Community Sports Scoreboard

Running

Horse Butte 10-Mile Trail Run

Sunday

Bend

Overall Results

1, Max King, 58:18.7. 2, Mario Mendoza, 59:08.2. 3, Santi Ocariz, 59:54.4. 4, Zach Violett, 1:01:49. 5, Jason Irby, 1:02:26. 6, T.J. Hooks, 1:03:09. 7, Ian Sharman, 1:03:14. 8, Hunter Bennett-Daggett, 1:04:30. 9, Peter Christoff, 1:05:02. 10, Mike McDonald, 1:06:22.

11, Sean Meissner, 1:06:38. 12, Mark Robins, 1:07:01. 13, Jason Adams, 1:08:53. 14, Bryan Hitchcock, 1:09:01. 15, Rob Kyker, 1:09:13. 16, Dave Harms, 1:09:26. 17, Rigo Ramirez, 1:09:33. 18, Chris Manfredi, 1:09:50. 19, Stephanie Crawford, 1:09:51. 20, Ramon Alonso, 1:10:22.

21, Sylvain Bauge, 1:10:35. 22, Derek Hayner, 1:11:21. 23, Ken Sinclair, 1:11:31. 24, Jody Chinchen, 1:11:40. 25, Curt Gibson, 1:11:46. 26, Tim Wray, 1:12:43. 27, Grant Bullock, 1:13:27. 28, James Blanchard, 1:13:46. 29, Randy McClellan, 1:14:31. 30, Ahna Jura, 1:15:15.

31, Denise Bourassa, 1:15:18. 32, Adam Miller, 1:15:50. 33, Mike Richards, 1:16:06. 34, Tom Kruger, 1:16:15. 35, Mike O’Halloran, 1:16:47. 36, Kraig Erickson, 1:16:54. 37, Scott Birdwell, 1:17:52. 38, Ashley Burry- Tice, 1:17:59. 39, Kathleen Korwin, 1:18:01. 40, Russ Oster, 1:18:01.

41, Christopher Hill, 1:18:02. 42, Becky Brun, 1:18:29. 43, Mike Davis, 1:18:44. 44, Seth Ramsey, 1:18:45. 45, David Parnell, 1:19:04. 46, Jay Clark, 1:19:06. 47, Dirk Renner, 1:19:21. 48, Gary Lacasse, 1:19:37. 49, Bryan Richert, 1:19:42. 50, Chris Jackson, 1:19:43.

51, Ty Dunaway, 1:19:44. 52, Natalia Martin, 1:19:49. 53, Karen Brimacombe, 1:20:13. 54, Rebecca Wilkinson, 1:20:18. 55, Meredith Brandt, 1:20:30. 56, Karly Nash, 1:20:50. 57, Paul Caisse, 1:20:54. 58, Alyce Pearce, 1:21:16. 59, Justin Grady, 1:21:17. 60, Justin Wray, 1:21:40.

61, Stefanie Cohen, 1:21:42. 62, Mike Davis, 1:22:01. 63, Rick Jacobs, 1:22:10. 64, Colleen Sullivan, 1:22:31. 65, Tom Blanchette, 1:22:51. 66, Elizabeth Thompson, 1:23:59. 67, Travis Taylor, 1:24:11. 68, Aaron Tani, 1:24:23. 69, Kimberly Swanson, 1:25:01. 70, Allison Miles, 1:25:02.

71, Eric Lubell, 1:25:03. 72, Chris Vergona, 1:25:10. 73, Carrie Carney, 1:25:10. 74, Gabe Sheerer, 1:25:15. 75, Topher Root, 1:25:15. 76, Katie Banks, 1:25:21. 77, Anne Aurand, 1:25:22. 78, Amy Freeman, 1:25:32. 79, Anne Marie Untalan, 1:26:21. 80, Sue Dougherty, 1:26:26.

81, Chris Gassner, 1:26:27. 82, Stephanie Waritz, 1:26:49. 83, John Rowe, 1:26:52. 84, Rob Reininger, 1:27:08. 85, Michele Desilva, 1:27:14. 86, Russell Mahaney, 1:27:39. 87, Lorri Epstein, 1:28:26. 88, Jennifer Mishler, 1:28:27. 89, Amy Tice, 1:28:49. 90, Justin Pittenger, 1:29:04.

91, Teryk Morris, 1:29:05. 92, Devin Mast, 1:29:17. 93, Julie Hackbarth, 1:29:22. 94, Lindsey Berg, 1:29:24. 95, Kim Young, 1:29:26. 96, Clara Terrell, 1:29:50. 97, Vickie Perryman, 1:29:51. 98, Daniel Rife, 1:29:59. 99, Tim Lynch, 1:30:32. 100, Anne Scott, 1:30:44.

