Scoreboard


Published May 25, 2013 at 05:00AM / Updated Nov 19, 2013 at 12:31AM

ON DECK

Today

Track: OSAA 6A, 5A, 4A state championships at Hayward Field in Eugene, 9:30 a.m.

Prep sports

Track & field

Friday’s results

Boys

———

Class 5A

2013 OSAA State Championships

At Hayward Field, Eugene

First-day team scores (top five, top local) — 1, Hermiston, 23. 2, Summit, 18. 3, Marist, 13. 4, The Dalles Wahtonka, 11. T5, Willamette, 10. T5, Hood River Valley, 10; 8, Mountain View, 8; 12, Redmond, 6

Top three, top local placers

3,000 — 1, Matthew Maton, Summit, 8:28.62. 2, Eric Alldritt, Summit, 8:35.78. 3, Ty James, Wilsonville, 8:37.83. Discus — 1, Sebastian Barajas, Hood River Valley, 156-09. 2, Jerod Munsterman, Hermiston, 151-05. 3, Gabe Giacci, Redmond, 148-01. Shot — 1, Mitch Wilkens, Willamette, 52-10.75. 2, Lio Tunai, The Dalles Wahtonka, 50-11.25. 3, David Barnett, Hermiston, 49-09.50. LJ — 1, Liam Henshaw, Marist, 23-01. 2, Mitch Modin, Mountain View, 22-04. 3, Spenser Schmidt, Churchill, 22-02.50.

Class 4A

2013 OSAA State Championships

At Hayward Field, Eugene

First-day team scores (top five, top local) — 1, Siuslaw, 29. T2, Seaside, 18. T2, La Pine, 18. 4, Estacada, 15. 5, Molalla, 14; 15, Crook County, 5.

Top three, top local placers

3,000 — 1, Brett Willyard, Seaside, 8:39.67. 2, Mack Marbas, Siuslaw, 8:45.67. 3, Mitchell Butler, Siuslaw, 8:46.65. Discus — 1, Justin Rich, Estacada, 164-02. 2, Lucas Clark, Seaside, 161-03. 3, Dallin Shurts, Banks, 157-06; 7, Chance Sutfin, Crook County, 144-07. PV — 1, Justin Petz, La Pine, 14-00; 2, Andrew Conway, Gladstone, 13-09. 3, Cullen Hancock, La Grande, 13-06. Shot — 1, Zachery Farner, Molalla, 51-07.25. 2, Trevor Duffy, South Umpqua, 49-10.50. 3, Cody Toller, North Valley, 49-01.75; 6, Chance Sutfin, Crook County, 47-03. LJ — 1, Billy Jones, Siuslaw, 22-09.25. 2, Jeremy Desrosiers, La Pine, 21-11. 3, Joe Delgado, Ontario, 21-10.

Class 2A

2013 OSAA State Championships

At Hayward Field, Eugene

Final team scores — 1, Central Linn, 98; T14, Culver, 16.

Winner, top Culver placers

400-meter relay — 1, Central Linn, 43.81. 1,500 — 1, Sisay Gillock, Portland Christian, 4:10.06. 100 — 1, Josue Avilez, Central Linn, 11.28. 400 — 1, Alex Tyler, Enterprise, 51.55; 2, Kyle Belanger, Culver, 51.69. 110h — 1, Mark LaCoste, Central Linn, 15.10. 800 — 1, Nathan Fleck, Vernonia, 1:57.07; 5, Kyle Belanger, Culver, 2:02.75. 200 — 1, Mark LaCoste, Central Linn, 22.89. 300h — 1, David Guild, Portland Christian, 42.06. 1,600 relay — 1, Riverdale, 3:31.69. HJ — 1, Mike Mitchell, Reedsport, 6-03.50. Discus — 1, Blake Warren, East Linn Christian, 151-11. Javelin — 1, Jackson VanVuren, Faith Bible, 165-10. TJ — 1, Dustin Dean, Enterprise, 42-05.25.

