Community Sports Scoreboard


Published Oct 30, 2012 at 05:00AM / Updated Nov 19, 2013 at 12:31AM

Bowling

League standings and high scores

Lava Lanes, Bend

Oct. 15-21

Casino Fun — All In The Family; Josiah Ohlde, 233/611; Jane Fletcher, 155/424.

His and Hers — Go Ducks; Jayme Dahlke, 278/758; Mary Stratton, 197/534.

Guys and Gals — Bowling Movement; Toby Cundell, 258/716; Michelle Smith, 205/56.

Rejects — Old Geezers; Doug Gray, 236/628; Hazel Keeton, 175/461.

Lava Lanes Classic — Cannon Bowlers; Jayme Dahlke, 258/683; Debbie Smith, 203/575.

Wednesday Inc — Auntie Em’s Deli; Will Piland, 299/792; Dave Sims, 279/742.

Tea Timers — Split Ends; Shari Hamel, 244/594.

Latecomers — High Country Disposal; Christy Watson, 177/503.

TNT — Roller Coasters; Dave Grimes, 279/793; Meagan Waltosz, 191/471.

Progressive — Hills Horseshoeing; Brian Hill, 232/585.

Free Breathers — Pin Heads; John Scott, 246/651; Linda Gilbert, 198/513.

T.G.I.F. — Man On; Dave Grimes, 269/714; Walda Berry, 234/594.

Have-A-Ball — Team 5; Ryan Pierce, 223/529; Briana Marler, 172/482.

Draft — Coming For You; Mike Sima, 237/626; Karen Dougan, 179/447.

Rimrock Lanes, Prineville

(Team scratch game; team scratch series; men’s scratch game; men’s scratch series; women’s scratch game; women’s scratch series)

Week 7

Rimrock — Cold Stone Creamery, 971; The Gray-Mayers, 2,927; Ron Davis, 260; Gene McKenzie, 657; Julie Mayers, 210; Chris Gray, 596.

Happy Bowlers — Bandaids, 587; Bandaids, 1,561; John Hammer Sr., 278; Carl Johnson, 714; Fran Bristow, 273; Mary McLain, 728.

Week 8

50 + or - — Its A U Turn, 622; Fire Baller’s, 1,970; Mike Koivisto, 204; Matt Hawes, 561; Stella Oja, 169; Laura Hawes, 470.

Grizzly Mountain Men’s — Cougar Cuts, 1,029; KBW Engineering, 3,033; Larry Gerke, 260; Roy Fuller, 696.

Volleyball

Redmond Volleyball Association

Standings as of Thursday

Women’s — 1, Hit List, 25-3-0. 2, Purple Band Aids, 20-8-0. 3, Just Lucky, 18-9-1. 4, Volley Girls, 18-10-0. 5, Muffin Tops, 16-12-0. 6, Setting Ducks, 12-18-0. 7, Chatter Boxes, 9-20-1. 8, The Other Gusy, 5-23-0. 9, Snap Crackle Pop, 4-24-0.

Tuesday Coed — 1, Chets Electric, 25-3-0. 2, Penguins, 23-5-0. 3, Hot Chilis, 23-5-0. 4, Acers, 23-7-0. 5, Dysfunctionals, 12-15-1. 6, Toe Goods, 10-18-0. 7, All Stars, 8-20-0. 8, Drywall Specialties, 3-26-1. 9, Bros & Hoes, 0-28-0.

Thursday Coed — 1, @ 1st W3 Tryd, 20-2-0. 2, Net Results, 18-2-0. 3, Hot Chilis, 14-6-0. 4, Peak Performance, 14-7-1. 5, Number One, 10-11-1. 6, Super Awesomes, 7-14-1. 7, Call A Code, 5-17-0. 8, League Of Legends, 4-15-1. 9, The Beans, 2-20-0.

Running

Monster Dash 5K

Sunday, Bend

(Hometowns listed as available)

1, Kimber Mattox, Bend, 17:02. 2, Nic Ballard, Bend, 17:54. 3, Rigo Ramirez, Bend, 19:11. 4, Ben Brockman, Bend, 19:28. 5, Justin Grady, Bend, 19:32. 6, Joseph Babich, Bend, 19:34. 7, Mary Wellington, Bend, 19:42. 8, Derek Hubler, Bend, 19:52. 9, Fisher Bien, Bend, 20:24. 10, Denise Borossa, Bend, 20:25.