101, Cassondra Schindler, 1:30:52. 102, Ari Halpern, 1:31:02. 103, Jake Polvi, 1:31:14. 104, Sarah Busse, 1:31:22. 105, Chassen Johnson, 1:31:42. 106, Amy Farkas, 1:31:50. 107, Mandy Olson, 1:31:51. 108, Trish Wren, 1:32:21. 109, Jerry Overstake, 1:32:26. 110, Dave Rosen, 1:32:44.

111, Gregg Swanson, 1:32:45. 112, Thuy Le, 1:32:53. 113, Heather Vihstadt, 1:33:09. 114, Burke Selbst, 1:33:20. 115, Rebecca Franklin, 1:33:25. 116, Bruce Knowlton, 1:33:26. 117, Jo Zucker, 1:33:27. 118, Melanee Stempien, 1:33:27. 119, Darin Shields, 1:33:53. 120, Jeremy Boethin, 1:33:56.

121, Angela Shields, 1:33:57. 122, Lisa Nasr, 1:34:03. 123, Leslie McClain, 1:34:38. 124, Pat Shields, 1:34:41. 125, Inga Brock, 1:34:45. 126, Kevin Luckini, 1:34:48. 127, Marcos Romero, 1:34:51. 128, Michele Africa, 1:34:58. 129, Brook Rydstrom, 1:35:06. 130, Robyn Oster, 1:35:15.

131, Laura Mavity, 1:35:16. 132, Jim Burwell, 1:35:19. 133, RuthAnn Clark, 1:36:23. 134, Walt Ramage, 1:36:44. 135, Amie Wulff, 1:36:47. 136, Stacy Lowery, 1:36:58. 137, Bill Robie, 1:37:03. 138, Leslie Cogswell, 1:37:04. 139, Maureen Schlerf, 1:37:05. 140, Mike Roe, 1:37:06.

141, Jodi Husband, 1:37:08. 142, Gary Winter, 1:37:10. 143, Pam Orton, 1:37:36. 144, Meagan Blank, 1:37:49. 145, Michael Laselle, 1:38:18. 146, Laura Jacobs, 1:39:03. 147, Anna Park, 1:39:28. 148, Tanya Hackett, 1:40:35. 149, Dennis Miller, 1:40:36. 150, Pat Highlander, 1:40:37.

151, Ron Taylor, 1:43:30. 152, Dan Harshburger, 1:43:50. 153, Claire Faucher, 1:44:02. 154, Bill Prentice, 1:44:05. 155, Stephanie Krause, 1:45:01. 156, Michele Gottschalk, 1:45:12. 157, Stephen Waite, 1:45:24. 158, Daniel Murphy, 1:46:08. 159, Beth Agnew, 1:46:15. 160, Tim Heggenberger, 1:47:35.

161, Shellie Heggenberger, 1:47:36. 162, Nancy MacInnis, 1:47:39. 163, Kevin Cozad, 1:48:13. 164, Marjorie McGreevy, 1:48:15. 165, Eric Canady, 1:48:29. 166, Melissa Durham, 1:48:33. 167, Tanya Wray, 1:49:25. 168, Julie Truax-Allen, 1:50:37. 169, Susan Zimmerman, 1:50:45. 170, Kirk Agnew, 1:51:22.

171, Maddie Molitor, 1:51:59. 172, Jean Bury, 1:52:32. 173, Rick Molitor, 1:54:50. 174, Rebecca Fender, 1:55:41. 175, Murphy McFarland, 1:56:27. 176, Linda Mohrmann, 1:58:09. 177, Carol Spaw, 2:00:10. 178, Katy Williams, 2:01:32. 179, Wendy Mahaney, 2:01:58. 180, Hillari Mahaney, 2:01:59.

181, Tina Mendel, 2:12:26. 182, Missy Geary, 2:12:57. 183, Jennifer Mucha, 2:12:57. 184, Jenn Smith, 2:14:50. 185, Lenora James, 2:15:01. 186, Lew Hollander, 2:27:00. 187, Jennifer White, 2:39:52.

Alpine skiing

Mt. Bachelor Sports Education Foundation

Mini World Cup Kombi

At Mt. Bachelor, March 23

Girls

U10

1, Hannah Glaser, 1:19.09. 2, Sequoyah Walther-Gingold, 1:21.30. 3, Camille Sewell, 1:26.00. 4, Reece Walther-Porino, 1:27.52. 5, Sophie Cauble, 1:27.72. 6, Malia Lockrem, 1:30.37. 7, Tenley Snow, 1:30.47. 8, Anna Kleinsmith, 1:32.42. 9, Angelina Watson, 1:33.09. 10, Ashley Hillman, 1:34.89.

