Nov. 9 — The Cutmen (local soul/jazz/funk), The Belfry, Sisters, belfryevents.com.

Nov. 9 — Sam Bush (newgrass mandolin), Tower Theatre, Bend, towertheatre.org.

Nov. 9 — The Resolectrics (classic R&B), McMenamins Old St. Francis School, Bend, mcmenamins.com.

Nov. 9 — Rule of the Bone (blues-rock/jam band), Astro Lounge, Bend, astroloungebend.com.

Nov. 10 — The New Mastersounds, Kung Fu (funk/soul/jams), Domino Room, Bend, parallel44presents.com.

Nov. 10 — Curtis Salgado (blues belter), Tower Theatre, Bend, towertheatre.org.

Nov. 10 — Polyrhythmics, with The Cutmen (funk/soul), Volcanic Theatre Pub, Bend, volcanictheatrepub.com.

Nov. 10 — DJ Chuck Boogie (electronic), Astro Lounge, Bend, astroloungebend.com.

Nov. 10-11 — Garcia Birthday Band (Dead jams), McMenamins Old St. Francis School, Bend, mcmenamins.com.

Nov. 11 — Ari Hoenig Trio (jazz), Deschutes Brewery, Bend, bendticket.com.

Nov. 11 — The Latter Day Skanks, with Tudors, No More Train Ghosts (punk), Di Pizza, Redmond, bit.ly/bbLatterDaySkanks

Nov. 11 — Tango Alpha Tango, Foxy Lemon, North By North, AKA Faceless (rock), Volcanic Theatre Pub, Bend, volcanictheatrepub.com.

Nov. 11 — MC Mystic (hip-hop), Astro Lounge, Bend, astroloungebend.com.

Nov. 13 — Tejon Street Corner Thieves, with Clyde and the Milltailers, GoldWolf (roots-punk), Di Pizza, Redmond, bit.ly/bbTejonStreet

Nov. 15 — Amber Sweeney (singer-songwriter), McMenamins Old St. Francis School, Bend, mcmenamins.com.

Nov. 15 — Three Bad Jacks, with Big Evil, The Tortilla Chips (rock/rockabilly), Volcanic Theatre Pub, Bend, volcanictheatrepub.com.

Nov. 15 — Eric Leadbetter (blues-rock singer-songwriter), Astro Lounge, Bend, astroloungebend.com.

Nov. 16 — Three For Silver (folk/rock/swing), McMenamins Old St. Francis School, Bend, mcmenamins.com.

Nov. 16 — Blind Pilot (indie-folk), Tower Theatre, Bend, towertheatre.org.

Nov. 16 — Troy Ramey, Johnny Gates (soulful singer-songwriters), Astro Lounge, Bend, astroloungebend.com.

Nov. 16 — The Myrrors, with Nomads (psych/trance rock), Volcanic Theatre Pub, Bend, volcanictheatrepub.com.

Nov. 17 — Fruition (folk/rock/soul), Crow’s Feet Commons, Bend, parallel44presents.com.

Nov. 17 — Robert Wynia & The Sound (Floater frontman goes solo), Domino Room, Bend, midtownballroom.com.

Nov. 17 — Theclectik (electronic/hip-hop), Astro Lounge, Bend, astroloungebend.com.

Nov. 17-18 — Donald Harrison and Terell Stafford Quintet (nouveau swing team-up), Riverhouse Jazz, Riverhouse on the Deschutes, Bend, riverhouse.com/jazz.

Nov. 17-18 — Peter Erskine New Trio (drum improvisation), Jazz at the Oxford, The Oxford Hotel, Bend, jazzattheoxford.com.

Nov. 18 — Poor Man’s Whiskey, Mexican Gunfight (rock), The Belfry, Sisters, belfryevents.com.

Nov. 18 — Kitten Drunk, with G.B.A., Fall Children, Ukiah (punk), Di Pizza, Redmond, bit.ly/bbKittenDrunk

Nov. 18 — Head For the Hills, The Pitchfork Revolution (string bands), Domino Room, Bend, parallel44presents.com.

Nov. 18 — Dirtwire, with Third Seven (electronic/roots hybrid supergroup), Volcanic Theatre Pub, Bend, volcanictheatrepub.com.

Nov. 18 — MC Mystic (hip-hop), Astro Lounge, Bend, astroloungbend.com.

Nov. 19 — Greyhounds (neo-soul), Volcanic Theatre Pub, Bend, volcanictheatrepub.com.

Nov. 22 — Watkins Glen (classic rock tribute), McMenamins Old St. Francis School, Bend, mcmenamins.com.

Nov. 24 — Metal Harvest featuring Day of Rest, Corvus, Unto the Plague, Harlit Skyline (local metal), Domino Room, Bend, midtownballroom.com.

Nov. 24 — DJ It’s Fine (electronic), Astro Lounge, Bend, astroloungebend.com.

Nov. 25 — The Weather Machine (folk-rock), The Belfry, Sisters, belfryevents.com

Nov. 25 — The Cutmen (local soul/jazz/funk), Astro Lounge, Bend, astroloungebend.com.

Nov. 29 — Corey Smith and Jade Jackson (singer-songwriters), Domino Room, Bend, redlightpro.com.

Nov. 29 — Dry Canyon Stampede (country/western), McMenamins Old St. Francis School, Bend, mcmenamins.com.

Nov. 29 — Israel Vibration, The Roots Radics (reggae), The Capitol, Bend, thecapitolbend.com.

