Cycling Scoreboard

Cyclocross

Halloween Cross Crusade

Sunday, Bend

Top-10 finishers

Men

Category A — 1, Chris Sheppard, Bend, 1:00:13. 2, Carl Decker, Bend, 1:00:58. 3, Kevin Bradford, Parish, 1:01:03. 4, Molly Cameron, Portland, 1:01:32. 5, Shannon Skerritt, Portland, 1:01:59. 6, Michael Gallagher, Portland, 1:02:04. 7, Donald Reeb, Keizer, 1:02:16. 8, Seth Patla, Hillsboro, 1:02:34. 9, Josh Kelley, Portland, 1:02:44. 10, Damian Schmitt, Bend, 1:02:46.

Masters 35+ A — 1, Tim Jones, Bend, 1:05:21. 2, Joe Santos, Portland, 1:05:22. 3, Andrew Sargent, Bend, eight laps. 4, Bart Bowen, Bend, eight laps. 5, John Rollert, Bend, eight laps. 6, Tim Butler, Portland, eight laps. 7, Mike Henry, Damascus, eight laps. 8, Jared Roy, Portland, eight laps. 9, Rich Cramer, Beaverton, eight laps. 10, John Mitchem, eight laps.

Category B — 1, Christian Buesch, Corvallis, 47:36. 2, Cliff Eslinger, Bend, 47:40. 3, Ryan O’Connell, Portland, 48:20. 4, Brian Tobin, Portland, 48:51. 5, Jeremy Whitman, 41:12. 6, Logan Trammell, Scio, 41:26. 7, Tony Broadman, Bend, 41:27. 8, James Bradley, Portland, 41:28. 9, Daniel Kappes, Portland, 41:35. 10, Timothy Scheumann, 41:35.

Masters 35+ B — 1, Jay Rishel, Portland, 38:49. 2, Rocky Crocker, Wenatchee, 38:49. 3, Andrew Steiner, Bend, 39:10. 4, Andy Leritz, Portland, 39:15. 5, Cort Buchholz, Lake Oswego, 39:21. 6, Nicholas Leritz, Portland, 39:26. 7, Jason Zadow, Portland, 39:29. 8, Bjorn Clouten, Happy Valley, 39:31. 9, Rob Angelo, Bend, 39:42. 10, Steve Popp, Damascus, 39:45.

Category C — 1, Lukas Johnston, 40:08. 2, Spencer Ardt, Springfield, 40:11. 3, Soren Clark. Portland. 40:40. 4. Justin Brauner. Portland, 40:49. 5, Mike Tomlinson, Hillsboro, 41:10. 6, Mark Holden, Portland, 41:18. 7, Patrick Reedy, Portland, 41:18. 8, Jacob Wahry, 41:22. 9, John Gill, Happy Valley, 41:25. 10, Dave Kosanke, Portland, 41:28.

Masters 35+ C — 1, Andrew Filer, Portland, 39:26. 2, Kenny Wolford, Bend, 39:29. 3, Chris Zanger, Bend, 39:45. 4, James Sestric, Gresham, 39:47. 5, Adam Ward, Portland, 39:47. 6, David Anderson, Bend, 40:22. 7, Judd Eustice, Portland, 40:29. 8, Patrick Palmer, West Linn, 40:47. 9, Curtis Milander, Portland, 40:52. 10, Ken Johnson, Bend, 40:56.

Masters 50+ — 1, Russell Thorstrom, Boise, Idaho, 39:41. 2, Jeffery Otto, Beaverton, 40:22. 3, Charles Stearns, 40:36. 4, Bill Reed, 40:48. 5, Michael Nyberg, Bend, 40:53. 6, Mark Bradley, Roseburg, 40:53. 7, John Wilson, Corvallis, 40:57. 8, Terry Knight, Vancouver, Wash., 40:58. 9, Steven Thorne, Portland, 41:04. 10, Joseph Hoerner, Portland, 41:07.

Masters 60+ — 1, Ron Strasser, Portland, 44:21. 2, Mike Beall, Bend, 44:35. 3, Tom Negwood, 45:30. 4, Bob Daugherty, Portland, 38:45. 5, Russell Speirn, Wilsonville, 38:48. 6, Terry Atwood, Portland, 41:42. 7, Edward Lanton, Portland, 42:29. 8, Malcolm Johnson, Portland, 43:12. 9, Tad Hodgert, Bend, 46:23. 10, Frank Fleetham, 40:15.

Clydesdale — 1, Matt Wilkin, Portland, 42:42. 2, Scott Smith, Portland, 42:57. 3, Joe Larson, Bend, 44:08. 4, Todd Stryker, Vancouver, Wash., 44:09. 5, Brian Malloy, Oregon City, 44:15. 6, Tyson Hart, Portland, 44:42. 7, Seth Daniels, Portland, 45:56. 8, James Peale, Portland, 46:36. 9, Bradley Taylor, Bend, 46:48. 10, Mike Hall, Portland, 46:49.

Beginner — 1, Thomas Joyce, 34:49. 2, David Miller, Portland, 35:19. 3, Josh Snyder, Corvallis. 4. Chad Fischer. Hillsboro. 35:24. 5. Ryan Schanno. Portland. 35:55. 6. Jules Johnson. 36:03. 7. Andrew Besson. Portland. 36:30. 8. Peter Giardner, 36:30. 9. Dan Kaempff. Portland. 36:30. 10. Nick Besson. Portland. 37:04.

