Oct. 26 — Whiskey Shivers, Trout Steak Revival, Billy Strings (Americana), Volcanic Theatre Pub, Bend, volcanictheatrepub.com.

Oct. 26 — The Resolectrics (classic R&B), McMenamins Old St. Francis School, Bend, mcmenamins.com.

Oct. 27 — David Jacobs-Strain and the Crunk Mountain Boys (folk/blues/rock), The Belfry, Sisters, belfryevents.com.

Oct. 27 — Sneaky Pete & The Secret Weapons (funk), Volcanic Theatre Pub, Bend, volcanictheatrepub.com.

Oct. 27 — Yelawolf, with Mikey Mike, Big Henry, Cookuo Boss (hip-hop), Midtown Ballroom, Bend, randompresents.com.

Oct. 27-28 — DJ Weather (electronic), Astro Lounge, Bend, astroloungebend.com.

Oct. 28 — The Steel Wheels (Americana), Domino Room, Bend, redlightpro.com.

Oct. 28 — ¡Chiringa! (Latin dance) DJ Spinzella (electronic), McMenamins Old St. Francis School, Bend, mcmenamins.com.

Oct. 28 — Hillstomp (junkbox blues duo), with Helga (local punk), Volcanic Theatre Pub, Bend, volcanictheatrepub.com.

Oct. 28 — Battalion of Saints, with Oppressed Logic, The Cryptics, Sidewalk Slam, Chupra Cobra (punk), Di Pizza, Redmond, bit.ly/bbBattalionofSaints

Oct. 28 — Elektrapod (electro-funk-soul), The Capitol, Bend, parallel44presents.com.

Oct. 29 — Lyrics Born (hip-hop), Domino Room, Bend, parallel44presents.com.

Oct. 29 — The Soft White Sixties, with Dan Luke & The Raid (cinematic rock/funk/soul), Volcanic Theatre Pub, Bend, volcanictheatrepub.com.

Oct. 30 — Toxic Zombie, with Dead Animal Assembly Plant (horror punk), Volcanic Theatre Pub, Bend, volcanictheatrepub.com.

Oct. 31 — The Shook Twins, with The Quattlebaums (roots), Volcanic Theatre Pub, Bend, volcanictheatrepub.com.

Nov. 1 — Smokey Brights (indie/pop/rock), Volcanic Theatre Pub, Bend, volcanictheatrepub.com.

Nov. 1 — Your Hands Write History, with Foes, Separating the Seas (prog-metal), The Capitol, Bend, thecapitolbend.com.

Nov. 1 — The Cutmen (funk/soul/jazz), McMenamins Old St. Francis School, Bend, mcmenamins.com.

Nov. 2 — Roosevelt Collier Band, Asher Fulero Band (rock/blues/gospel), Domino Room, Bend, parallel44presents.com.

Nov. 2 — The Moves Collective, Whiskerman (funk-grass), Volcanic Theatre Pub, Bend, volcanictheatrepub.com.

Nov. 2 — Worth (R&B/singer-songwriter), McMenamins Old St. Francis School, Bend, mcmenamins.com.

Nov. 3 — Narcotic Wasteland, Dreaming Dead, Damage Overdose, Ninth Circle, Existential Depression, Gravewitch (metal), Third Street Pub, Bend, narcoticwastelandbend.bpt.me

Nov. 3 — Trevor Green (world-folk), Volcanic Theatre Pub, Bend, volcanictheatrepub.com.

Nov. 4 — Hollow Sidewalks, LiquidLight, AM Clouds (power-pop), Volcanic Theatre Pub, Bend, volcanictheatrepub.com. (new)

Nov. 4 — Robber’s Roost, with Johnny Bourbon, No More Train Ghosts, GoldWolf (roots-punk), Di Pizza, Redmond, bit.ly/bbRobbersRoost

Nov. 4 — Dusu Mali Band (African blues/rock), The Belfry, Sisters, belfryevents.com.

Nov. 5 — Kitchen Dwellers, Horseshoes & Hand Grenades, Cascade Crescendo (Americana/newgrass), Domino Room, Bend, parallel44presents.com.

Nov. 5 — Beatles vs. Stones featuring Abbey Road (Beatles tribute), Satisfaction (Rolling Stones tribute), Tower Theatre, Bend, towertheatre.org.

