community Scoreboard

Bowling

Rimrock Lanes, Prineville

———

Week 19

50 +

Team highs — Scratch series: Fireballers, 1,758; Scratch game: Hot Shots, 597; Handicap series: A & A Enterprises, 2,374; Handicap game: Easy 4, 820.

Men’s highs — Scratch series: Bob Freeman, 538; Scratch game: Matt Hawes, 183; Handicap series: Chris Worthington, 633; Handicap game: Paul Asman, 213

Women’s highs — Scratch series: Stella Oja, 466; Scratch game: Susan Lee, 170; Handicap series: Andrea Hoffman, 623; Handicap game: Cheri Goodman, 210.

Week 20

Grizzly Mountain Men’s League

Team highs — Scratch series: KBW Engineering, 3,063; Scratch game: No Boundries, 980; Handicap series: Killer Whale Audio, 3,296; Handicap game: Cougar Cuts, 1,118.

Men’s highs — Scratch series: Mark Hansen, 696; Scratch game: Buck Buck, 256; Handicap series: Geoff Jones, 715; Handicap game: John Rickard, 275.

———

Week 14

Friday Night Special

Team highs — Scratch series: Almost There, 2,326; Scratch game: The Gray Mayers, 789; Handicap series: TGIF, 2,824; Handicap game: A & A Enterprises, 949.

Men’s highs — Scratch series: Gene McKenzie, 699; Scratch game: Milt Hatzke, 267; Handicap series: Kelly Barner, 743; Handicap game: Wes Treihaft, 305

Women’s highs — Scratch series: Amanda Aldridge, 760; Scratch game: Yulonda Platt, 203; Handicap series: Kay Jordan, 697; Handicap game: Jess Cain, 268.

Lava Lanes, Bend

———

League leaders and high scores

Jan. 13-19

Casino Fun — Ups and Downs; Ray Camacho 224/606’ Teresa McDonald 189/507.

His and Hers — Go Ducks!; Jake McClennen 256/750; Brandi McClennen 202/604.

Guys and Gals — Pins n’ Tonic; Mike Caisse 278/724; Janet Gettling 196/542.

Lava Lanes Classic — Team 12; Dave Grimes 300/800; Monique McCleary 209/551.

Rejects — Alley Oops!; Doug Gray 268/739; Sue Snedden 222/527.

Wednesday Inc. — Denture In; Michelle Smith 268/784; Allyn Hayes 279/735 .

Tea Timers — Split Ends; Shari Hamel 222/592.

TNT — Sugar Mama & Daddy; Dan Sample 279/721; Shannon Grimes 212/592.

Latecomers — We’re Rolling Now 2; Jane Supnet 194/546.

Free Breathers — Mixed Nuts; Gary Davis 247/682; Sandy Weaver 224/536.

T.G.I.F. — Man On; Jeff Fox 256/674; Shari Hamel 236/573.

Draft — Outlaws; Willie Sernett 214/585; Susan Waltosz 188/503.

Progressive — G’s Up; Jesse Whitson 224/666.

Greased Lightning — Team 4; Rueben Pierce 211/577; Susan Benson 171/481.

Gymnastics

Winter Invitational 2014

in Eugene

Jan. 18

Bend’s Acrovision results

Level 4 all-around results: Teegan Lindsey, age group 6, t-2nd; Zach Miller, 6, t-2nd; Collin Moore, 7-8, 10th aa; Marcos Ngo, 7-8, t-3rd; Boden Coker, 9-10, 5th; Damon Steelhammer, 9-10, 7th; Jordan Kennedy, 9-10, 4th; Wade Jacobus, 11+, 3rd.

Level 5 all-around results: Joel McLaughlin, 7-8, 2nd; Zane Viles, 7-8, 1st; Alex Garza, 9-10, 5th; Nathan Vezina, 9-10, 5th; Mateo Garza, 11+, 4th.

Level 7 all-around results: Travis Fields, 13+, 2nd; Matthew Steele, 13+, 3rd.

Basketball

Bend Park and Rec

A Division

Week 10

W L

Furnish/Zenith Auto 8 2

Lebron’s Sisters 6 4

Cheerleaders/Hairport 6 4

Redmond Athletic Club 5 5

Country Catering 4 6

Goodyear Auto Care 1 9

B Division

Week 10

W L

Bend Broadband Business 9 1

#ThoseOneGuys 8 2

Widgi Creek 7 3

541 Threads 7 3

Prestige World Wide 7 3

Eye of the Needle 5 5

The Bend Trolley 5 5

Corn Cob Crazies 4 6

Old Creek Company 4 6

N The Zone 2 8

Blue Retina Ravens 1 9

The Vroom 1 9