Community Sports Scoreboard

Published Feb 18, 2013 at 04:00AM

Basketball

Bend Park & Recreation District

Adult League standings and scores

Week 11

Men’s A

Standings — 1, Furnish/Zenith Auto, 10-1. 2, Tumalo Store, 9-2. 3, Knightryderz, 6-5. 4, Bradley Haynes Team, 5-6. 5, Money Gang, 2-9. 6, 7’s Deli, 1-10.

Scores — Furnish/Zenith Auto 93, 7’s Deli 68; Tumalo Store 69, Money Gang 53; Knightryderz 64, Bradley Haynes Team 62.

Men’s B

Standings — 1, 541 Threads, 9-2. 2, Athletic Club of Bend, 9-2. 3, Bendbroadband Bus, 9-2. 4, Jim’s Rats, 8-3. 5, One Eyed Shooting Mafia, 7-4. 6, Widgi Creek, 6-5. 7, Blue Collar Ballers, 5-6. 8, N the Zone, 5-6. 9, Rigobertos, 4-7. 10, Peoples Insurance, 3-8.

11, Scientific, 1-10. 12, Ravens, 0-11.

Scores — 541 Threads 81, One Eyed Shooting Mafia 57; Jim’s Rats 103, Rigoberto’s 62; Scientific 56, Ravens 53; Athletic Club of Bend 74, N the Zone 70; Blue Collar Ballers 72, Peoples Insurance 48; Bend Broadband Bus 85, Widgi Creek 48.

Bowling

League high scores

Rimrock Lanes, Prineville

Week 18

Friday Night Specials — Split It, 762; The Gray Mayers, 2,382; Marc Turner, 246; Buck Buck, 656; Chris Gray, 206; Julie Mayers, 591.

Week 21

Rimrock — Strykers Pro Shop, 892; The Gray-Mayers, 2,823; Jim Gregory, 258; Ryan Wadell, 209; Chris Gray, 202; Ari Mayers, 559.

Week 23

50+ or - — Its A U Turn, 658; SNAFU, 1,907; Matt Hawes, 254; Colby Hawes, 636; Stella Oja, 182; Brenda Murphy, 482.

Week 24

Grizzly Mountain Men’s — No Boundaries, 991; Cougar Cuts, 2,942; Larry Gerke, 255; Kevin Turner, 719.

Running

Run for Chocolate

Saturday, Sunriver

5 kilometers

Men (top 30) — 1, Rick Floyd, Bend, 17:09. 2, Jason Gulley, Bellingham, Wash., 18:09. 3, Kenny Thisseu, Hillsboro, 18:39. 4, Rob Russell, 18:41. 5, Wesley Warriner, Redmond, Wash., 18:42. 6, Jason Townsend, Bend, 19:03. 7, Brennan Buckley-Noonan, Redmond, 19:03. 8, Rigo Ramirez, Redmond, 19:10. 9, James Blanchard, Prineville, 19:45. 10, Greg Sabin, Bend, 20:58.

11, Brandon Brasher, Prineville, 21:00. 12, Joseph Cheng, Bend, 21:11. 13, Matthew Wood, Bend, 21:14. 14, Chris Cheng, Bend, 21:29. 15, Nate Pedersen, Bend, 21:51. 16, Bryan Reichert, Bend, 21:52. 17, Jerry Nance, McMinnville, 22:05. 18, Dax Herrera, Bend, 22:07. 19, Rod Thompson, Bend, 22:55. 20, Rick Stinson, Cresent, 23:01.

21, Morgan Parker, McMinnville, 23:01. 22, Jeffrey Keyes, Bend, 23:05. 23, Punk Thissell, La Pine, 23:09. 24, Robert Scherman, Bend, 23:18. 25, Cully Desmond, McMinville, 23:24. 26, John Baker, Sunriver, 23:56. 27, Aidan Desmond, McMinville, 24:05. 28, Britt Wehrman, Bend, 24:06. 29, Randy Olano, Bend, 24:13. 30, Steve Giss, North Bend, 24:20.

Women (top 30) — 1, Statia Smith, Bend, 20:47. 2, Natalia Martin, Bend, 22:13. 3, Colleen Sullivan, Bend, 22:16. 4, Stephanie Robins, Salem, 22:33. 5, Evelyn Thissell, La Pine, 22:45. 6, Katie Nyberg, Bend, 22:50. 7, Staci Eskesen, Portland, 23:11. 8, Vicky Conner, Spokane, Wash., 23:41. 9, Julia Fecteau, Bend, 24:00. 10, Dagny Donohue, Bend, 24:08.

11, Angel Herrera, Bend, 24:10. 12, Chassen Johnson, Bend, 24:11. 13, Anne Trapanese, La Pine, 24:14. 14, Teresa Wymetalek, Beaverton, 24:15. 15, Laura Gulley, Bellingham, Wash., 24:23. 16, Kathy Fecteau, Bend, 24:54. 17, Charlene Paulson, Oregon City, 25:00. 18, Krista Dowding, Bend, 25:05. 19. Maribel Eames, Bend, 25:09. 20, Melissa Byrd, La Pine, 25:21.

21. Holly Jewkes, La Pine, 25:22. 22, Laurie Dutkiewicz, Medford, 25:38. 23, Erin Ruark, Hillsboro, 26:04. 24, Debbie Baker, Sunriver, 26:10. 25, Nina Kemsley-Church, Sammamish, Wash., 26:28. 26, Makenzie Huddleston, Bend, 26:32. 27, Stacy Trapanese, Bend, 26:38. 28, Elisa Carroll, Bend, 26:39. 29, Sara Murrell, Bend, 26:49. 30, Juliet Robinette, La Pine, 26:54.

comments powered by Disqus