Community Sports Scoreboard

Published Sep 23, 2013 at 05:00AM

Running

Flagline Trailfest

Mount Bachelor

Sunday

Flagline 50K

1, Michael Stadnisky, Ashland, 4:08:22. 2, Brad Bergman, Des Moines, 4:13:54. 3, Ryan Keene, Portland, 4:15:47. 4, Becka Kem, Jacksonville, 4:18:20. 5, Rick Stilson, Bend, 4:20:03. 6, Brandon Drake, Lake Oswego, 4:26:25. 7, Zack Strong, Bozeman, 4:27:36. 8, Jj Howard, Bend, 4:27:56. 9, Gerad Dean, Ewa Beach, 4:30:32. 10, Jason Moyer, Bend, 4:31:38.

11, Ian Little, Portland, 4:31:40. 12, Jeremy Peters, Vancouver, 4:32:01. 13, Benjamin Beeler, San Francisco, 4:37:03. 14, Lanny Gower, Portland, 4:37:53. 15, Susan Barrows, Bend, 4:39:50. 16, Erik Soreng, Portland, 4:43:53. 17, Jason Adams, Bend, 4:46:48. 18, Mark Dahl, Portland, 4:48:02. 19, David Uri, Bend, 4:48:48. 20, Seth Duncan, Ashland, 4:50:03.

21, Kristen Riley, Bend, 4:54:29. 22, Brian Dugovich, Corvallis, 4:54:58. 23, Murray Biddulph, Troutdale, 4:55:45. 24, Lindsay Swan, Bozeman, 4:55:59. 25, Anna Bergman, Des Moines, 4:57:04. 26, David Town, Bend, 4:57:23. 27, Janessa Taylor, Klamath Falls, 4:57:54. 28, Drew Ibarra, Corvallis, 5:00:25. 29, Isaac Storm, Portland, 5:06:58. 30, Whitnie Ray, Hillsboro, 5:09:36.

31, Jody Chinchen, Idleyld Park, 5:10:14. 32, Vince Mazzuca, Bend, 5:11:09. 33, Larry Abraham, Steilacoom, 5:14:02. 34, Matt Nahorniak, Albany, 5:15:18. 35, Meghan Reardon, Bend, 5:16:08. 36, Curt Mykut, Portland, 5:16:46. 37, Brad Willis, New York, 5:17:38. 38, Tobin Marsh, Redmond, 5:18:29. 39, Dan Moeller, Portland, 5:19:11. 40, Amanda Kremer, Bend, 5:19:19.

41, Doug Altilio, Hillsboro, 5:20:37. 42, Pablo Gonzalez, Portland, 5:23:01. 43, Jason Fedchak, Portland, 5:23:37. 44, Joel Connors, Medford, 5:26:18. 45, Kari Strang, Bend, 5:26:58. 46, Derek Bemrose, Bend, 5:30:10. 47, Jay Webb, Bend, 5:31:02. 48, John Sterling, Bend, 5:32:04. 49, Avery McCombs, Monroe, 5:35:49. 50, Brandon Collins, Salem, 5:37:00.

51, Ryan Manies, Bend, 5:38:54. 52, John Roper, Corvallis, 5:39:36. 53, Todd Grover, Bend, 5:40:11. 54, Drew Adams, Twin Falls, 5:41:53. 55, Clay Eppler, Yamhill, 5:42:34. 56, Cindy Naffziger, Bend, 5:43:16. 57, Arcellus Sykes, Portland, 5:44:10. 58, Chris Jackson, Kneeland, 5:45:02. 59, Dan Walters, Portland, 5:46:36. 60, Heather Stadnisky, Ashland, 5:46:45.