11, Isabella Cornutt, 1:35.28. 12, Teaghan Knox, 1:35.31. 13, Ruby Tien, 1:35.43. 14, Breslynn Kelly, 1:43.54. 15, Ava Rogers, 1:50.12. 16, Ivy Phillips, 1:51.29. 17, Sophia Ermisch, 1:52.04. 18, Anna Skovborg, 1:55.88. 19, Sasha Babb, 2:00.48.

U12

1, Olivia O’Shaughnessy, 2:30.19. 2, Alice Bouchard, 2:32.27. 3, Olivia Pulliam, 2:33.93. 4, Tiger Walther-Gingold, 2:35.59. 5, Stella Skovborg, 2:36.93. 6, Ava Lilley, 2:37.51. 7, Carly Walther-Porino, 2:40.57. 8, Bridget Lockrem, 2:42.42. 9, Annika Paulson, 2:42.52. 10, Jenelle Neumann, 2:42.56.

11, Zayna Farah, 2:43.27. 12, Keely Buchanan, 2:43.58. 13, Katherine Skovborg, 2:43.98. 14, Sidra Gregoire, 2:46.45. 15, Shea Campbell, 2:48.25. 16, Birdie Wieche, 2:51.17. 17, Coco Bouchard, 2:54.37. 18, Megan Kaiser, 2:59.37. 19, Elizabeth Tom, 3:00.51. 20, Sally Moore, 3:03.13.

21, Julia Watson, 3:04.16. 22, Evan Park, 3:06.73. 23, Sophie Rosell, 3:07.71.

U14

1, Erin Smith, 2:15.89. 2, Lili Bouchard, 2:17.57. 3, Addison Beasley, 2:19.16. 4, Danielle Bracy, 2:20.50. 5, Sophia Sahm, 2:20.87. 6, Elena Klonsky, 2:27.18. 7, Alexandra Kaiser, 2:28.93. 8, Paget Rathbun, 2:32.86.

Boys

U10

1, Connor Redlich-Colgan, 1:20.55. 2, Thomas Sickler, 1:21.69. 3, Jake Farwig, 1:21.90. 4, Hamish Reinhart, 1:22.80. 5, Parker Meredith, 1:25.26. 6, Jerry Bond Nye, 1:26.04. 7 (tie), Brian Sheets, 1:26.15, and Timmy Parsons, 1:26.15. 9, Tanner Taylor, 1:30.01. 10, Danny Sewell, 1:30.46.

11, Spencer Middleton, 1:33.95. 12, Theo Mathews, 1:36.47. 13, Tate Pulliam, 1:36.89. 14, Grant Buchanan, 1:37.00. 15, Preston Schock, 1:37.42. 16, Harrison Schock, 1:39.43. 17, Luke Villano, 1:46.77. 18, Joe Barnes, 1:47.46. 19, Bridger French, 2:03.66.

U12

1, Jack Smith, 2:20.07. 2, Jack Schaffer, 2:28.26. 3, Luc Barnes, 2:30.23. 4, Maximus Nye, 2:37.26. 5, Christian Kleinsmith, 2:37.93. 6, Jack Cauble, 2:40.11. 7, Cannon Lockrem, 2:45.56. 8, Charlie Moore, 2:50.43. 9, Blake Babb, 2:53.35.

Final Team Standings

1, Team USA/BendBroadband, 59. 2, Team Finland/Carlson Sign, 58. 3, Team Italy/Century Insurance Group, 51. 4, Austria/Bigfoot Beverage Pepsi, 44. 5, Team Canada/Thomas Wold, DMD, 33. 6, Team France, American Licorice, 29. 7, Team Norway/Bend Awards and Engraving, 25. 8, Team Switzerland/Academy Mortgaga, 24. 9, Team Sweden/MBSEF, 22.

Season Overall Points Leaders

Boys

U10 — 1, Connor Redlich-Colgan, 400. 2, Thomas Sickler, 280. 3, Kanyon Wieche, 250. 4, Hamish Reinhart, 195. 5, Danny Sewell, 188.

U12 — 1, Jack Smith, 400. 2, Jace Marshall, 260. 3, Jack Cauble, 250. 4, Luc Barnes, 230. 5, Jack Schaffer, 230.

U14 — 1, Minam Cravens, 400. 2, Jake Klonsky, 300. 3, Walter Lafky, 270. 4, Jonathan Wimberly, 250. 5, Morgan Tien, 166.

Girls

U10 — 1, Sequoyah Walther-Gingold, 310. 2, Hannah Glaser, 310. 3, Nakita Kiki Lindsay, 300. 4, Camille Sewell, 225. 5, Teaghan Knox, 210.