Class 1A

2013 OSAA State Championships

At Hayward Field, Eugene

Final team scores — 1, Southwest Christian, 63.5; T17, Gilchrist, 11.

Winner, top Gilchrist placers

400-meter relay — 1, Camas Valley, 44.33. 1,500 — 1, Trevor Lane, Southwest Christian, 4:04.66. 100 — 1, Gabe Ovgard, Triad, 11.19. 400 — 1, Mike Wagner, Pacific, 50.55. 110h — 1, Austin McNichols, Lowell, 15.08. 800 — 1, Nick Martin, Southwest Christian, 2:01.54. 200 — 1, Gabe Ovgard, Triad, 22.01. 300h — 1, Will Comerford, Crosshill Christian, 41.22. 1,600 relay — 1, New Hope Christian, 3:31.05. Discus — 1, Tanner Eastlick, Crow, 151-07. Javelin — 1, Jake Buce, Dayville, 174-00. TJ — 1, T.J. Kinnamon, Lowell, 44-11.50.

Girls

———

Class 5A

2013 OSAA State Championships

At Hayward Field, Eugene

First-day team scores (top five, top local) — 1, Summit, 23.5. 2, West Albany, 18. 3, Hermiston, 17. 4, Marshfield, 16. 5, Lebanon, 14; T19, Bend, 1.

Top three, top local placers

3,000 — 1, Hannah Gindlesperger, Summit, 10:09.79. 2, MaryKate McGuire, Dallas, 10:16.32. 3, Shaylen Crook, Marshfield, 10:22.63. HJ — 1, Rachel Proteau, West Albany, 6-01. T2, Danielle Taylor, Summit, 5-04. T2, Mckenzie Byrd, Hermiston, 5-04; T6, Jade Danek, Summit, 5-02. Javelin — 1, Mckenzie Byrd, Hermiston, 134-06. 2, Amanda Short, Lebanon, 129-07. 3, Alexis Hassenger, Lebanon, 124-07; 5, Mercedes Mingus, Summit, 113-03. LJ — 1, Lauren McGowne, Marshfield, 17-09.25. 2, Rachel Proteau, West Albany, 17-06. 3, Jasmin McKenzie, Benson, 16-11.25; 8, Evan Davis, Bend, 16-07.50.

Class 4A

2013 OSAA State Championships

At Hayward Field, Eugene

First-day team scores (top five, top local) — T1, Elmira, 15. T1, Gladstone, 15. 3, Siuslaw, 14. T4, Newport, 11. T4, Molalla, 11; T7, Crook County, 10; T7, Ridgeview, 10; T13, Sisters, 6.

Top three, top local placers

3,000 — 1, Sierra Brown, Hidden Valley, 10:07.89. 2, Katy Potter, Siuslaw, 10:09.22. 3, Nevina Deluca, Phoenix, 10:22.76. HJ — 1, Hosanna Wilder, Ridgeview, 5-03. 2, Amy Hilger, Banks, 5-02. 3, Mackenzie Folkerts, Newport, 5-02. 6, Alisha Haken, Sisters, 4-10; T11, Kyrie Prescott, Ridgeview, 4-08. Javelin — 1, Kelsey Shaw, Elmira, 134-02. 2, Christina MacDonald, Sutherlin, 132-00. 3, Ashlee Cole, Siulsaw, 129-03; 5, Hannah Troutman, Crook County, 123-06; 14, Elle Renault, Madras, 106-06. LJ — 1, Claire Thomas, Molalla, 18-02.75. 2, Madison Cronin, Gladstone, 17-06.25. 3, Laken Berlin, Crook County, 17-02.50; 6, Michaela Miller, Sisters, 15-10.50.

Class 2A

2013 OSAA State Championships

At Hayward Field, Eugene

Final team scores — 1, Portland Christian, 86; 4, Culver, 55.