61, Patrick Flanagan, Lake Oswego, 5:49:54. 62, Clyde The Gli Aker, Yreka, 5:51:30. 63, Ron Gideons, Talent, 5:53:03. 64, Lucian Latcu, Clackamas, 5:53:45. 65, Peter Surgent, Portland, 5:54:29. 66, Neil Baker, Portland, 5:54:55. 67, Kraig Erickson, Bend, 5:56:15. 68, Bryan Reichert, Bend, 5:56:15. 69, Karen Tuvey, Bend, 5:56:32. 70, Rebecca Franklin, Bend, 5:57:14.

71, Todd Glender, Eugene, 5:58:04. 72, Daniel Smith, Denver, 5:59:27. 73, Scott Rowley, Bend, 5:59:31. 74, Jim Hosmer, Gresham, 6:00:26. 75, Peter Brewer, Klamath Fall, 6:02:58. 76, Tyler Durden, Medford, 6:04:04. 77, Kathy McQuaide, Portland, 6:05:17. 78, Kelley Chaffee, Portland, 6:08:48. 79, Sather Ekblad, Bend, 6:09:07. 80, Josh Gibson, Bozeman, 6:09:07.

81, Andrew Zapp, Bend, 6:10:06. 82, Jesse Waas, Portland, 6:10:34. 83, Cassidi Bemrose, Bend, 6:12:19. 84, Paul Jaffray, New York, 6:12:56. 85, John Hall, Eugene, 6:13:24. 86, Juliana Korver, Bowling Gree, 6:13:33. 87, Shawn Sinclair, Bowling Gree, 6:13:49. 88, Mike Fuentes, Portland, 6:14:14. 89, Tonya Littlehales, Bend, 6:14:29. 90, Kirk Mylander, Sherwood, 6:16:52.

91, Kevin Smith, Portland, 6:16:53. 92, Amy Tice, Terrebonne, 6:17:11. 93, Mark Wright, Corvallis, 6:17:26. 94, Bethany Spiller, Memphis, 6:17:28. 95, Eugene Trahern, Sisters, 6:17:53. 96, Tom Taylor, Meridian, 6:19:07. 97, Jennifer Callans, Ashland, 6:19:35. 98, Richard Brass, Boise, 6:20:28. 99, Lynn Longan, Medford, 6:20:51. 100, Steven Greuel, Etna, 6:25:11.

101, Clem Lacava, Corvallis, 6:27:51. 102, Eric McMurtry, Portland, 6:27:58. 103, James Oliphant, Corvallis, 6:32:11. 104, Michele Africa, Kneeland, 6:34:40. 105, Nick Capraro, Elk Grove, 6:35:31. 106, Eb Engelmann, Salem, 6:36:12. 107, Rachel Miller, Cottage Grov, 6:40:44. 108, Paul Scherlie, Beavercreek, 6:40:49. 109, Dave Molenaar, Olympia, 6:41:08. 110, David Dickson, Corvallis, 6:41:46.

111, Lori Melton, Milwaukie, 6:44:32. 112, Brian Yarbrough, Vale, 6:46:28. 113, Stephanie Coleman, Nashville, 6:47:11. 114, Pete Seashols, Bend, 6:49:27. 115, Kelly Davis Martin, Whenuakite, 6:50:18. 116, Bryan Ochoa, Portland, 6:51:49. 117, Kathleen Jacob, Albany, 6:51:54. 118, Shane Baker, Boise, 6:51:58. 119, Anne Esposito, Rochester, 6:55:43. 120, John Bleicher, Missoula, 6:57:13.

121, Robert Ganey, Rochester, 6:58:17. 122, Danuta Greblowska, Eugene, 6:58:45. 123, Ilisa Rooke-Ley, Eugene, 6:59:02. 124, Amy Farkas, Bend, 7:01:43. 125, Drew Lesch-Wragge, Portland, 7:08:40. 126, Dan Anderson, Bend, 7:12:29. 127, Mitchell Pollak, Florence, 7:13:01. 128, Toralf Mjelde, Springfield, 7:13:47. 129, Ben Raymond Lode, Springfield, 7:13:48. 130, Jeffrey Jones, Oakridge, 7:14:51.