11, John Fischer, Bend, 20:26. 12, Statia Smith, Klamath Falls, 20:38. 13, Paul Rogers, 20:41. 14, Rod Thompson, Bend, 21:16. 15, Laura Cooper, 21:17. 16, Wendy Boyer, Bend, 21:26. 17, Nicholas Lopez, Bend, 22:12. 18, Sydney La Pine, 22:22. 19, Justyn Kirkpatrick, 22:38. 20, Richard Nkansah, 22:53.

21, Kim Swanson, Bend, 23:06. 22, Steve Davenport, Bend, 23:17. 23, Kathleen Phillips, Bend, 23:19. 24, Kefin Pfeil, Bend, 23:19. 25, Quinn Olarrea, Bend, 23:26. 26, Cindy King, 23:28. 27, Mark Hubler, 23:41. 28, Robert Rossetter, 23:44. 29, Susie Rossi, Bend, 24:16. 30, Angie Hubler, 24:32.

31, Gregg Swanson, Bend, 24:43. 32, Chris Cooper, 25:04. 33, Robert Zipper, 25:13. 34, Randy Stutzman, 25:13. 35, Gharret Brockman, 25:13. 36, Chuck Brockman, 25:14. 37, Carina Rosterolla, Gilchrist, 25:30. 38, Aaron Kennen, Bend, 25:42. 39, Brian Mattox, Monticello, Utah, 25:48. 40, Emily Miller, Bend, 26:00.

41, Doug Stewart, San Diego, 26:02. 42, Brandi Jo Moles, Bend, 26:05. 43, Hank Weathers, 26:10. 44, Cheryl Younger, Bend, 26:23. 45, Elizabeth Lopez, Bend, 26:40. 46, Ruth Mattox, Silverton, 26:42. 47, Dustin Garrison, Redmond, 26:51. 48, Bob Smith, 26:53. 49, Taylor Lewis, Redmond, 27:20. 50, Jade Hartman, Bend, 27:25.

51, Jennifer Hunt, 27:25. 52, Kaitlin Brouillard, 27:30. 53, Siobahn McNulty, Bend, 28:00. 54, Jim Quisenberry, Coburg, 28:27. 55, Lene Richelsen, 28:30. 56, Diklah Orevi, Florence, 28: 28:31. 57, Niklas Sjogren, Bend, 28:32. 58, Anne Sjogren, Bend, 28:37. 59, Jenniffer Smith, Bend, 29:00. 60, Justin Mohan, Redmond, 29:06.

61, Kalvin Timm, Bend, 29:07. 62, Keli Timm, 29:07. 63, Kevin Cozad, 29:10. 64, Marjorie McGreevy, 29:13. 65, Cathy Ostman, 29:34. 66, Jodi Burch, Redmond, 29:35. 67, Katrina Dunmire, 29:35. 68, Judy Rosen, 29:55. 69, Nicole Roselio, Bend, 30:40. 70, Jason Magenheimer, Bend, 30:41.

71, Amanda Uri, 30:41. 72, David Limburg, Bend, 30:42. 73, Ali Meyer, Bend, 30:42. 74, David Uri, 30:43. 75, Jane Quale, 30:49. 76, Mallory Helton, Bend, 30:57. 77, Susan Poole, 31:20. 78, Mandy Doering, 31:25. 79, Laura Chance, Bend, 31:26. 80, Angela Jordan, Bend, 21:27.

81, Stacey Arata, 31:29. 82, Michelle Hardesty, Bend, 31:30. 83, Ashley Beatty, Bend, 31:33. 84, Kassandra Rajewski, 31:37. 85, David Presland, 31:37. 86, Heidi Wright, 31:45. 87, Keith Wright, 31:45. 88, Carina McCarthy, 31:57. 89, Seth McCarthy, 31:57. 90, Susan Newton, 31:57.

91, Alison Emerson, Bend, 31:59. 92, Marla Crecraft, Bend, 32:07. 93, Robin Fallon, Bend, 32:07. 94, Carol Lee Spaw, 32:08. 95, Kathryn Bottoms, Prineville, 32:17. 96, Victory Howry, Pacific City, 32:52. 97, Susan Strible, 32:53. 98, Lenora James, 32:59. 99, Colette Towell, 33:05. 100, Megan Minkiewicz, Bend, 33:10.