Winner, top Culver placers

400-meter relay — 1, Culver (Gabrielle Alley, Andrea Retano, Hannah Lewis, Lori Sandy), 51.49. 1,500 — 1, Katriel O’Reilly, Union, 4:53.86; 7, Angelica Metteer, Culver, 5:16.10. 100 — 1, Madison Carlin, Weston-McEwen, 13.01. 400 — 1, Julia Whalen, Portland Christian, 58.21; 3, Hannah Lewis, Culver, 1:00.22. 100h — 1, Elsa Steen, Enterprise, 16.33. 800 — 1, Aysia Killingbeck-Davids, Oakridge, 2:24.82; 3, Andrea Retano, Culver, 2:28.36. 200 — 1, Loghan Sprauer, Kennedy, 26.70. 300h — 1, Emily Parks, Lost River, 47.86. 1,600 relay — 1, Portland Christian, 4:13.75; 4, Culver, 4:20.31. PV — 1, Sierra Robertson, Portland Christian, 9-09. Shot — 1, Marta Stangel, Enterprise, 32-02.75. TJ — 1, Mary Roy, Grant Union, 35-06; 2, Lori Sandy, Culver, 35-03.50.

Class 1A

2013 OSAA State Championships

At Hayward Field, Eugene

Final team scores — T1, Condon/Wheeler, 51. T1, Cove, 51; 11, Gilchrist, 22.

Winner, top Gilchrist placers

400-meter relay — 1, St. Paul, 52.13; 7, Gilchrist, 53.78. 1,500 — 1, Morgan Reddington, Cove, 13.02. 100 — 1, Morgan Reddington, Cove, 13.02. 400 — 1, Abi Wynn, Triangle Lake, 1:00.75. 100h — 1, Ellie Logan, Condon/Wheeler, 16.03. 800 — 1, Tess O’Leary, Paisley, 2:28.70. 200 — 1, Morgan Reddington, Cove, 27.12. 300h — 1, Elana Hampton, Hosanna Christian, 48.91. 1,600 relay — 1, Paisley, 4:22.84. PV — 1, Lindi Burgeson, Damascus Christian, 9-06. Shot — 1, Megan White, Spray, 39-02. TJ — 1, Ellie Logan, Condon/Wheeler, 34-02.

Baseball

Friday’s results

———

Class 5A

Quarterfinals

Corvallis 001 000 1 — 2 5 2

Bend 144 000 x — 9 8 0

Markley, Storm (3) and Liner; Gardner, Anthony (6), Hurd (7) and Martorano. W — Gardner. L —Markley. 2B —Bend: Godlove; Corvallis: Rondeau, Liner, Rouleau. 3B — Bend: Erlandson, Hurd.

———

Wilson 000 010 0 — 1 4 4

Redmond 200 080 x — 10 10 0

Moser, Harvison (5), Reimer (5) and Conklin, Gonyea (6); McKinney, Thomas (6) and Payne. W — McKinney. L — Moser. 2B — Redmond: Dahlen 2, Bordges. 3B — Peters.

Class 4A

Quarterfinals

Ontario 000 000 0 — 0 3 2

Sisters 101 100 x — 2 4 1

Alexander and NA; Harrer and Morgan. W — Harrer. L — Alexander. 2B — Harrer.

OSAA State Championships

Class 6A

Quarterfinals

Friday’s results

Southridge 2, Lake Oswego 1

Clackamas 12, Thurston 0

Sheldon 2, Crater 0

Roseburg 5, West Salem 4

Class 5A

Quarterfinals

Friday’s results

Wilsonville 8, Madison 5

Bend 9, Corvallis 2

Redmond 10, Wilson 1

Sherwood 8, Hermiston 7

Class 4A

Quarterfinals

Friday’s results

Henley 8, Hidden Valley 7

Sisters 2, Ontario 0

Newport 11, Central 1

Today’s game

Tillamook at Klamath Union

Class 3A

Quarterfinals

Friday’s results

Glide 14, Blanchet Catholic 3

Pleasant Hill 6, Valley Catholic 0

Horizon Christian (Tualatin) 4, Santiam Christian 2

Bandon/Pacific 2, Cascade Christian 1

Class 2A/1A

Quarterfinals

Friday’s results

Umpqua Valley Christian 1, Kennedy 0

Country Christian 10, Regis 5

Stanfield/Echo 15, Bonanza 8

Grant Union 10, Knappa 7

Softball

Friday’s results

Class 5A Quarterfinal

Redmond 000 002 0 — 2 4 0

Sandy 000 011 1 — 3 7 2

Pesek and Dockins; Byron and Rutledge. W—Byron. L—Pesek. 2B—Redmond: Dockins; Sandy: Spanier, Baker.