131, Kaine Robertson, Seattle, 7:16:39. 132, William Maret, Bend, 7:16:44. 133, Dan Harshburger, Bend, 7:19:09. 134, Pam Hoyt, Tucson, 7:25:03. 135, Ivy McGowan, Kailua Kona, 7:28:02. 136, Teresa Mason, Eugene, 7:29:33. 137, Erin Mulkey, Corvallis, 7:36:05. 138, Karli Luksch, Corvallis, 7:36:06. 139, Candice Benshoof, Corvallis, 7:36:07. 140, Geof Hasagawa, Bend, 7:39:57.

141, Nancy MacInnis, Bend, 7:45:09. 142, Mallory Anderson, Portland, 7:47:35. 143, Dinah Millikin, Kenmore, 7:52:30. 144, Bruce Knowlton, Bend, 7:52:31. 145, John Millikin, Kenmore, 7:52:31. 146, Jackie Peterson, Vancouver, 7:58:08. 147, Rita Van Doren, Albany, 8:25:06.

Half Alpine Half Marathon

1, Pat Werhane, Lake Oswego, 1:28:39. 2, Mark Robins, Salem, 1:34:42. 3, Jason Gulley, Bend, 1:35:39. 4, Kortney Barnes, Bend, 1:36:32. 5, Rob Declerk, Bend, 1:42:54. 6, Jeff Jones, Bend, 1:45:00. 7, Brian Burkhardt, Corvallis, 1:47:06. 8, Gary Lacasse, Terrebonne, 1:47:30. 9, Douglas Casa, Storrs, 1:48:30. 10, Ahna Jura, Bend, 1:48:32.

11, Ben Vermillion, Milwaukie, 1:49:11. 12, Melissa Hubler, Bend, 1:49:32. 13, Sean Grunwald, Medford, 1:50:35. 14, Tom Blanchette, Redmond, 1:53:39. 15, Dirk Renner, Bend, 1:55:17. 16, Jane Senaga, Anchorage, Alaska, 1:55:24. 17, Tina Sullivan, Bend, 1:56:41. 18, Rex Sheppard, Bend, 1:56:48. 19, Mary Breton, Bend, 1:57:10. 20, Kathy Fecteau, Bend, 1:57:41.

21, James Kidwell, Jacksonville, 1:57:42. 22, Heather Furtney, Bend, 1:57:59. 23, Shelley Tozer, Bend, 1:58:40. 24, Kyle Sullivan, Bend, 1:58:53. 25, Susie Jones, Bend, 2:00:22. 26, Alyce Pearce, Bend, 2:01:37. 27, Rob Schumacher, Bend, 2:02:03. 28, Annie Southam, Bend, 2:02:35. 29, Skip Brown, Bend, 2:03:27. 30, John Howes, Bend, 2:04:18.

31, Elizabeth Holt, Bend, 2:04:29. 32, Maureen Kavanagh, Portland, 2:04:31. 33, Kirstin Jones, Bend, 2:05:01. 34, Mark Hubler, Bend, 2:05:27. 35, Mark MacGillivray, Portland, 2:05:44. 36, Matea Haugen, Bend, 2:05:51. 37, Chris Boyd, West Linn, 2:06:44. 38, Alan Watts, Bend, 2:07:14. 39, Fisher Kyla, Corvallis, 2:07:20. 40, Eric Conners, Medford, 2:07:37.

41, Ronda Sundermeier, Tigard, 2:08:01. 42, Carrie Myerson, Tualatin, 2:08:09. 43, Julie Kirksey, Bend, 2:08:57. 44, David Parnell, Bend, 2:09:01. 45, Matt Fisher, Bend, 2:09:10. 46, Nina Sarroub-Boyd, West Linn, 2:09:18. 47, Paul Hemson, Wilsonville, 2:09:34. 48, Colleen Sullivan, Bend, 2:09:56. 49, Nate Pedersen, Bend, 2:10:08. 50, Russ Manies, Bend, 2:10:16.

