1. 17, Jan Foltz, 54:35.8. 18, Kiri Seaton, 54:45.2. 19, Meagan Waltosz, 54:45.7. 20, Megan Jackson, 54:46.2.

10K trail

Men (Top 10 of 14) — 1, Jeremiah McGregor, 41:24.8. 2, Wayne Lewis, 41:45.0. 3, Sean Wibbenmeyer, 54:00.3. 4, Lorenzo Gonzalez, 54:18.0. 5, Jonathan Flint, 55:08.7. 6, Peter Whiteman, 55:42.1. 7, Zac Quatre, 56:49.5. 8, Alex Escobar, 57:08.9. 9, Ken Stenkamp, 59:41.0. 10, Dan Harshburger, 1:01:36.4.

Women (Top 15 of 28) — 1, Meg Lane, 41:40.2. 2, Camelia Mayfield, 43:48.5. 3, Mary Wellington, 48:13.9. 4, Laura Rene, 50:39.1. 5, Heather Clark, 51:38.4. 6, Deb Elliott, 52:18.1. 7, Kathy Fecteau, 53:20.3. 8, Calle Wontor, 54:03.6. 9, Sarah Robinson, 54:23.1. 10, Sue Schumacher, 55:55.3. 11, Sarah Graham, 57:09.6. 12, Kimberly Shepard, 59:02.5. 13, Janna Bednorz, 59:59.7. 14, Anne Escobar, 1:00:06.2. 15, Missy Little, 1:00:06.9.

The Great Pumpkin Race

Sunday in Bend

5K (top 30 out of 79 finishers)

1, Jason Colquhoun, 19:35.0. 2, Brian Seguin, 21:30.8. 3, Ryan Doherty, 21:37.6. 4, Bradley Haag, 21:39.1. 5, Karly Nash, 21:39.7. 6, Cole Buckley, 22:18.8. 7, Chris Gassner, 22:22.3. 8, Erin Gerhart, 22:46.3. 9, Martin Marquez, 23:10.8. 10, Nate Bankston, 24:29.4.

11, Wyatt DeBels, 24:30.7. 12, Callie Kim, 24:59.2. 13, Colleen Quinn, 25:21.8. 14, Luke Bents, 25:23.0. 15, Melissa Burch, 25:27.6. 16, Laura Close, 26:37.3. 17, Terry Christiansen, 27:15.8. 18, Liam Woodford, 27:25.3. 19, James Bents, 27:34.1. 20, Cody Wickwire, 27:35.7.

21, Katelyn Jolley, 27:38.5. 22, Noelle Adams, 28:50.7. 23, Alejandro Cervantes Vega, 28:52.8. 24, Maisy Andrus, 28:55.7. 25, Emily Womack, 28:58.1. 26, Krystal Lonren, 29:31.2. 27, Kiley Rucker, 29:31.4. 28, Sierra Wall, 29:34.0. 29, Kian Warnock, 30:01.0. 30, Jack Billowitz, 30:12.2.

Anabelle’s Angel Glow

Friday in Bend

5K (top 50 out of 204 finishers)

1, Jason Colquhoun, 18:47. 2, Evelyn Young, 19:08. 3, Cullen McAlpine, 19:29. 4, Jack Creech, 20:12. 5, Peter Christoff, 20:17. 6, Ainslie Knox, 20:24. 7, Jack Deaver, 20:35. 8, Riley Capuano, 20:50. 9, Bryce Capuano, 20:52. 10, Zachary Gregg, 21:19.

11, Yasamin Yazdi, 21:28. 12, Jude, 21:35. 13, Cole Buckley, 21:36. 14, Kyle Kirsch, 21:58. 15, Elida Ramsey, 21:58. 16, Alexandra Deaver, 22:05. 17, Payton Finney, 22:06. 18, Skye Knox, 22:48. 19, Suzanne Knox, 22:49. 20, David Lemke, 23:49.

21, Jake Bernardi, 23:51. 22, Doug Westerhoff, 23:54. 23, Payton McCarthy, 24:15. 24, Alex Grimsley, 24:17. 25, Blake Worbes, 24:41. 26, Tanya Capuana, 24:46. 27, Grant Felciano, 24:59. 28, Maverick Lundy, 25:17. 29, Alex Nevarov, 25:18. 30, Joanna McLeod, 25:25.