OSAA State Championships

Class 6A

Quarterfinals

Friday’s results

North Medford 10, Central Catholic 0 (6 inn.)

Lincoln 4, McNary 3

Glencoe 3, Tualatin 0

Today’s game

Roseburg at South Salem

Class 5A

Quarterfinals

Friday’s results

Hermiston 3, Liberty 1

Churchill 8, Dallas 2

West Albany 6, Hood River Valley 0

Sandy 3, Redmond 2

Class 4A

Quarterfinals

Friday’s results

Gladstone 2, Sutherlin 0

McLoughlin 2, Molalla 1

Newport 8, Elmira 2

Banks 7, Henley 0

Class 3A

Quarterfinals

Friday’s results

Dayton 4, Willamina 0

Santiam Christian 5, Toledo 2

Blanchet Catholic 6, Glide 1

Rainier 5, Vale 4

Class 2A/1A

Quarterfinals

Friday’s results

Perrydale 5, Heppner/Ione 3

Union/Cove 9, Irrigon 2

Glendale 5, Regis 3

Yoncalla 11, Gaston 4

Baseball

College

Pac-12 Standings

All Times PDT

———

Conference Overall

W L W L

Oregon State 22 6 43 10

Oregon 21 7 44 13

UCLA 20 8 38 16

Arizona State 15 13 34 19

Stanford 15 13 31 21

Washington 14 14 23 31

Arizona 13 15 32 21

Southern Cal 10 18 20 34

California 10 20 23 21

Washington State 9 19 23 30

Utah 6 22 20 30

Friday’s Games

Washington State 10, Oregon State 9 (11 innings)

Oregon 6, Utah 2

Washington 8, Arizona State 7

Arizona 4, USC 3

Stanford 2, UCLA 1

Today’s Games

Washington State at Oregon State, 1 p.m.

Oregon at Utah, 3 p.m.

Arizona State at Washington, 4 p.m.

USC at Arizona, 6 p.m.

UCLA at Stanford, 7 p.m.

Sunday’s Games

Oregon at Utah, noon

USC at Arizona, noon

Arizona State at Washington, noon

Washington State at Oregon State, noon

UCLA at Stanford, 3 p.m.

End of Regular Season

Basketball

NBA

NATIONAL BASKETBALL ASSOCIATION

All Times PDT

———

CONFERENCE FINALS

(Best-of-7)

(x-if necessary)

EASTERN CONFERENCE

Miami 1, Indiana 1

Wednesday, May 22: Miami 103, Indiana 102, OT

Friday, May 24: Indiana 97, Miami 93

Sunday, May 26: Miami at Indiana, 5:30 p.m.

Tuesday, May 28: Miami at Indiana, 5:30 p.m.

Thursday, May 30: Indiana at Miami, 5:30 p.m.

x-Saturday, June 1: Miami at Indiana, 5:30 p.m.

x-Monday, June 3: Indiana at Miami, 5:30 p.m.

WESTERN CONFERENCE

San Antonio 2, Memphis 0

Sunday, May 19: San Antonio 105, Memphis 83

Tuesday, May 21: San Antonio 93, Memphis 89, OT

Today, May 25: San Antonio at Memphis, 6 p.m.

Monday, May 27: San Antonio at Memphis, 6 p.m.

x-Wednesday, May 29: Memphis at San Antonio, 6 p.m.

x-Friday, May 31: San Antonio at Memphis, 6 p.m.

x-Sunday, June 2: Memphis at San Antonio, 6 p.m.