51, Kristan Dauble, Bend, 2:10:27. 52, Samantha Jenson, Bend, 2:10:30. 53, Bonnie McArthur, Jefferson, 2:12:17. 54, Liz Swenson, Portland, 2:12:58. 55, Liz Edwards, Nelson, 2:13:00. 56, Branden Miller, Bend, 2:13:02. 57, Shawn Olsen, Portland, 2:13:11. 58, Clark Ritchie, Bend, 2:14:06. 59, Michael Kreska, 2:15:17. 60, Bryce Wood, Portland, 2:15:22.

61, David Visiko, Bend, 2:16:24. 62, Kyle Asfahl, Corvallis, 2:17:29. 63, Kevin McElwee, Bend, 2:18:01. 64, Megan Darby Donahue, Bend, 2:18:19. 65, Laura Mavity, Bend, 2:18:38. 66, Darcy Kleiman, Talent, 2:19:17. 67, Devin Nichols, Bend, 2:20:07. 68, Laura Flood, Bend, 2:20:34. 69, Roman Adcock, Cincinnati, Ohio, 2:21:08. 70, Mark Van Eeckhout, Eugene, 2:21:29.

71, Craig Haymowicz, Salem, 2:24:35. 72, Susan Padgett, Eugene, 2:27:12. 73, Terri Silliman, Eugene, 2:30:34. 74, Pat Highlander, La Pine, 2:31:22. 75, Liz Pollak, Florence, 2:31:39. 76, Rene Fleming, Joseph, 2:34:43. 77, Renee Harkins, Bend, 2:35:50. 78, Matt Johnson, Bend, 2:35:50. 79, Erica Asfahl, Fayetteville, Ark., 2:36:23. 80, Mimi Raiter, Eugene, 2:36:38.

81, Maria Simonton, Bend, 2:36:54. 82, Aleksandra Hollingshead, Lebanon, 2:37:44. 83, Dan Hollingshead, Lebanon, 2:37:47. 84, Michelle Fleming, Boise, 2:38:02. 85, Stephen Crozier, Bend, 2:41:35. 86, Marla Meadows, Saint Helens, 2:49:32. 87, Amanda Clarke, Vancouver, 2:51:51. 88, Helen Sheppard, Bend, 2:54:21. 89, Reese Sheppard, Bend, 3:08:51. 90, Anna Olsen, Portland, 3:15:52.

91, Ellisa Capraro, Sacramento, Calif., 3:16:42. 92, Don Hildebrand, Sisters, 3:22:52. 93, Lisa Kelsch Bangert, Bend, 3:24:29. 94, Jennifer Dattke, Bend, 3:24:30. 95, Sarah Wolfe, Boise, 3:28:04. 96, Segundo Ruiz, La Pine, 3:37:08. 97, Alexandra Ruiz, La Pine, 3:37:10.

Cyclocross

2013 Thrilla Series

Race No. 2

At the Athletic Club of Bend

Thursday

———

(Top five in each category)

Men A — 1, Bennan Wodtli, 36:21.3. 2, Chris Sheppard, 36:26.3. 3, Javier Colton, 37:57.1. 4, John Rollert, 37:58.1. 5, Scotty Carlile, 38:19.7

Men A 40+ — 1, Andrew Sargent, 38:08.5 2, Bruce Rogers, 39:12.9. 3, , Matt Engel, 39:34.2. 4, Jon Van Heel, 39:39.2. 5, Dan Wolnick, 39:38.1

Men B — 1, Billy Bergen, 39:35.5. 2, Casey Cardwell, 39:40.4. 3, Eric Blankenship, 40:01.5. 4, Ian Wilson, 40:29.7. 5, Brandon Groza, 40:51.4.

Men B 40+ — 1, Thomas Hainisch, 34:45.3. 2, Chad Lowe, 35:06.6. 3, Rodney Trepess, 35:37.3. 4, David Martin, 35:54.9. 5, Jay Palubeski, 36:21.4.

