Community Sports Scoreboard

Basketball

Bend Park & Recreation District

Adult League

Standings and scores

Week 6

Men’s A

Standings — 1, Tumalo Store, 6-0. 2, Furnish/Zenith Auto, 5-1. 3, Knightryderz, 4-2. 4, Bradley Haynes Team, 2-4. 5, 7’s Deli, 1-5. 6, Money Gang, 0-6.

Scores — Tumalo Store 102, Money Gang 75; Furnish/Zenith Auto 77, 7’s Deli 61; Knightryderz 75, Brad Haynes 54.

Men’s B

Standings — 1, Athletic Club of Bend, 5-1. 2, Jim’s Rats, 5-1. 3, 541 Threads, 4-2. 4, Bendbroadband Bus, 4-2. 5, N the Zone, 4-2. 6, Widgi Creek, 4-2. 7, Blue Collar Ballers, 3-3. 8, One Eyed Shooting Mafia, 3-3. 9, Peoples Insurance, 2-4. 10, Rigobertos, 2-4. 11, Ravens, 0-6. 12, Scientific, 0-6.

Scores — Jim’s Rats 83, Widgi Creek 59; One Eyed Shooting Mafia 73, Peoples Insurance 64; Blue Collar Ballers 92, 541 Threads 83; Bendbroadband Bus 72, Scientific 35; N the Zone 82, Ravens 58; Athletic Club of Bend 83, Rigobertos 67.

———

High school league

Standings and scores

Week 2

Standings — 1, Huskies, 2-0. 2, Spartans, 2-0. 3, Broncos, 1-1. 4, Red Raiders, 1-1. 5, Bruins, 1-1. 6, Beavers, 1-1. 7, Blue Devils, 0-2. 8, Ducks, 0-2.

Scores — Huskies 38, Broncos 34; Red Raiders 80, Ducks 50; Spartans 47, Blue Devils 40; Beavers 52, Bruins 50.

Central Oregon Basketball Organization

Standings and scores

Week 1

Girls

Grade 5

Standings — 1, Summit, 2-0. 2, Madras, 2-0. 3, Ridgeview, 1-1. 4, Bend, 1-1. 5, Redmond, 0-2. 6, Culver, 0-2.

Scores — Summit 24, Ridgeview 22; Bend 29, Redmond 1; Ridgeview 28, Culver 16; Madras 34, Redmond 2; Madras 28, Culver 15; Summit 24, Bend 19.

Grade 6

Standings — 1, Bend, 2-0. 2, Summit, 2-0. 3, Madras, 0-2. 4, Redmond, 0-2.

Scores — Bend 40, Redmond 13; Summit 57, Redmond 9; Bend 17, Madras 13; Summit 50, Madras 9.

Grade 7

Standings — 1, Culver, 2-0. 2, Summit (A), 2-0. 3, Madras, 1-1. 4, Summit (B), 1-1. 5, Bend, 1-1. 6, Redmond, 0-2. 7, Ridgeview, 0-2.

Scores — Madras 28, Summit (B) 26; Bend 30, Madras 27; Summit (B) 45, Ridgeview 6; Summit (A) 28, Bend 27; Culver 21, Ridgeview 3; Summit (A) 45, Redmond 2; Culver 20, Redmond 18.

Grade 8

Standings — 1, Summit, 2-0. 2, Bend, 1-1. 3, La Pine, 1-1. 4, Madras, 1-1. 5, Ridgeview, 1-1. 6, Redmond, 1-1. 7, Mtn. View, 0-2.

Scores — La Pine 39, Madras 25; Summit 41, La Pine 29; Madras 39, Ridgeview 34; Summit 41, Bend 21; Ridgeview 28, Mtn. View 22; Bend 57, Redmond 10; Redmond 49, Mtn. View 30.

Bowling

League high scores

Lava Lanes, Bend

Dec. 3-9

Casino Fun — All In the Family; Josiah Ohlde, 235/673; Teresa McDonald, 193/522.

His and Hers — Dina’s Demons; Allyn Hayes, 268/679; Brandi McClennen, 218/575.

Guys and Gals — The Weakest Link; Toby Cundell, 25//732; Cassie Robertson, 207/531.

Rejects — The Wild Bunch; Chuck Bergseng, 252/644; Jamie Filipeli, 181/477.

Lava Lanes Classic — Team 6; Dave Grimes, 264/759; Bev Sunderlin, 218/526.

Wednesday Inc — Jake’s Diner; Jason Gregory, 279/728; Dave Mason, 279/723.

Tea Timers — Ball Breakers; Sharon Groshong, 202/543.

Latecomers — No Threat; Pam Sloan, 194/512.