Nov. 5 — The Talbott Brothers, The Dead Horses (Americana/folk), Volcanic Theatre Pub, Bend, volcanictheatrepub.com.

Nov. 6 — David Ryan Harris (soulful guitar slinger), Astro Lounge, Bend, redlightpro.com.

Nov. 6 — Negative Press Project (instrumental tribute to Jeff Buckley), Volcanic Theatre Pub, Bend, volcanictheatrepub.com.

Nov. 8 — B-Side Brass Band (New Orleans second line), McMenamins Old St. Francis School, Bend, mcmenamins.com.

Nov. 8 — The Abyssinians (reggae), The Capitol, Bend, thecapitolbend.com.

Nov. 9 — The Cutmen (local soul/jazz/funk), The Belfry, Sisters, belfryevents.com.

Nov. 9 — Sam Bush (newgrass mandolin), Tower Theatre, Bend, towertheatre.org.

Nov. 9 — The Resolectrics (classic R&B), McMenamins Old St. Francis School, Bend, mcmenamins.com.

Nov. 10 — The New Mastersounds, Kung Fu (funk/soul/jams), Domino Room, Bend, parallel44presents.com.

Nov. 10 — Curtis Salgado (blues belter), Tower Theatre, Bend, towertheatre.org.

Nov. 10-11 — Garcia Birthday Band (Dead jams), McMenamins Old St. Francis School, Bend, mcmenamins.com.

Nov. 11 — Ari Hoenig Trio (jazz), Deschutes Brewery, Bend, bendticket.com.

Nov. 11 — The Latter Day Skanks, with Tudors, No More Train Ghosts (punk), Di Pizza, Redmond, bit.ly/bbLatterDaySkanks

Nov. 13 — Tejon Street Corner Thieves, with Clyde and the Milltailers, GoldWolf (roots-punk), Di Pizza, Redmond, bit.ly/bbTejonStreet

Nov. 15 — Amber Sweeney (singer-songwriter), McMenamins Old St. Francis School, Bend, mcmenamins.com.

Nov. 16 — Three For Silver (folk/rock/swing), McMenamins Old St. Francis School, Bend, mcmenamins.com.

Nov. 16 — Blind Pilot (indie-folk), Tower Theatre, Bend, towertheatre.org.

Nov. 17 — Fruition (folk/rock/soul), Crow’s Feet Commons, Bend, parallel44presents.com.

Nov. 17 — Robert Wynia & The Sound (Floater frontman goes solo), Domino Room, Bend, midtownballroom.com.

Nov. 17-18 — Donald Harrison and Terell Stafford Quintet (nouveau swing team-up), Riverhouse Jazz, Riverhouse on the Deschutes, Bend, riverhouse.com/jazz.

Nov. 17-18 — Peter Erskine New Trio (drum improvisation), Jazz at the Oxford, The Oxford Hotel, Bend, jazzattheoxford.com.

Nov. 18 — Mexican Gunfight (rock), The Belfry, Sisters, belfryevents.com.

Nov. 18 — Kitten Drunk, with G.B.A., Fall Children, Ukiah (punk), Di Pizza, Redmond, bit.ly/bbKittenDrunk

Nov. 22 — Watkins Glen (classic rock tribute), McMenamins Old St. Francis School, Bend, mcmenamins.com.

Nov. 25 — The Weather Machine (folk-rock), The Belfry, Sisters, belfryevents.com

Nov. 29 — Del McCoury Band (bluegrass), Tower Theatre, Bend, randompresents.com.

Nov. 29 — Corey Smith and Jade Jackson (singer-songwriters), Domino Room, Bend, redlightpro.com.

Nov. 29 — Dry Canyon Stampede (country/western), McMenamins Old St. Francis School, Bend, mcmenamins.com.

Nov. 29 — Israel Vibration, The Roots Radics (reggae), The Capitol, Bend, thecapitolbend.com.

Dec. 1 — The English Beat, with DJ Eric, Dr. Woodruff (ska/new wave), Domino Room, Bend, randompresents.com.

Dec. 2 — World’s Finest, with Scott Pemberton Band (ska-grass), Domino Room, Bend, parallel44presents.com.

Dec. 7 — The California Honeydrops (soul/roots), Domino Room, Bend, bendticket.com.

