Community Sports Scoreboard

Alpine skiing

Russ Read Memorial

Saturday, Mt. Bachelor ski area

Women

Race A — 1, Carina Bracy, 2:11.92. 2, Ashley Lodmell, 2:16.05. 3, Lili Bouchard, 2:17.21. 4, Addison Beasley, 2:19.01. 5, Sophia Sahm, 2:20.26. 6, Erin Smith, 2:21.08. 7, Elderkin Schmidt, 2:22.53. 8, Kelli Clarke, 2:23.46. 9, Danielle Bracy, 2:25.02. 10, Hailey Kern, 2:26.59.

11, Oriana Galasso, 2:26.62. 12, Sophia Burgess, 2:27.58. 13, Kelsey Olson, 2:29.83. 14, Elena Klonsky, 2:34.29. 15, Annie Wells, 2:34.59. 16, Madison Brown, 2:40.33. 17, Alexandra Kaiser, 2:51.03. 18, Paget Rathbun, 2:58.65. 19, Victoria Rietmann, 3:09.18.

Race B — 1, Carina Bracy, 2:13.32. 2, Ashley Lodmell, 2:15.66. 3, Lili Bouchard, 2:18.30. 4, Sophia Sahm, 2:20.04. 5, Erin Smith, 2:20.84. 6, Elderkin Schmidt, 2:23.19. 7, Sophia Burgess, 2:25.86. 8, Hailey Kern, 2:29.28. 9, Oriana Galasso, 2:30.01. 10, Kelsey Olson, 2:32.38.

11 Paget Rathbun, 2:34.03. 12, Elena Klonsky, 2:34.14. 13, Meera Champawat, 2:34.74. 14, Annie Wells, 2:34.78.

Men

Race A — 1, Chase Ganim, 2:08.50. 2, Timothy Hill, 2:08.86. 3, Michel Macedo, 2:10.35. 4, Tobias Macedo, 2:11.47. 5, Trevor Maxwell, 2:12.36. 6, Nathan Gunesch, 2:12.73. 7, Tanner Lujan, 2:12.78. 8, Austin Keillor, 2:14.12. 9, Zachary Mikkelson, 2:14.13. 10, Andrew Bristow, 2:14.96.

11, Thomas Wimberly, 2:17.09. 12, Michael Hayes, 2:17.23. 13, Benjamin Davidson, 2:17.39. 14, Charlie Stuermer, 2:17.98. 15, Colin Maxwell, 2:18.19. 16, Minam Cravens, 2:18.34. 17, Cory Diel, 2:18.52. 18, Ryan Griffiths, 2:18.94. 19, Alex Yount, 2:18.98. 20, Jake Klonsky, 2:19.38.

21, Kevin Panton, 2:20.35. 22, Cole Whritenour, 2:20.75. 23, Mitchell Law, 2:21.10. 24, Walter Lafky, 2:21.16. 25, Jordan Riesterer, 2:21.93. 26, Isaac Grebisz, 2:23.26. 27, Colin Howe, 2:23.38. 28, Christopher McNabb, 2:24.03. 29, Justin Hawkins, 2:26.60. 30, Brandon Wald, 2:29.64.

31, Cole Sher-Jan, 2:29.67. 32, Bern Anderes, 2:29.76. 33, Jake Gradwohl, 2:32.72. 34, Cameron McCorkle, 2:35.41. 35, Alex Babcock, 2:37.83.

Race B — 1, Timothy Hill, 2:07.64. 2, Chase Ganim, 2:08.38. 3, Trevor Maxwell, 2:09.84. 4, Michel Macedo, 2:10.56. 5, Tanner Lujan, 2:10.76. 6, Tobias Macedo, 2:10.91. 7, Nathan Gunesch, 2:12.16. 8, Montana Kurahara, 2:12.55. 9, Andrew Bristow, 2:14.33. 10, Minam Cravens, 2:16.77.

11, Charlie Stuermer, 2:17.20. 12, Thomas Wimberly, 2:17.52. 13, Cole Whritenour, 2:17.84. 14, Ryan Griffiths, 2:17.97. 15, Colin Maxwell, 2:18.02. 16, Jack Knutson, 2:18.37. 17, Mitchell Law, 2:18.80. 18, Cory Diel, 2:19.03. 19, Kevin Panton, 2:19.28. 20, Walter Lafky, 2:19.86.

21, Austin Keillor, 2:20.60. 22, Jordan Riesterer, 2:21.00. 23, Isaac Grebisz, 2:22.70. 24, Christopher McNabb, 2:23.60. 25, Colin Howe, 2:23.88. 26, Jake Klonsky, 2:24.04. 27, Cole Sher-Jan, 2:26.09. 28, Justin Hawkins, 2:26.98. 29, Brandon Wald, 2:29.98. 30, Hunter Kern, 2:31.06.