U12 — 1, Alice Bouchard, 380. 2, Olivia O’Shaughnessy, 320. 3, Stella Skovborg, 231. 4, Ava Lilley, 205. 5, Olivia Pulliam, 202.

U14 — 1, Addison Beasley, 340. 2, Lili Bouchard, 320. 3, Erin Smith, 284. 4, Danielle Bracy, 235. 5, Sophia Sahm, 230.

Bowling

League high scores

Lava Lanes, Bend

March 18-24

Casino Fun — Hi Lows; Josiah Ohlde, 258/703; Edie Roebuck, 190/499.

Have-A-Ball — Team 8; Ryan Pierce, 221/584; Brittney Osborn, 155/452.

His and Hers — Bend Chevy Volts; Allyn Hayes, 268/715; Carolyn Wirth, 210/578.

Greased Lightning — Hard Ballers; Rueben Pierce, 214/592; Vonnie Green, 185/482.

Guys and Gals — Downtown Ornamental Iron; Toby Cundell, 266/762; Melissa Riverman, 178/518.

Rejects — The Possibles; Jim Whitson, 244/661; Hazel Keeton, 181/521.

Lava Lanes Classic — Wasabi and Ginger; Jayme Dahlke, 267/727; Bev Sunderlin, 205/544.

Wednesday Inc. — Thirsteam; Terry Lussier, 279/758; Mike Kerry, 279/728.

Tea Timers — Inspiration Strikes; Debbie Smith, 215/595.

TNT — Old Guys Rule; Rommel Sundita, 248/720; Shauna Larsen, 189/534.

Latecomers — High Desert Disposal; Tami Smith, 191/523.

Progressive — G’s Up; Bryan Meeker, 245/682.

Free Breathers — Cooks Folly; Gary Davis, 279/653; Sandi Davis, 206/537.

T.G.I.F. — Mark It Zero; Walt Swafford, 256/662; Deanna Olsen, 242/589.

Draft — 5 O’clock Somewhere; Wayne Murray, 257/659; Kimberly Soto, 182/457.

Rimrock Lanes, Prineville

Week 30

50 + or - — Team scratch game: Its A U Turn, 662. Team scratch series: Fire Baller’s, 1,850. Men’s scratch game: Tim Braker, 216 . Men’s scratch series: Matt Hawes, 613. Women’s scratch game: Laura Hawes, 179. Women’s scratch series: Stella Oja, 492.

Week 31

Grizzy Mountain Mens League — Team scratch game: Carson Oil, 1,047. Team scratch series: KBW Engineering, 3,164. Men’s scratch game: Kelly Perry, 268. Men’s scratch series: Larry Gerke, 725.

Week 25

Friday Night Specials 12-13 — Team scratch game: Sassy Dogs, 789. Team scratch series: The Gray Mayers, 2,404. Men’s scratch game: Marc Turner, 258. Men’s scratch series: Kelly Bamer, 734. Women’s scratch game: Julie Mayers, 200. Women’s scratch series: Chris Gray, 607.

Gymnastics

Cascade All-Star Gymnastics

Oregon State Optional Gymnastics Championship

March 22-24 in Eugene

CASG results

Team score — Cascade All-Star Gymnastics, 109.775.

Age 16-17

Level 10

Courtney Miller — Vault: 9.275 (third). Bars: 8.325. Beam: 9.3 (first). Floor: 9.0 (third). All-around: 35.9 (fourth).

Age 13-14

Level 7

Bailey Miller — Vault: 8.95. Bars: 8.1. Beam: 8.625 (ninth). Floor: 8.7.

Emily Showers — Vault: 9.0. Bars: 8.15. Beam: 9.075 (fifth). Floor: 8.675.

Age 10-12

Clara Garza (age 10) — Vault: 9.05. Bars: 8.85. Beam: 8.95. Floor: 9.025. All-around: 35.875.

Lauren Hicks (age 10) — Vault: 9.2. Bars: 9.2. Beam: 9.2. Floor: 9.275. All-around: 36.875.

Adison Tanguay (age 10) — Vault: 9.15. Bars: 8.625. Beam: 9.025. Floor: 9.1. All-around: 35.9.

Bridjet Brown (age 11) — Vault: 8.85. Bars: 7.6. Beam: 8.3. Floor: 8.625. All-around: 33.375.

Sahalie Levine (age 12) — Vault: 8.95. Bars: 8.050. Beam: 8.975. Floor: 8.775. All-around: 34.75.

Morgan Stevens (age 12) — Vault: 9.1. Bars: 9.0. Beam: 8.7. Floor: 9.275. All-around: 36.075.

Peyton Fraley (age 11) — Vault: 9.2. Bars: 8.825. Beam: 9.3. Floor: 9.075. All-around: 36.4.