Friday’s Summary

Pacers 97, Heat 93

INDIANA (97)

George 9-16 3-3 22, West 2-9 9-10 13, Hibbert 10-15 9-10 29, Hill 6-8 4-7 18, Stephenson 4-12 0-0 10, Young 0-2 1-2 1, Mahinmi 1-1 0-0 2, T.Hansbrough 0-0 0-0 0, Augustin 1-3 0-0 2, Johnson 0-0 0-0 0. Totals 33-66 26-32 97.

MIAMI (93)

James 14-20 5-7 36, Haslem 0-1 1-2 1, Bosh 6-14 3-5 17, Chalmers 2-6 2-2 6, Wade 6-14 2-3 14, Battier 0-3 0-0 0, Cole 1-6 0-0 3, Andersen 2-2 3-3 7, Allen 2-5 2-4 6, Miller 1-1 0-0 3, Anthony 0-1 0-0 0. Totals 34-73 18-26 93.

Indiana 28 25 23 21 — 97

Miami 22 25 27 19 — 93

WNBA

WOMEN’S NATIONAL BASKETBALL ASSOCIATION

All Times PDT

———

Eastern Conference

W L Pct GB

Indiana 1 0 1.000 —

Atlanta 0 0 .000 1/2

Chicago 0 0 .000 1/2

Connecticut 0 0 .000 1/2

New York 0 0 .000 1/2

Washington 0 0 .000 1/2

Western Conference

W L Pct GB

Los Angeles 0 0 .000 —

Minnesota 0 0 .000 —

Phoenix 0 0 .000 —

Seattle 0 0 .000 —

Tulsa 0 0 .000 —

San Antonio 0 1 .000 1/2

———

Friday’s Game

Indiana 79, San Antonio 64

Today’s Games

Tulsa at Atlanta, 4 p.m.

New York at Connecticut, 4 p.m.

Hockey

NHL

NATIONAL HOCKEY LEAGUE

All Times PDT

———

CONFERENCE SEMIFINALS

(Best-of-7)

(x-if necessary)

EASTERN CONFERENCE

Pittsburgh 4, Ottawa 1

Tuesday, May 14: Pittsburgh 4, Ottawa 1

Friday, May 17: Pittsburgh 4, Ottawa 3

Sunday, May 19: Ottawa 2, Pittsburgh 1, 2OT

Wednesday, May 22: Pittsburgh 7, Ottawa 3

Friday, May 24: Pittsburgh 6, Ottawa 2

Boston 3, N.Y. Rangers 1

Thursday, May 16: Boston 3, N.Y. Rangers 2, OT

Sunday, May 19: Boston 5, N.Y. Rangers 2

Tuesday, May 21: Boston 2, N.Y. Rangers 1

Thursday, May 23: N.Y. Rangers 4, Boston 3, OT

Today, May 25: N.Y. Rangers at Boston, 2:30 p.m.

x-Monday, May 27: Boston at N.Y. Rangers, TBD

x-Wednesday, May 29: N.Y. Rangers at Boston, TBD

WESTERN CONFERENCE

Detroit 3, Chicago 1

Wednesday, May 15: Chicago 4, Detroit 1

Saturday, May 18: Detroit 4, Chicago 1

Monday, May 20: Detroit 3, Chicago 1

Thursday, May 23: Detroit 2, Chicago 0

Today, May 25: Detroit at Chicago, 5 p.m.

x-Monday, May 27: Chicago at Detroit, TBD

x-Wednesday, May 29: Detroit at Chicago, TBD

Los Angeles 3, San Jose 2

Tuesday, May 14: Los Angeles 2, San Jose 0

Thursday, May 16: Los Angeles 4, San Jose 3

Saturday, May 18: San Jose 2, Los Angeles 1, OT

Tuesday, May 21: San Jose 2, Los Angeles 1

Thursday, May 23: Los Angeles 3, San Jose 0

Sunday, May 26: Los Angeles at San Jose, 5 p.m.