101, Devon Quiring, Bend, 33:16. 102, Skylar Durham, 33:29. 103, Shannon Swenson, 33:49. 104, Carrie Burleigh, 34:01. 105, Kelly Hicks, 34:22. 106, Brian Hicks, 34:22. 107, Brittany Desadier, Terrebonne, 35:06. 108, Alissa Barrett, Bend, 35:07. 109, Cameron Zipper, Bend, 35:20. 110, Julie Zipper, Bend, 35:23.

111, Mili Timm, 35:24. 112, Kenedi Timm, 35:24. 113, Andrew Timm, 35:29. 114, Tim Heggenberger, 35:55. 115, Rebecca Snead, 35:56. 116, Lyndsey Holub, Bend, 36:06. 117, Janda Pacheco, Bend, 36:13. 118, Penny Smith, La Pine, 36:28. 119, Jane Rossetter, 36:38. 120, Rachel Morris, Bend, 37:24.

121, Andy Morris, Bend, 37:25. 122, Janice Demers, Sisters, 37:27. 123, Kimberly Braden, 37:51. 124, Holly Hesse, 37:59. 125, Ally Thompson, 37:59. 126, Conor Hicks, 38:02. 127, David Hicks, 38:02. 128, Jolyn English, 38:43. 129, Thuy Hughes, 38:48. 130, Mark Hughes, 38:49.

131, Christina Veverka, 38:51. 132, Rick Johnson, 38:52. 133, Amanda Albrich, Bend, 39:05. 134, Scott Jahn, Terrebonne, 39:31. 135, Pamela Jahn, Terrebonne, 39:33. 136, Jennifer Ballard, 40:10. 137, Valentina Westlind, 40:11. 138, Emily Gannon, Prineville, 40:41. 139, Robin Gannon, Prineville, 40:42. 140, Heidi Cromwell, 40:53.

141, Sophia Weathers, 42:31. 142, Sophie Cauble, Bend, 42:32. 143, Nicole Weathers, 44:33. 144, Bill Howry, Pacific City, 45:00. 145, Marcy Anderson, 45:57. 146, Jackie Murders, 46:10. 147, Romi Cauble, Bend, 47:26. 148, Lynn Cauble, Bend, 47:26. 149, Joanne Stromberg, Bend, 48:45. 150, Jill Souto Maron, Bend, 48:46.

151, Christi Bird, 50:54. 152, Kristie Downing, Bend, 51:32. 153, Annie Muske-Dukes, Bend, 51:32. 154, Melissa Ogle, 52:49. 155, Rae Aldrich, Bend, 52:58. 156, Sandra Beaudoin, Bend, 52:59. 157, Chad Towell, 53:58. 158, Trenda Bondurant, Prineville, 54:13. 159, Aiden Towell, Bend, 54:31. 160, Alexandra Dains, Redmond, 55;39.

161, Amanda Fitzgerald, Redmond, 55:40. 162, Cody Boehme, 56:08. 163, John Anderson, 56:34. 164, Teresa Braden, Redmond, 59:28. 165, Janice McDaniel, 59:29.

CORK Cross Country Series

Race No. 2

Oct. 23, Bend

Approximately 3.5 miles

1, Santi Ocariz, 20:00. 2, Franz Alagoki, 20:22. 3, Jeff Caba, 20:44. 4, Michael Dennis, 20:49. 5, Andy Young, 20:51. 6, Damon Kluck, 20:58. 7, Lucas Alberg, 21:52. 8, Javier Ocariz, 22:08. 9, Jason Townsend, 22:17. 10, Bryan Hitchcock, 22:22.

11, Francis Cain, 22:31. 12, Zita Bauge, 23:01. 13, Nic Ballard, 23:11. 14, Nancy Citriglia, 23:45. 15, Jimmy Clarke, 23:50. 16, Chris Reeves, 24:42. 17, Ron Deems, 24:44. 18, Dave Webster, 25;05. 19, Grant Byllock, 25:19. 20, Zach Kirkland, 25:27.

21, Dave Thomason, 25:39. 22, Rod Thompson, 26:06. 23, Amanda Uri, 27:09 (two laps). 24, Dave Uri, 27;10 (two laps), 25, Ambrose Su, 27:17. 26, Carolyn Daubeny, 27:54. 27, Chassen Johnson, 28:00. 28, Liz Francher, 29;29. 29, Joe Benevento, 30:59. 30, Jessica Czmowski, 31:47.

31, Ben Caba, 31:59. 32, Jack Strang, 31:59. 33, Chris West, 32:45. 34, Hunter Craft, 33:50. 35, John Craft, 33:50. 36, Mary Theobald, 36:38. 37, Caitlin Wheeler, 36:39.