Men C (beginners) — 1, Jon Conway, 29:04.1. 2, Scott Birdwell, 29:17.8. 3, Josh Gobershock, 29:43.4. 4, Shay Mavis, 30:16.5. 5, Thomas Pastor, 30:57.4.

Men C 40+ — 1, Scott Peterson, 29:47.6. 2, Steve Brower, 30:11.0. 3, Rob Winnenberg, 30:17.0. 4, Mike Taylor, 30:28.0. 5, Peter Leavitt, 31:00.3.

Men C 50+ — 1, Randy Scott, 31:21.0. 2, Dale Navish, 32:24.7. 3, Armory Cheney, 33:08.7. 4, Jay Marsh, 33:24.3. 5, Chuck Kenlan, 33:42.1.

Junior Men — 1, Thomas Winberly, 29:35.4. 2, Maxwell Chehab, 30:45.3. 3, Nate Henson, 34:04.3. 4, Calvin Keane, 34:15.4. 5, Spenser Scott, -1 lap.

Women A — 1, Serena Bishop, 39:49.2. 2, Tina Brubaker, -1 lap. 3, Laura Winberry, -1 lap. 4, Ali Halpin, -1 lap. 5, Meagan Mastern, -1 lap.

Women B — 1, Amanda Porino, 38:49.2. 2, Jessica Smith, 39:03.1. 3, Kelsey Carson, 39:49.3. 4, Hannah Tyler, 39:57.4. 5, Julie Donnelly, -1 lap.

Women B 40+ — 1, Lynda Palubeski.39:56.3. 2, Shellie Heggenberger, 40:10.3. 3, Jill Ballantyne, -1 lap. 4, Michell Thorstrom, -1 lap.

Women C (beginners) — 1, Liz Holt, 33:16.2. 2, Amber Van Heel, 34:15.7. 3, Deb Bauer, 34:29.4. 4, Colleen Sullivan, 34:39.1. 5, Megan Power, 34:52.9.

Junior women — 1, Katie Ryan, -1 lap. 2, Taye Nakamura-Koyama, -1 lap. 3, Skylar Grayson, -1 lap. 4, Sophie Russenberger, -1 lap.

Ride Hard Finish Thirsty

Tumalo

Saturday

(Top five in each category)

Beginner Men — 1, Jay Marsh. 2, Jeremy Courval. 3, Larry Weber, 4, Jeffrey Olander. 5, Aron Yarmo.

Beginner Women — 1, Carolyn Daubeny, Bend. 2, Michelle Thorstrom, Bend. 3, Marny Musielak, Redmond. 4, Kathy Hovermale, Bend. 5, Stacy Stokes.

Clydesdale — 1, Walter Mcknight, Bend. 2, Adam Short, Bend. 3, John Livingston, Bend. 4, Colby Nightingale. 5, Terry Chubb, Bend.

Men 50+ — 1, Russell Thorstrom, Boise. 2, Michael Nyberg, Bend. 3, Marcel Russenbarger, Bend. 4, Eric Power, Bend. 5, Mark Reinecke, Bend.

Men 60+ — 1, Rick Gregory, Eugene. 2, Jerry Radant, Bend. 3, Amory Cheney, Bend. 4, Jeff Monson, Bend. 5, Tad Hodgert, Bend.

Men A — 1, Matt Russell, Bend. 2, Cody Peterson, Bend. 3, Tim Jones, Bend. 4, Erik Hammer, Bend. 5, Colin Dunlap, Bend.

Men A 35+ — 1, John Rollert, Bend. 2, Bruce Rogers, Bend. 3, Ryan Ness, Bend. 4, Eric Martin, Bend. 5, Lauren McCarthy, Bend.

Men B — 1, Casey Cardwell, Garden City. 2, Jonathon Fogarty, Bend. 3, Brian Nelson, Redmond. 4, Jon Burrill, Central Point. 5, David Marchi, Bend.

