Who's filed in Deschutes County, Who's filed in Crook County

Published Mar 26, 2013 at 05:00AM

Who's filed in Crook County

Crook County Cemetery District

• Position 1: none filed

• Position 2: none filed

Crook County Fire & Rescue

• Position 1: Keith Eager, Tom Kichenmaster

• Position 2: Steve Lent

• Position 4: Dale Pedersen

Crook County School District

• Zone 2: Scott Cooper

• Zone 3: Ray Graves, Patti Norris

• Zone 4: Walt Wagner

• Zone 5 at large: Brad Peterson, Gwen Carr, Mike Stuart

Juniper Canyon Water District

• Position 4: none filed

• Position 5: Penny L. Dick

Jasper Knolls Water District

• Position 1: John Beck

• Position 2: Ron Jones-Stanley

• Position 3: Beverly Jones-Stanley

Parks & Recreation District

• Position 1: Forest Carbaugh

• Position 3: Barbara Pennington, Scott Smith

Highland Subdivision Water District

• Position 1: Ron Jordan

• Position 2: Tom Cooper, Wayne Rice

• Position 3: Dock Kerbow

• Position 5: Chuck Williams

Jordan Water Control District

• Position 2: none filed

• Position 3: none filed

Ochoco West Water & Sanitary Authority

• Position 5: none filed

• Position 6: none filed

Source: Election filings

Who's filed in Deschutes County

Bend-La Pine School Board

• Zone 1: Cheri Helt

• Zone 2: Julie Craig

• Zone 3: Andy High

• Zone 4: Michael Jensen

• Zone 7 at large: Nori Juba

Black Butte Ranch Rural Fire Protection District directors

• Position 4: Macgregor Hay

• Position 5: Richard Elliott

Bend Park & Recreation District directors

• Position 1: Daniel Fishkin, Foster Fell

• Position 3: Scott Asia, Gregory Delgado

• Position 4: Ted Schoenborn

• Position 5: Gary Robertson, Justin Gottlieb, Craig Chenoweth

Central Oregon Community College directors

• Zone 1: Joe Krenowicz

• Zone 2: Laura Craska Cooper

• Zone 3: Anthony Dorsch

• Zone 4: David Ford, Adele McAfee

• Zone 7: Vikki Ricks

Chaparral Water Control

District directors

• Position 1: Michael Reger

• Position 2: No candidate filed

Cloverdale Rural Fire Protection District directors

• Position 4: No candidate filed

• Position 5: No candidate filed

Crooked River Ranch Road District directors

• Position 2: John Williams

• Position 3: Clarence Palm

Crooked River Ranch Rural Fire Protection District directors

• Position 1: Kay Norberg, Ed Elliott

• Position 2: Ken Fisher, Jim Dille

• Position 3: Dennis Kirk, Keith Bedell

• Position 4: Philip Cochran

Deschutes County Rural Fire Protection District 2 directors

• Position 1: Harold Ashford

• Position 2: Dick Ridenour

• Position 3: George Roshak

Deschutes Public Library District directors

• Zone 2: Linda Davis

• Zone 3: Martha Lawler

La Pine Park & Recreation District directors

• Position 1: Sharon Walling

• Position 2: Arlo Fertig

• Position 3: Joel Brader

• Position 5: Robert Ray

La Pine Rural Fire Protection District directors

• Position 1: Jerry Hubbard

• Position 2: Doug Cox

• Position 4: James Williams

Laidlaw Water District directors

• Position 3: No candidate filed

• Position 4: No candidate filed

• Position 5: No candidate filed

Oregon Water Wonderland Unit 2 Sanitary District directors

• Position 1: Robert Chase

• Position 2: Elreta Humeston

• Position 3: No candidate filed

• Position 4: No candidate filed

• Position 5: No candidate filed

Redmond Area Park & Recreation District directors

• Position 1: Tina Hinchliff

• Position 2: Brian Hole

• Position 3: Hayes McCoy

Redmond Fire & Rescue

• Position 1: Gary Ollerenshaw

• Position 2: Pamela Steinke

• Position 3: Craig Unger

• Position 5: Carrol Mcintosh

Redmond School Board

• Position 1: Ron Munkres, Johnny Corbin

• Position 2: Rick Bailey

• Position 3: A.J. Losoya

• Position 4: Lisa Klemp, Patricia Reck

Sisters-Camp Sherman Fire Protection District directors

• Position 1: Chris Perry

• Position 2: Gary Marshall

• Position 3: Don Boyd

Sisters Park & Recreation District directors

• Position 1: Andrew Gorayeb

• Position 2: Peggy Tehan

• Position 3: Darren Layne

• Position 4: Jeff Campbell

Sisters School Board

• Position 1: Erik Pronold, Don Hedrick, David Marlow

• Position 2: Richard Cole, Justin Durham

• Position 3: Edie Jones, Melvin Herburger

• Position 5: Kay Grady

Starwood Sanitary District directors

• Position 2: Frank Pride

• Position 3: Charles Hyde

Terrebonne Domestic Water District directors

• Position 4: David Dow

• Position 5: Jay Walters

Source: Election filings

Dates to know

April 30

Last day to register to vote.

May 3

Ballots will be mailed out

May 21

Election Day. Ballots must be received by 8 p.m. to be counted. Postmarks do not count.