31, Daniella Dispenza, 25:25. 32, Mason Kissell, 25:28. 33, Nicholas Leary, 25:29. 34, Zack Carney, 25:29. 35, Rowan Kissell, 25:30. 36, Jordan Welsh, 25:38. 37, Samantha Grindeland, 25:38. 38, Brian Kissell, 25:39. 39, Emma Loyd, 25:42. 40, Carrie Deaver, 25:47.

41, Sterling Lundy, 25:48. 42, Simon Lemke, 25:54. 43, Timothy Gee, 25:54. 44, Eric Scott, 25:57. 45, Tiffany Stevens, 25:57. 46, Gavin Felciano, 25:59. 47, Bryce White, 26:07. 48, Stacy Welsh, 26:10. 49, Nicki Ott, 26:17. 50, Jennifer Lachman, 26:23.

Cyclocross

MBSEF Thrilla Cyclocross Series

Wednesday at Athletic Club of Bend

Week 4 of 4 (Top 10)

Cat 4 Men (3 laps) — 1, Mark Goodman, 30:54.5. 2, Chris Parco, 32:11.0.

Cat 4 Masters Men (3 laps) — 1, Jordan Miller, 31:13.6. 2, Scott Lindbloom, 31:46.7. 3, Andrew Fleming, 32:34.1. 4, Beau Eastes, 34:38.7. 5, Jeff Clay, 39:10.2. 6, Chris Thier, 39:18.1. 7, Rob Shatting, 40:26.5. 8, Ben Hein, 40:33.4. 9, Kyle Gorman, -1 lap. 10, Sean Hurst, -1 lap.

50+ Masters Men (3 laps) — 1, James Coats, 29:00.0. 2, Matt Engel, 30:23.0. 3, Matt Slater, 30:26.6. 4, Marcell Russenberger, 30:48.9. 5, Alan Thomason, 31:44.1. 6, Michael Nyberg, 32:15.1. 7, Jeff Nary, 32:41.6. 8, David Anderson, 32:44.8. 9, David Dorocke, 33:15.5. 10, Rob Kerr, 38:06.3.

60+ Masters Men (3 laps) — 1, David Edic, 32:23.1. 2, Guy Thibodeau, 33:28.7. 3, Stan Kiefer, 38:36.6.

70+ Masters Men (3 laps) — 1, Mark Pearson, 38:55.6. 2, Tad Hodgert, -1 lap.

Cat 5 Men (3 laps) — 1, Nate Meyer, 37:51.5. 2, Dylan Wood, 38:02.0. 3, David Sailors, 38:15.6. 4, CJ Ferrari, 38:21.2. 5, Miles Benefield, 38:45.0. 6, Zak Clark, 38:51.0. 7, Terry Kinnaman, 38:59.7. 8, Bayen Miller, -1 lap. 9, Bob Cutter, -1 lap. 10, Austin Kingsley, -1 lap.

Clydesdale Men (3 laps) — 1, Joe Larson, 32:40.8. 2, Colby Nightingale, 32:56.5. 3, John Livingston, 39:15.8. 4, Jon Elek, -1 lap.

Cat 3/4/5 Junior Men (3 laps) — 1, Ian Brown, 29:19.2. 2, Sam Day, 29:47.9. 3, Jacob Olander, 31:01.8. 4, Cameron Zipper, 31:47.8. 5, Eli Prochaska, 32:29.0. 6, Thomas Sickler, 32:50.6. 7, Aidan Whitelaw, 33:08.8. 8, Kanyon Wieche, 33:39.5. 9, Parke Chapin, 35:51.3. 10, Tyler Winans, 40:45.7.

Cat 4 Women (3 laps) — 1, Kim Ely, 38:26.7. 2, Julia Sparks, -1 lap. 3, Hayley McClure, -1 lap. 4, Kerry Martin, -1 lap.

Cat 5 Women (3 laps) — 1, Carrie Carney, 37”53.6. 2, Jesse Stark, -1 lap. 3, Tracy Miller, -1 lap. 4, Monique Testa, -1 lap.

Cat 3/4/5 Junior Women (3 laps) — 1, Natasha Visnack, 37:41.9. 2, Zoe Doden, -1 lap. Rylee McConnell, -1 lap.

50+ Masters Women (3 laps) — 1, Carolyn Daubeny, 37:47.7. 2, Mary Skrzynska, 38:08.5. 3, Michelle Mercer, 38:11.0.

18409428