Dec. 8 — Michale Graves (former Misfits singer), Domino Room, Bend, redlightpro.com.

Dec. 9 — Hillstomp (junkbox blues duo), The Belfry, Sisters, belfryevents.com.

Dec. 14 — Todd Haaby and Sola Via (nuevo flamenco guitar), Tower Theatre, Bend, towertheatre.org.

Dec. 16 — Collie Buddz, with Jesse Royal (dancehall/reggae), Domino Room, Bend, eventbrite.com.

Dec. 20-23 — A Tower Christmas: Swing into the Holidays (big-band swing), Tower Theatre, Bend, towertheatre.org.

Dec. 22-23 — Darrell Grant Quartet, David Goldblatt Quartet (Portland pianists), Riverhouse Jazz, Riverhouse on the Deschutes, Bend, riverhouse.com/jazz.

Dec. 29 — Storm Large (Pink Martini singer), Tower Theatre, Bend, towertheatre.org.

Dec. 29 — The Motet (funk), Domino Room, Bend, parallel44presents.com.

Dec. 31 — Yak Attack (jamtronica), with Gabe Johnson and Broken Down Guitars (roots rock), McMenamins Old St. Francis School, Bend, parallel44presents.com.

Jan. 12-13 — Buster Williams, Lenny White, George Colligan (bass-drums-piano trio), Riverhouse Jazz, Riverhouse on the Deschutes, Bend, riverhouse.com/jazz.

Jan. 12-13 — China Forbes (Pink Martini singer), Jazz at the Oxford, The Oxford Hotel, Bend, jazzattheoxford.com.

Jan. 17 — Reverend Horton Heat, with Voodoo Glow Skulls, Big Sandy and His Fly-Rite Boys (psychobilly), Domino Room, Bend, volcanictheatrepub.com.

Jan. 21 — Marc Cohn (“Walking in Memphis” folk singer) and Blind Boys of Alabama (gospel), Tower Theatre, Bend, towertheatre.org.

Feb. 6 — Judy Collins (folk legend), Tower Theatre, Bend, redlightpro.com.

Feb. 9-10 — A Tribute to Stevie Wonder featuring Paul Creighton and Jarrod Lawson (jazz tribute), Jazz at the Oxford, The Oxford Hotel, Bend, jazzattheoxford.com.

Feb. 16 — Montreal Guitar Trio, with Oregon Guitar Trio (classical/jazz guitars), Tower Theatre, Bend, towertheatre.org.

Feb. 16-17 — Regina Carter Quintet (jazz violin), Riverhouse Jazz, Riverhouse on the Deschutes, Bend, riverhouse.com/jazz.

Feb. 21 — M5 Mexican Brass (brass band), Tower Theatre, Bend, towertheatre.org.

Feb. 25 — Riders in the Sky (country and western), Tower Theatre, Bend, towertheatre.org.

March 4 — Peter Yarrow (folkie, sans Paul and Mary), Tower Theatre, Bend, towertheater.org.

March 11 — John McEuen (Nitty Gritty Dirt Band founder), Tower Theatre, Bend, towertheatre.org.

March 16-17 — Lindsey Webster (vocal jazz), Jazz at the Oxford, The Oxford Hotel, Bend, jazzattheoxford.com.

March 23-24 — Taylor Eigsti Quartet with special guests (piano-bass-drums-guitar jazz), Riverhouse Jazz, Riverhouse on the Deschutes, Bend, riverhouse.com/jazz.

March 24 — The Fab Four (Beatles tribute), Tower Theatre, Bend, towertheatre.org.

April 7 — Kaki King (guitar virtuoso), Tower Theatre, Bend, towertheatre.org.

April 20-21 — Dan Balmer Extravaganza (Portland guitarist leads three bands), Riverhouse Jazz, Riverhouse on the Deschutes, Bend, riverhouse.com/jazz.

April 27 — Martha Davis and The Motels (new wave), Tower Theatre, Bend, towertheatre.org.

May 12 — Lee Rocker (Stray Cats bassist goes solo), Tower Theatre, Bend, towertheatre.org.

June 9 — Les Stroud (“Survivorman” host and roots rocker), Tower Theatre, Bend, towertheatre.org.

18557618