x-Tuesday, May 28: San Jose at Los Angeles, TBD

Golf

PGA Tour

Crowne Plaza Invitational at Colonial

Friday

At Colonial Country Club

Fort Worth, Texas

Purse: $6.4 million

Yardage: 7,204; Par 70

Partial Second Round (Leading Scores)

a-denotes amateur

Note: Play was suspended due to rain

Graham DeLaet 64-67—131

Josh Teater 65-67—132

Jordan Spieth 65-67—132

Steve Flesch 68-64—132

Freddie Jacobson 66-67—133

Chris Stroud 67-66—133

Boo Weekley 67-67—134

John Rollins 63-71—134

Ken Duke 66-68—134

Scott Stallings 69-65—134

Chez Reavie 70-64—134

Matt Every 65-69—134

Brian Davis 67-68—135

Derek Ernst 66-69—135

Jim Furyk 69-66—135

Roberto Castro 67-68—135

Justin Hicks 71-64—135

Charlie Wi 69-66—135

John Peterson 64-71—135

Tim Clark 67-69—136

David Lingmerth 72-64—136

J.J. Henry 68-68—136

Martin Flores 66-70—136

Brandt Jobe 68-68—136

Jeff Overton 67-69—136

Brendon de Jonge 66-70—136

Hunter Mahan 69-68—137

Angel Cabrera 70-67—137

Robert Karlsson 69-68—137

Kyle Reifers 68-69—137

Leaderboard at time of suspended play

Score Thru

1. Matt Kuchar -10 15

2. Graham DeLaet -9 F

3. Steve Flesch -8 F

3. Josh Teater -8 F

3. Jordan Spieth -8 F

3. Ryan Palmer -8 12

7. Chris Stroud -7 F

7. Fredrik Jacobson -7 F

9. Chez Reavie -6 F

9. Zach Johnson -6 16

9. Scott Stallings -6 F

9. Boo Weekley -6 F

9. Chris Kirk -6 15

9. Ken Duke -6 F

9. Marc Leishman -6 14

9. John Huh -6 14

9. Matt Every -6 F

9. John Rollins -6 F

Champions Tour

Senior PGA Championship

Friday

At Bellerive Country Club

St. Louis

Purse: TBA ($2.1 million in 2012)

Yardage: 6,959; Par: 71

Second Round (Leading Scores)