TNT — Old Guys Rule; Ken Fisher, 277/657; Meagan Waltosz, 182/480.

Progressive — Bend Garbage; Dylan Storm, 289/580.

Free Breathers — Pin Heads; Jim Whitson, 243/677; J.B. Bayeur, 169/477.

T.G.I.F. — Man On; Andy Solberg, 246/721; Shari Hamel, 236/565.

Have-A-Ball — Team 1; Aubrey Garrett, 246/646; Brittany Osborn, 170/487.

Draft — Coming For You; Ryan Waddell, 279/783; Karen Dougan, 191/510.

Rimrock Lanes, Prineville

(Team scratch game; team scratch series; men’s scratch game; men’s scratch series; women’s scratch game; women’s scratch series)

Week 15

Happy Bowlers — Bandaids, 592; Bandaids, 1,686; John Hammer Sr., 134; Les Emerson, 369; Kay Johnson 182; Mary Ann Deluccia, 456.

Rimrock — Strykers Pro Shop, 1,014; Oregon Vision Center, 2,863; Gene McKenzie, 268; Jon Howard, 739; Sylvia Aker, 207; Julie Mayers, 595.

Week 16

50+ or - — Rusty Relics, 667; Fire Baller’s, 1,966; Darlee Stringer, 169; Laura Hawes, 464.

Grizzly Mountain Men’s — Prineville Elks Lodge, 1,064; KBW Engineering, 3,227; Buck Buck, 278; Chris Horn, 729.

Cross-country skiing

MBSEF Classic

Dec. 16, Mt. Bachelor ski area

Women

3 kilometers — 1, Alexandra Heisler, 11:18. 2, Hannah Mavis, 11:35. 3, Fiona Max, 11:42. 4, Rebecca Anne Christensen, 11:46. 5, Kyra Kadhim, 12;07. 6, Olivia Colton, 12:46. 7, Skylar Grayson, 14:33.

5 kilometers — 1, Taye Nakamura-Koyama, 28:53. 2, Ivy Taylor, 33:46. 3, Carolyn Pavo, 35:00. 4, Miranda Harris Hamlin, 37:25. 5, Isabelle Selman, 38;16. 6, Belle Hodgert, 46:11. 7, Sarah Sall, 46:11.

13 kilometers — 1, Emily Hyde, 51:59. 2, Mary Wellington, 52:21. 3, Vivian Hawkinson, 52:57. 4, Emma Su, 1:00:38. 5, Dagmar Erickson, 1:05:36. 6, Alyce Pearce, 1:07:11. 7, Karen Kenlan, 1:12:28.

20 kilometers — 1, Carina Hame, 1:14:23. 2, Karen Oppenheimer, 1:21:12.

Men

3 kilometers — 1, Elin Schlichting, 11:38. 2, Damon Iraggi, 13:40. 3, Jacob Christensen, 14:42.

5 kilometers — 1, Leo Lukens, 21:08. 2, Zebediah Millslagle, 23:06. 3, Sam Biskkup, 24:06. 4, Tom Schoderbek, 24:31. 5, Kimbert Schlichting, 27:16. 6, Sam Schoderbek, 27:44. 7, Joe Lukens, 30:49. 8, Jesse Selman, 34:26. 9, Josh Renton, 36:57.

13 kilometers — 1, Ryan St. Clair, 45:48. 2, Skyler Kenna, 46:11. 3, Max Millslagle, 46:11. 4, Alec Wiltz, 48:32. 5, Theodore Widmer, 48:45. 6, Brad St. Clair, 50:45. 7, Casey Shannon, 51:23. 8, Scott Yount, 51:33. 9, Bob Madden, 52:11. 10, Gene Hyde, 54:23.

11, Joe Heiserman, 1:02:15. 12, Einar Traa, 1:10:21. 13, Stan Kiefer, 1:15:26. 14, Steve Greening, 1:21:32.

20 kilometers — 1, Santi Ocariz, 1:00:02. 2, Dakota Blackhorse-von Jess, 1:01:04. 3, Pat Madden, 1:01:26. 4, Matt Briggs, 1:02:13. 5, Reitler Hodgert, 1:02:34. 6, Lars Ellefson, 1:03:27. 7, Ollie Burris, 1:03:55. 8, Dan Packman, 1:10:05. 9, Torsten Heycke, 1:16:28. 10, Jason Tedrow, 1:18:24.

11, Sean Rogers, 1:20:33. 12, Byron Oberst, 1:22:18. 13, Bert Hinkley, 1:22:45. 14, Tom Rodhouse, 1:23:52. 15, Jason Albert, 1:26:48. 16, Bruce Pauly, 1:27:32. 17, Steve Kresl, 1:35:57. 18, Karl Findling, 1:40:16.