Men B 35+ — 1, Thomas Hainisch, Bend. 2, Chad Lowe, Bend. 3, David Martin, Bend. 4, David Krause, Bend. 5, Jurgen Fennerl, Bend.

Men C — 1, Jon Conway, Bend. 2, Thomas Pastor, Bend. 3, Evan Olson, Bend. 4, Bill Garcia, Beaverton. 5, Don Petersen, Bend.

Men C 35+ — 1, Josh Gobershock, Bend. 2, Steve Brower, Bend. 3, Robert Winnenberg, Bend. 4, Jimmy Clarke, Bend. 5, Ken Johnson, Bend.

Men Singlespeed — 1, Gabriel Linn. 2, David Robinson. 3, Todd Griffith.

Women 35+ — 1, Michelle Mills. 2, Cary Schwarz. 3, Amber Clark. 4, Tracy March.

Women 45+ — 1, Michelle Mercer Bazemore. 2, Jill Ballantyne.

Women A — 1, Tina Brubaker, Keizer 2, Laura Winberry, Bend. 3, Aimee Furber, Bend 4, Solana Kline, Bend. 5, Stephanie Uetrecht, Bend.

Women B — 1, Amanda Porino, Bend. 2, Deann Garcia, Beaverton.

Women C — 1, Cate Hass, Bend. 2, Patricia Strange, Bend. 3, Patti Wolfe, Brownsville.

Bowling

League high scores

Rimrock Lanes, Prineville

———

Week 2, Sept. 9-15

Happy Bowlers League

Team highs — Scratch game: Quimby’s/Band-Aids, 677; Scratch series, Quimby’s/Band-Aids, 1,851; Handicap game: Quimby’s/Band-Aids, 990; Handicap series: Edwards Ins, 2821.

Men’s highs — Scratch game: Les Emerson 176; Scratch series: Less Emerson 468; Handicap series, Leonard Zierlein, 277; Handicap series, Leonard Zierlein, 781.

Women’s highs — Scratch game: Bobbi Asher, 184; Scratch series, Bobbie Asher, 510; Handicap game: Doris Bayless 269; Handicap series: Doris Bayless, 760.

———

Week 3, Sept. Sept. 10-17

50+ league

Team highs — Scratch series: Fireballers, 1,956; Scratch game: Rusty Relics 583; Handicap series: Easy 4, 2,369; Handicap game: It’s a U Turn, 779.

Men’s highs — Scratch series: Colby Hawes, 629; Scratch game: Chris Worthington, 206; Handicap series, Mike Koivisto, 599; Handicap game: Buzz Stringer, 217.

Women’s highs — Scratch series: Stella Oja, 455; Scratch game: Dolores Koivisto, 160; Handicap series: Darlee Stringer, 636; Handicap game: Margie Brinkley, 212.

———

Week 3, Sept. Sept. 10-17

Grizzly Mountain Men’s League

Team highs — Scratch series: No Boundries, 3,234; Scratch game: Killer Whale Audio, 1,040; Handicap series: Prineville Reservoir Resort, 3,230; Handicap game: Oregon Vision Center, 1,126.

Individual highs — Scratch series: Kris Still, 713; Scratch game: Barak McClennen, 278; Handicap series: Jim Gregory, 728; Handicap game: Shannon Herringer, 276.

League leaders and high scores

Lava Lanes, Bend

Sept. 2-8

———

Casino Fun — Team 3, Mikey Moldenhauer, 277/619; Edi Roebuck, 178/492.

Rejects — Old Geezers, Doug Gray, 249/715; Joyce Trinque, 205/506.

Tea Timers — MAA Construction, Shari Hamel, 225/612.

Latecomers — CO Trophies, Shannon Grimes, 198/500.

Progressive — Bend Garbage, Greg Shipley, 278/656.

Free Breathres — Team 4, Jim Whitson, 246/700; Sandy Weaver, 212/504.

T.G.I.F. — Strikers Pro Shop, Rick Widlund, 235/680; Shari Hamel, 232/607.