Russ Cochran 69-66—135

Kenny Perry 69-66—135

Kiyoshi Murota 67-70—137

Duffy Waldorf 66-72—138

Jay Haas 66-72—138

Loren Roberts 70-68—138

Peter Senior 68-71—139

Chien-Soon Lu 68-72—140

Tom Watson 69-71—140

Kohki Idoki 71-69—140

Rod Spittle 69-71—140

Jeff Coston 71-69—140

Mark Mielke 69-71—140

Dan Forsman 69-71—140

Fred Funk 69-71—140

Sonny Skinner 67-73—140

Jay Don Blake 71-69—140

Joel Edwards 72-69—141

Steve Pate 73-68—141

Don Berry 72-69—141

Mark Wiebe 70-71—141

Gil Morgan 69-72—141

Francisco Minoza 71-70—141

Bruce Vaughan 70-71—141

Kirk Triplett 70-71—141

Gary Rusnak 72-69—141

Gene Sauers 70-71—141

Brian Henninger 73-68—141

Jim Gallagher, Jr. 73-68—141

Jim Carter 70-72—142

Bart Bryant 73-69—142

Tommy Armour, III 72-70—142

Bill Glasson 69-73—142

Willie Wood 74-68—142

Jim Rutledge 75-67—142

Dick Mast 70-72—142

Tom Byrum 72-71—143

Rocco Mediate 69-74—143

Scott Hoch 76-67—143

Mark O’Meara 73-70—143

Hale Irwin 70-73—143

Mike Hulbert 73-70—143

Terry Price 71-72—143

Tom Kite 72-71—143

Bob Tway 76-67—143

Andrew Oldcorn 69-74—143

Tom Pernice, Jr. 72-71—143

Michael Allen 73-70—143

Brad Bryant 73-71—144

Peter Jacobsen 75-69—144

Neal Lancaster 73-71—144

Jeff Freeman 70-74—144

Greg Turner 74-70—144

Jerry Pate 73-71—144

Peter Fowler 72-72—144

Gene Jones 70-74—144

Jeff Hart 72-72—144

Bob Gaus 71-74—145

Sandy Lyle 71-74—145

Mark McNulty 71-74—145

Des Smyth 73-72—145

D. A. Weibring 73-72—145

Mark Mouland 73-72—145

Boonchu Ruangkit 75-70—145

Joe Ozaki 71-74—145

Morris Hatalsky 75-70—145

Philip Golding 73-72—145

LPGA Tour

Bahamas Classic

Friday

At Ocean Club Golf Course

Paradise Island, Bahamas

Purse: $1.3 million

Yardage: 6,644; Par 70

Partial First Round (Leading Scores)

Note: Due to rain first round was cut down to 12 holes with a par 45

Silvia Cavalleri 39

Heather Bowie Young 39

Austin Ernst 40

Lisa McCloskey 40

Paola Moreno 40

Anna Nordqvist 40

Julieta Granada 41

Karine Icher 41

Tiffany Joh 41

Brittany Lang 41

Ilhee Lee 41

Hee Young Park 41

Suzann Pettersen 41

Jane Rah 41

Alena Sharp 41

Leaderboard

Score Thru

1. Silvia Cavalleri -6 F

1. Heather Bowie Young -6 F

1. Mariajo Uribe -6 6

4. Lisa McCloskey -5 F

4. Austin Ernst -5 F

4. Anna Nordqvist -5 F

4. Paola Moreno -5 F

8. Tiffany Joh -4 F

8. Cindy LaCrosse -4 6

8. Ilhee Lee -4 F

8. Maude-Aimee Leblanc -4 9

8. Julieta Granada -4 F

8. Hee Young Park -4 F

8. Jane Rah -4 F

8. Brittany Lang -4 F

8. Alena Sharp -4 F

8. Suzann Pettersen -4 F

8. Karine Icher -4 F

Tennis

Professional

Nice Open

Friday

At The Nice Lawn Tennis Club

Nice, France

Purse: $600,500 (WT250)

Surface: Clay-Outdoor

Singles

Semifinals

Albert Montanes, Spain, def. Edouard Roger-Vasselin, France, 6-4, 4-6, 6-0.

Gael Monfils, France, def. Pablo Andujar, Spain, 7-5, 6-4.

Brussels Open

Friday

At Primerose Royal Tennis Club

Brussels, Belgium

Purse: $690,000 (Premier)

Surface: Clay-Outdoor

Singles

Quarterfinals

Kaia Kanepi, Estonia, def. Varvara Lepchenko (7), United States, 6-3, 4-6, 7-6 (4).

Jamie Hampton, United States, def. Roberta Vinci (2), Italy, 5-7, 6-3, 7-5.

Power Horse Cup

Friday

At Rochusclub

Duesseldorf, Germany

Purse: $600,500 (WT250)

Surface: Clay-Outdoor

Singles

Semifinals

Juan Monaco (3), Argentina, def. Guido Pella, Argentina, 6-4, 7-6 (8).

Jarkko Nieminen (6), Finland, def. Igor Sijsling, Netherlands, 7-5, 4-6, 6-3.

Strasbourg International

Friday

At Centre Sportif de Hautepierre

Strasbourg, France

Purse: $235,000 (Intl.)

Surface: Clay-Outdoor

Singles

Quarterfinals

Flavia Pennetta, Italy, def. Misaki Doi, Japan, 7-5, 6-3.

Lucie Hradecka, Czech Republic, def. Johanna Larsson, Sweden, 7-5, 6-3.

Semifinals

Alize Cornet (3), France, def. Eugenie Bouchard, Canada, 7-5, 6-7 (5), 6-3.

Lucie Hradecka, Czech Republic, def. Flavia Pennetta, Italy, 1-6, 6-3, 6-1.