Junior — 1, Lance Haidet, Bend, 28:21. 2, Cameron Beard, Bend, 28:39. 3, Sam Rosenberg, Eugene, 28:49. 4, Javier Colton, Bend, 29:49. 5, Tanner Ramey, Anchorage, Alaska, 30:22. 6, Micah Melkonian, Trout Lake, 30:58. 7, Zach Mikkelson, Hood River, 31:27. 8, Adam Oliver, Eugene, 31:39. 9, Killian Bailey, Vancouver, Wash., 31:46. 10, Will Reinking, Bend, 31:48.

Single speed — 1, Luke Demoe, Eugene, 41:49. 2, Cody Peterson, Bend, 42:23. 3, Seth Patla, Hillsboro, 42:48. 4, Geoffrey Huber, Springfield, 43:01. 5, Brian Kesselman, Portland, 43:35. 6, Chris Snyder, Portland, 43:35. 7, Andy Redden, Hood River, 43:51. 8, Landon Masterfield, Portland, 43:53. 9, Josh Armagost, Portland, 44:04. 10 Tom Keller, Central Point, 44:07.

Unicycle — 1, Sam Rosenberg, Eugene. 2, Jack Mahler. 3, Susannah Hart, Washougal, Wash. 4, Brian Hart Jr., Washougal, Wash. 5, Clayton Peirce, Portland. 6, Hart Nathaniel. 7, Summer Pross. 8, Ross Bode. 9, Emma Rosenberg, Eugene, and Ben Schoenberg, Portland.

Women

Category A — 1, Jade Wilcoxson, Talent, 1:03:36. 2, Serena Bishop Gordon, Bend, 1:05:29. 3, Brigette Brown, Portland, 1:06:23. 4, Brooke Snyder, Portland, seven laps. 5, Tina Brubaker, Keizer, seven laps. 6, Laura Winberry, Bend, seven laps. 7, Kim Matheson, Portland, seven laps. 8, Alexandra Burton, Portland, seven laps. 9, Sarah Post-Holmberg, Portland, seven laps. 10, Rebeccah Bieri, Central Point, seven laps.

Masters 35+ A — 1, Amy Rice, Portland, 40:47. 2, Sarah Max, Bend, 40:48. 3, Mielle Blomberg, Portland, 42:14. 4, Meg Hamilton, Eugene, 42:18. 5, Erica Wescott, Bend, 42:30. 6, Erica Lurie, Portland, 43:05. 7, Michelle Cunha, Bend, 43:07. 8, Laura Hagen, Bend, 43:46. 9, Virginie Calme, Portland, 43:55. 10, Ann Kennedy, Portland, 43:57.

Category B — 1, Jennifer Johnson, Hood River, 45:03. 2, Jenn Levo, Portland, 45:11. 3, Jennifer Pereau, Portland, 45:16. 4, Kate Massey, Portland, 45:46. 5, Amy VanTassel, Portland, 45:56. 6, Allison Medellin, Portland, 45:58. 7, Aimee Furber, Bend, 46:13. 8, Janelle Bickford, Portland, 46:16. 9, Kim Danielson, Portland, 46:33. 10, Laura Beko, West Linn, 46:36.

Masters 35+ B — 1, Andres Thomas, 46:13. 2, Martha Paulus, Salem, 47:26. 3, Unknown, 47:30. 4, Holly Pfeiffer, Bend, 47:32. 5, Cary Schwarz, Bend, 38:59. 6, Kate O’Brien-Clarke, Portland, 39:13. 7, Elaine Prause, Portland, 39:31. 8, Amanda Darlak, Scappoose, 39:42. 9, Dana Spring, 40:13. 10, Shellie Heggenberger, Bend, 40:31.

Category C — 1, Kaylee Jenness, Springfield, 39:19. 2, Diane Dutcher, Portland, 39:25. 3, Hilary Luther, Portland, 39:30. 4, Julie Baird, 39:49. 5, Emily Boscacci, Portland, 40:08. 6, Julie Deal, Portland, 40:18. 7, Annie Nielsen, Milwaukie, 40:19. 8, Liz Book, 40:28. 9, Jo Fidler, 40:55. 10, Michelle Johnson, Vancouver, Wash., 41:25.

Masters 45+ — 1, Mary Skrzynski, Bend, 43:58. 2, Lora Melkonian, Trout Lake, 44:33. 3, Lisa Belair-Sullivan, Lake Oswego, 44:52. 4, Michelle Bazemore, Bend, 45:00. 5, Katherine Christensen, Portland, 45:55. 6, Angela Horton Gapay, Cornelius, 46:07. 7, Pam Reid, Portland, 46:10. 8, Karen Kenlan, Bend, 46:33. 9, Julia Fudge, Eugene, 46:47. 10, Mary Dallas, Bend, 46:52.

Beginner — 1, Jamie Krejci, Silverton. 2, Leslie Griffith, Bend, 41:47. 3, Erin Lolich, Portland, 41:56. 4, Kalen Ramey, Anchorage, Alaska, 42:00. 5, Jessica Gill, Happy Valley, 42:09. 6, Claudia Sterry, Portland, 43:01. 7, Stephanie Roulan, Portland, 43:17. 8, Cecilia Becerra, Portland, 43:28. 9, Julie Donnelly, 43:49. 10, Patti Wolfe, Brownsville, 43:53.

Junior — 1, Susannah Hart, Washougal, Wash., 27:54. 2, Sharon Hart, Washougal, Wash., 28:34. 3, Ivy Taylor, Bend, 30:48. 4, Gabrielle Lehnert, Eugene, 30:55. 5, Hannah Mavis, Bend, 31:17. 6, Anna Peterson, 31:50. 7, Hannah McDade, Tigard, 31:52. 8, Amy Ziehnert, Tigard, 33:38. 9, Alyssa Hoyt, Lake Oswego, 34:00. 10, Natalie Shaw, Tigard, 34:31.