Nov. 29 — Corey Smith, Jade Jackson (country singer-songwriters), Domino Room, Bend, redlightpro.com.

Nov. 30 — Jess Ryan (singer-songwriter), Astro Lounge, Bend, astroloungebend.com.

Dec. 1 — The English Beat, with DJ Eric, Dr. Woodruff (ska/new wave), Domino Room, Bend, randompresents.com.

Dec. 2 — World’s Finest, with Scott Pemberton Band (ska-grass), Domino Room, Bend, parallel44presents.com.

Dec. 7 — The California Honeydrops (soul/roots), Domino Room, Bend, bendticket.com.

Dec. 7 — Lee DeWyze (“American Idol” singer-songwriter), Astro Lounge, Bend, redlightpro.com.

Dec. 8 — Michale Graves (former Misfits singer), Domino Room, Bend, redlightpro.com.

Dec. 9 — Hillstomp (junkbox blues duo), The Belfry, Sisters, belfryevents.com.

Dec. 14 — Todd Haaby and Sola Via (nuevo flamenco guitar), Tower Theatre, Bend, towertheatre.org.

Dec. 16 — Collie Buddz, with Jesse Royal (dancehall/reggae), Domino Room, Bend, eventbrite.com.

Dec. 20-23 — A Tower Christmas: Swing into the Holidays (big-band swing), Tower Theatre, Bend, towertheatre.org.

Dec. 22 — The Helio Sequence (indie rock), Crow’s Feet Commons, Bend, crowsfeetcommons.com

Dec. 22-23 — Darrell Grant Quartet, David Goldblatt Quartet (Portland pianists), Riverhouse Jazz, Riverhouse on the Deschutes, Bend, riverhouse.com/jazz.

Dec. 28 — Minnesota (electronic/hip-hop), Domino Room, Bend, redlightpro.com.

Dec. 29 — Storm Large (Pink Martini singer), Tower Theatre, Bend, towertheatre.org.

Dec. 29 — The Motet (funk), with Dirty Revival (neo-soul/rock), Domino Room, Bend, parallel44presents.com.

Dec. 31 — Yak Attack (jamtronica), with Gabe Johnson and Broken Down Guitars (roots rock), McMenamins Old St. Francis School, Bend, parallel44presents.com.

Jan. 12-13 — Buster Williams, Lenny White, George Colligan (bass-drums-piano trio), Riverhouse Jazz, Riverhouse on the Deschutes, Bend, riverhouse.com/jazz.

Jan. 12-13 — China Forbes (Pink Martini singer), Jazz at the Oxford, The Oxford Hotel, Bend, jazzattheoxford.com.

Jan. 17 — Reverend Horton Heat, with Voodoo Glow Skulls, Big Sandy and His Fly-Rite Boys (psychobilly), Domino Room, Bend, volcanictheatrepub.com.

Jan. 21 — Marc Cohn (“Walking in Memphis” folk singer) and Blind Boys of Alabama (gospel), Tower Theatre, Bend, towertheatre.org.

Feb. 6 — Judy Collins (folk legend), Tower Theatre, Bend, redlightpro.com.

Feb. 9-10 — A Tribute to Stevie Wonder featuring Paul Creighton and Jarrod Lawson (jazz tribute), Jazz at the Oxford, The Oxford Hotel, Bend, jazzattheoxford.com.

Feb. 15 — Jesse Cook (nuevo flamenco singer-songwriter), Tower Theatre, Bend, towertheatre.org.

Feb. 16 — Montreal Guitar Trio, with Oregon Guitar Trio (classical/jazz guitars), Tower Theatre, Bend, towertheatre.org.

Feb. 16-17 — Regina Carter Quintet (jazz violin), Riverhouse Jazz, Riverhouse on the Deschutes, Bend, riverhouse.com/jazz.

Feb. 21 — M5 Mexican Brass (brass band), Tower Theatre, Bend, towertheatre.org.

Feb. 25 — Riders in the Sky (country and western), Tower Theatre, Bend, towertheatre.org.

Feb. 28 — Lee Ann Womack (crossover country), The Belfry, Sisters, belfryevents.com.

March 4 — Peter Yarrow (folkie, sans Paul and Mary), Tower Theatre, Bend, towertheater.org.

March 7 — Donovan Frankenreiter (singer-songwriter), Domino Room, Bend, parallel44presents.com.

March 11 — John McEuen (Nitty Gritty Dirt Band founder), Tower Theatre, Bend, towertheatre.org.

March 16-17 — Lindsey Webster (vocal jazz), Jazz at the Oxford, The Oxford Hotel, Bend, jazzattheoxford.com.

March 23-24 — Taylor Eigsti Quartet with special guests (piano-bass-drums-guitar jazz), Riverhouse Jazz, Riverhouse on the Deschutes, Bend, riverhouse.com/jazz.

March 24 — The Fab Four (Beatles tribute), Tower Theatre, Bend, towertheatre.org.

April 7 — Kaki King (guitar virtuoso), Tower Theatre, Bend, towertheatre.org.

April 20-21 — Dan Balmer Extravaganza (Portland guitarist leads three bands), Riverhouse Jazz, Riverhouse on the Deschutes, Bend, riverhouse.com/jazz.

April 27 — Martha Davis and The Motels (new wave), Tower Theatre, Bend, towertheatre.org.

May 12 — Lee Rocker (Stray Cats bassist goes solo), Tower Theatre, Bend, towertheatre.org.

June 9 — Les Stroud (“Survivorman” host and roots rocker), Tower Theatre, Bend, towertheatre.org.

18674760