Bowling

Rimrock Lanes, Prineville

———

Week 4

Rimrock Rollers

Team highs — Scratch series: Lucky Strikes, 1787; Scratch game: Gutt-er Done, 652; Handicap series: Fearsome Four, 2605; Handicap game: Smart Aces, 921.

Men’s highs — Scratch series: Jeff Williams, 580; Scratch game: Tim Leroue, 224; Handicap series: Marc Davis, 642; Handicap game: Josh Wittenburg, 259.

Women’s highs — Scratch series: Kathy Smith-Ruester, 506; Scratch game: Tava Best-Beck, 190. Handicap series: Holly Mizer, 677; Handicap game: Cindy Leroue, 241.

———

Week 4

Grizzly Mountain Men’s League

Team highs — Scratch series: The Udder Guys, 2681; Scratch game: Oregon Vision Center, 931; Handicap series: Killer Whale Auto, 3199; Handicap game: Associates Real Estate, 1089.

Men’s highs — Scratch series: Ed Whale, 616; Scratch game: Gene McKenzie, 236; Handicap series: Mark Dramen, 720; Handicap game: Logan Lange, 254.

Cyclocross

MBSEF Thrilla Cyclocross Series

Thursday at Athletic Club of Bend

Week 3 of 4 (Top 10)

Cat 1/2 Men (4 laps) — 1, Chris Jones, 33:59.6. 2, Jeff Johnston, 34:17.3. 3, Joshua Johnston, 34:36.5. 4, Cody Peterson, 34:54.7. 5, Gabriel Linn, 35:08.1. 6, Cliff Eslinger, 35:21.3. 7, Matt Russell, 35:36.7. 8, Matt Fox, 36:06.3. 9, Anthony Broadman, 37:24.9. 10, David Pilz, 37:33.9.

Cat 3 Women (3 laps) — 1, Summer Baird, 35:48.6.

Cat 3 Masters Women (3 laps) — 1, Lisa Gentz, 32:58.3. 2, Jenna App, 34:29.6. 3, Mary Dallas, 34:45.6. 4, Holly Pfeiffer, 35:50.1. 5, Sha Marie Brown, 35:56.3. 6, Cate Hass, -1 lap.

SS Women (3 laps) — 1, Carolyn Daubeny, 34:27.0.

Cat 1/2 Masters Men (4 laps) — 1, Michael Fusaro, 34:37.3. 2, Eric Martin, 35:49.9. 3, Owen Murphy, 35:51.8. 4, Bruce Rogers, 36:57.5. 5, Kyle Wuepper, 37:01.6. 6, Michael Brown, 37:09.9. 7, Chris Winans, 37:51.0. 8, John Frey, 37:59.6. 9, Brandon Groza, 38:32.4. 10, Michael Martin, 39:37.5.

Cat 1/2 Women (4 laps) — 1, Serena Gordon, 38:01.7.

Cat 1/2 Masters Women (4 laps) — 1, Carolyn Day, 39:37.9. 2, Erin Reis, 41:25.3. 3, Stephanie Uetrecht, 41:35.8.

Cat 3 Men (4 laps) — 1, Andy Young, 36:46.1. 2, Andrew Losentuift, 37:45.3. 3, Paul Hynes, 37:45.6. 4, Troy Meeker, 37:47.0. 5, Albert Rodriguez, 40:31.3. 6, Kiel Fletcher, 41:18.0. 7, Jackson Lester, -1 lap. 8, Dustin Tombleson, -1 lap.

Singlespeed Men (4 laps) — 1, Alex Marganski, 36:43.8. 2, Matt Hickey, 39:19.0. 3, Patrick Steele, 39:46.3. 4, Andy Redden, -1 lap. 5, Wayne Lewis, -3 laps.

Cat 3 Masters Men (4 laps) — 1, David Marchi, 38:12.3. 2, Jason Bavuso, 38:57.9. 3, Brandon Gallagher, 38:58.8. 4, Keith Levesque, 39:20.6. 5, George P.S. McConnell, 39:30.7. 6, Aaron Tarnow, 39:33.6. 7, Drew Moore, 39:42.0. 8, Thomas Pastor, 39:44.9. 9, Scott Birdwell, -1 lap. 10, Anthony Morales, -1 lap.