31, Bern Anderes, 2:31.98. 32, Jake Gradwohl, 2:32.68. 33, Alex Babcock, 2:39.10. 34, Cameron McCorkle, 2:40.24.

Bowling

Rimrock Lanes, Bend

(Team scratch game; team scratch series; men’s scratch game; men’s scratch series; women’s scratch game; women’s scratch series)

Week 9

Friday Night Specials — Split It, 778; The Gray Mayers, 2,411; Cody Waetjen, 259; Ricky Mayers, 778; Ari Mayers, 222; Chris Gray, 611.

Week 14

Rimrock — Rimrock Lanes, 1,005; Oregon Vision Center, 2,903; Matt Hawes, 246; Colby Hawes, 710; Chris Gray, 190; Ari Mayers, 563.

Week 15

50+ or - — SNAFU, 696; Rusty Relics, 1,825; Leon Pitzer, 204; Matt Hawes, 553; Peggy Braker, 178; Laura Hawes, 472.

Grizzly Mountain Men’s — Oregon Vision Center, 1,039; Prineville Reservoir Resort, 2,937; Ricky Mayers, 267; Jordan Higgins, 692.

Swimming

Special Olympics Oregon

Fall Aquatics Regional

Oct. 28, Gresham

High Desert chapter results

Meters

Men

25 backstroke

M1 — 4, Benjamin Finestone, 56.10.

25 flotation

M1 — 2, Andrew Withrow, 35.55.

25 freestyle

M1 — 1, Joshua Weaver, 20.97.

M2 — 1, Avery Bunsen, 25.84.

M3 — 1, Benjamin Finestone, 42.44.

M5 — 1, Jonathan Goddard, 16.97.

M8 — 1, Larry Stambaugh Jr., 24.81.

M12 — 3, Joseph Eddie, 1:09.55.

15 floatation

M1 — 1, Andrew Withrow, 19.09.

50 freestyle

M1 — 1, Avery Bunsen, 1:02.89. 3, Joshua Weaver, 1:06.00.

M2 — 3, Jonathan Goddard, 37.57.

M7 — 1, Joseph Eddie, 2:36.18. 2, Jordan Ohlde, 2:59.31.

100 freestyle

M2 — 2, Jordan Ohlde, 6:57.63.

Women

25 backstroke

F2 — 1, Andrea Marie Gifford, 31.12. 2, Kristel Wieglenda, 34.20.

F3 — 1, Sara Anne Russell, 35.94.

25 floatation

F2 — 1, Rachel Behrens, 45.81. 2, Alison Dougall, 1:00.44.

15 walk

F1 — 1, Rachel Behrens, 25.10.

F2 — 1, Erica Hutzler, 26.22.

25 breaststroke

F1 — Dareth Steffey, 59.28.

25 freestyle

F3 — 2, Melissa O’Neal, 29.88.

F4 — 1, Misty Holloman, 25.83. 2, Sara Anne Russell, 28.28. 4, Andrea Marie Gifford, 30.47.

F6 — 1, Michele Swager, 36.04. 2, Dareth Steffey, 57.35.

F1A — 1, Kristel Wieglenda, 36.16.

50 freestyle

F4 — 2, Melissa O’Neal, 1:05.60.

F5 — 1, Misty Holloman, 1:05.65.

Relays

100 freestyle

M1 — 1, Jonathan Goddard, Larry Stambaugh Jr., Joshua Weaver, Kristel Wieglenda, 1:30.32. 4, Avery Brunsen, Misty Holloman, Sara Anne Russell, Dareth Steffey, Michele Swager, 2:17.68.

M2 — 2, Joseph Eddie, Benjamin Finestone, Melissa O’Neal, Jordan Ohlde, 4:16.92.

Volleyball

Redmond Volleyball Association

Standings as of Friday

Women’s — 1, Hit List, 56-8-0. 2, Purple Band Aid, 41-22-1. 3, Justly Lucky, 39-23-2. 4, Volley Girls, 36-28-0. 5, Muffin Tops, 33-30-1. 6, Chatter Boxes, 29-33-2. 7, Setting Ducks, 29-34-1. 8, The Other Guys, 11-52-1. 9, Snap Crackle Pop, 9-53-2.

Tuesday coed — 1, Penguins, 56-8-0. 2, Hot Chilis, 53-11.0. 3, Chets Electric, 51-13-0. 4, Acers, 45-18-1. 5, Dysfunctionals, 25-37-2. 6, Toe Goods, 20-45-1. 7, Drywall Specialties, 17-44-3. 8, All Stars, 17-46-1. 9, Bros & Hoes, 0-64-0.

Thursday coed — 1, @ 1st W3 Tryd, 49-6-1. 2, Net Results, 48-10-0. 3, Peak Performance, 42-12-2. 4, Hot Chilis, 32-24-0. 5, Number One, 32-25-1. 6, Call A Code, 18-40-0. 7, Super Awesomes, 13-44-3. 8, League Of Legends, 11-45-2. 9, The Beans, 8-47-1.