Soccer

MLS

MAJOR LEAGUE SOCCER

All Times PDT

———

Today’s Games

Portland at D.C. United, 4 p.m.

Philadelphia at Montreal, 4 p.m.

Toronto FC at New England, 4:30 p.m.

San Jose at FC Dallas, 5:30 p.m.

Chicago at Real Salt Lake, 6 p.m.

Chivas USA at Colorado, 6 p.m.

Deals

Transactions

BASEBALL

American League

BOSTON RED SOX—Activated C David Ross from the 7-day concussion DL. Optioned C Ryan Lavarnway to Pawtucket (IL). Placed OF Shane Victorino on the 15-day DL, retroactive to May 21 and 3B Will Middlebrooks on the 15-day DL. Recalled RHP Alfredo Aceves and INF Jose Iglesias was recalled from Pawtucket.

CHICAGO WHITE SOX—Reinstated LHP John Danks from the 15-day DL.

CLEVELAND INDIANS—Activated 1B Nick Swisher from the paternity list. Optioned INF Cord Phelps to Columbus (IL).

NEW YORK YANKEES—Activated RHP Ivan Nova from the 15-day DL. Optioned RHP Dellin Betances to Scranton/Wilkes-Barre (IL).

SEATTLE MARINERS—Designated INF Robert Andino for assignment. Recalled INF Carlos Triunfel from Tacoma (PCL). Selected th contract of C Jesus Sucre from Tacoma.

TORONTO BLUE JAYS—Placed LHP Darren Oliver on the 15-day DL, retroactive to May 19. Selected the contract of LHP Sean Nolin from New Hampshire (EL). Transferred LHP J.A. Happ to the 60-day DL.

National League

CINCINNATI REDS—Placed LHP Sean Marshall on the 15-day DL. Activated LHP Manny Parra from the 15-day DL.

COLORADO ROCKIES—Activated OF Michael Cuddyer from the 15-day DL. Optioned INF Josh Rutledge to Colorado Springs (PCL).

MILWAUKEE BREWERS—Activated LHP Tom Gorzelanny from the 15-day DL. Placed RHP Hiram Burgos on the 15-day DL.

PHILADELPHIA PHILLIES—Recalled UTL Michael Martinez and RHP Michael Stutes from Lehigh Valley (IL). Optioned RHP Phillippe Aumont to Lehigh Valley.

SAN DIEGO PADRES—Recalled LHP Tommy Layne from Tucson (PCL). Optioned RHP Burch Smith to Tucson.

BASKETBALL

National Basketball Association

NBA—Fined Memphis G Tony Allen $5,000 for violating the league’s anti-flopping rule during Game 2 of the Western Conference finals against San Antonio.

FOOTBALL

National Football League

CINCINNATI BENGALS—Signed RB Giovani Bernard.

CLEVELAND BROWNS—Signed OL Garrett Gilkey to a four-year contract.

HOUSTON TEXANS—Signed LB Sam Montgomery.

WASHINGTON REDSKINS—Signed TE Jordan Reed.

HOCKEY

National Hockey League

COLUMBUS BLUE JACKETS—Signed G Curtis McElhinney to a one-year contract and D Ilari Melart to a one-year entry-level contract.

NASHVILLE PREDATORS—Signed D Mikko Vainonen to a three-year, entry-level contract.

Fish count

Upstream daily movement of adult chinook, jack chinook, steelhead and wild steelhead at selected Columbia River dams last updated on Thursday.

Chnk Jchnk Stlhd Wstlhd

Bonneville 782 405 30 0

The Dalles 977 606 10 0

John Day 849 527 6 1

McNary 559 390 0 0

Upstream year-to-date movement of adult chinook, jack chinook, steelhead and wild steelhead at selected Columbia River dams last updated on Thursday.

Chnk Jchnk Stlhd Wstlhd

Bonneville 76,423 31,178 3,112 844

The Dalles 60,479 29,011 782 347

John Day 48,689 25,284 904 474

McNary 41,254 17,729 1,416 695