Cat 4 Men (3 laps) — 1, Peter Madsen, 30:53.6. 2, Mark Goodman, 31:00.8. 3, Wesley Cheney, 31:03.7. 4, Lucian Spampinato, 31:20.0. 5, Rex Shepard, 31:30.1. 6, Ryan Kruit, 35:38.5. 7, Chris Parco, -1 lap.

Cat 4 Masters Men (3 laps) — 1, Christopher Vanwaning, 31:09.3. 2, Jordan Miller, 31:14.7. 3, Scott Lindbloom, 31:23.2. 4, Andrew Fleming, 31:28.2. 5, George Crown, 31:54.4. 6, Chris Thier, 32:39.4. 7, Jay Battleson, 32:58.4. 8, Jeff Clay, 33:09.5. 9, Kyle Gorman, 33:44.3. 10, Rob Shatting, 35:09.1.

50+ Masters Men (3 laps) — 1, James Coats, 30:02.1. 2, Matt Engel, 30:07.2. 3, Marcel Russenberger, 30:10.7. 4, David Sjogren, 30:21.5. 5, Jeff Nary, 31:01.0. 6, Alan Thomason, 31:21.6. 7, David Dorocke, 32:06.5. 8, David Anderson, 32:20.6. 9, Gus Baz, 33:00.5. 10, Brian Lorenz, 34:46.0.

60+ Masters Men (3 laps) — 1, Jeff Ireland, 29:44.4. 2, Dave Edic, 31:11.6. 3, Ed Rogers, 32:16.8. 4, Stan Kiefer, 33:23.1. 5, Sam Medrano, 34:02.5. 6, Amory Cheney, 34:42.3. 7, Guy Thibodeau, 33:54.6.

70+ Masters Men (3 laps) — 1, Mark Pearson, 33:40.4. 2, Tad Hodgert, 39:46.3. 3, Loren Russell, -1 lap.

Cat 5 Men (3 laps) — 1, Jordan Church, 32:23.1. 2, Bayen Miller, 32:56.1. 3, Joshua Jordan, 34:02.5. 4, Dylan Wood, 34:06.6. 5, Miles Benefield, 34:21.6. 6, Colin Hoye, 34:23.8. 7, Austin Kingsley, 34:31.8. 8, Loren Bailey, 39:14.8. 9, Ryan Jones, 39:32.0. 10, Ryan Buccola, -1 lap.

Clydesdale Men (3 laps) — 1, Walter McKnight, 32:07.5. 2, Jimmie Porter, 39:36.1. 3, Craig Russillo, -1 lap.

Cat 3/4/5 Junior Men (3 laps) — 1, Jacob Olander, 30:53.5. 2, Tucker Orman, 30:56.3. 3, Not Sure Who, 32:28.9. 4, Aaron Duarte, 32:48.0. 5, Eli Prochaska, 33:34.3. 6, Henry Winnenberg, 33:39.7. 7, Parke Chapin, 35:47.4. 8, Ethan Neumaier, 38:17.6. 9, Tyler Winans, 38:19.0. 10, Ethan Lair, 38:40.1.

Cat 4 Women (3 laps) — 1, Kim ely, 35:29.8.

Cat 5 Women (3 laps) — 1, Carrie Carney, 33:55.6. 2, Melisa Jessee, 34:00.4. 3, Ryan Levering, 35:54.2. 4, Melinda Halpern, -1 lap. 5, Tracy Miller, -1 lap. 6, Monique Testa, -1 lap. 7, Amy Mitchell, -1 lap.

Athena Women (3 laps) — 1, Kathy Hovermale, 38:56.9.

Cat 3/4/5 Junior Women (3 laps) — 1, Natasha Visnack, 32:45.9.

50+ Masters Women (3 laps) — 1, Susan Foster, 32:52.6. 2, Carolyn Daubeny, 33:15.7. 3, Michelle Thorstrom, 34:14.9. 4, Michelle Mercer, 34:31.1. 5, Laura Gabanski, -1 lap.

18351141